Αδίκησε τον εαυτό του…

Αν και προσπάθησε, κυρίως στην τρίτη και τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός προχθες δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από το κλειστό «Σοφία Μπεφόν», όπου κι αντιμετώπισε τον Πανιώνιο, στην πρώτη αναμέτρησή του το 2020.

Πάντως η ομάδα από το νησί μας πλήρωσε την κακή της εμφάνιση με τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Πανιώνιος, σαφώς πιο συγκεντρωμένος και προσεκτικός έδειξε ότι θα είχε τον πρώτο λόγο στην υπόθεση νίκη, που πήρε τελικά με το 76-67. Έτσι, ο Κολοσσός από ‘δω και πέρα θα έχει δύσκολο έργο με την ΑΕΚ, εντός κι εν συνεχεία με το Λάυριο μακριά από τη Ρόδο, ώστε να … ρεφάρει και να μην μπει σε… περιπέτειες.

Στην πρώτη περίοδο ο Κολοσσός δεν έπαιζε, απλώς …υπήρχε με μοναδικό καλό του στοιχείο τα επιθετικά και τα αμυντικά ριμπάουντ, βλέποντας όμως το καλάθι με το… κιάλι, αφού ήταν απίστευτα άστοχος. Παρά τις προσπάθειες με τις συχνές αλλαγές στο σχήμα από τον Άρη Λυκογιάννη, οι «θαλασσί» δεν είχαν καθόλου βελτίωση, απαντώντας στα λάθη του Πανιωνίου, που δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό, με δικά τους …λάθη. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κολοσσός σκόραρε τριάμισι λεπτά αφότου ξεκίνησε ο αγώνας και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε έχοντας 5/8 βολές, 3/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα, για το 17-11 με το οποίο έληξε.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός συνέχισε να έχει κάκιστα ποσοστά στην επίθεση, και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες από Τζάκσον και Τσαλμπούρη στις αρχές, όταν το σκορ έγινε 19-15, η συνέχεια δεν ήταν τόσο καλή δεδομένου και του σερί από τους γηπεδούχους για να φτάσουμε πια στο 29-18 και τον Άρη Λυκογιάννη να ζητά εσπευσμένα τάιμ άουτ στο 3.40 πριν τη λήξη. Λαμπρόπουλος, Βεργίνης και Καμπερίδης από πλευράς Πανιωνίου έκαναν… ό, τι ήθελαν και είχαν σημαντικό ρόλο στο να φτάσει το σκορ στο 38-22, αλλά οι Κρομάν και Γκρίφιν με δύο συνεχόμενα καλάθια μείωσαν (38-26), διασκεδάζοντας έτσι τις εντυπώσεις με το τέλος πια της δεύτερης περιόδου.

Στο τέλος του ημιχρόνου πια ο Πανιώνιος είχε 8/10 βολές, 9/15 δίποντα και 4/13 τρίποντα ενώ ο Κολοσσός 6/10 βολές, 7/21 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Η τρίτη περίοδος ήταν, τουλάχιστον στα πρώτα έξι λεπτά της, αυτή που επανέφερε τον Κολοσσό στο παιχνίδι με ένα σερί 15-5, δείχνοντας παράλληλα πως μπορούσε τουλάχιστον να το παλέψει ως το τέλος. Εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Πανιωνίου, η ομάδα από το νησί μας βελτίωσε τα ποσοστά της στα σουτ και με την άμυνα μείωσε κατά πολύ τις επιθετικές δυνατότητες των γηπεδούχων. Σ’ εκείνο το σημείο ο Λίνος Γαβριήλ ζήτησε τάιμ άουτ, χωρίς ωστόσο ο Πανιώνιος να μπορέσει να βελτιωθεί κι έτσι ο Κολοσσός, ένα λεπτό πριν το τέλος, ήταν τέσσερις πόντους πίσω με το 48-44.  Το σκορ της περιόδου αυτής ήταν στο 50-46 και οι «θαλασσί» έφτασαν εκεί και χάρις στα ριμπάουντ με συνολικά 34 ενώ ο Πανιώνιος είχε μόλις 17, σ’ ένα πολύ ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο. Γκρίφιν, Τζάκσον και Τουντζιαράκης συνέβαλαν τα μέγιστα στο να φτάσει κοντά στον Πανιώνιο ο Κολοσσός, αλλά ο Βεργίνης ήταν αυτός που είχε καλύτερη παρουσία από πλευράςγηπεδούχων.

Στην τέταρτη περίοδο ήταν όλα ανοικτά και όταν το σκορ πήγε στο 57-50, ο Τζάκσον ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Βεργίνης παράλληλα στη φάση αυτή χρεώθηκε με φάουλ, κι έτσι το παιχνίδι πήρε… φωτιά, για να φτάσει ο Κολοσσός και πάλι στους τέσσερις πίσω από τον Πανιώνιο. Στο 57-55 ο Ντούρελ έκανε φάουλ στον Τζάκσον που επιχείρησε τρίποντο και με τις βολές του εύστοχες, ο Κολοσσός πέρασε μπροστά με έναν πόντο (57-58) στα 4.25 πριν το τέλος.

Από εκεί και πέρα, στα 3.39 πριν τη λήξη, ο Αγκμπελέσε υπέπεσε στο πέμπτο του φάουλ και πέρασε εκτός, αλλά κι ο Πανιώνιος μ’ ένα σερί 7-0 (63-58) κατάφερε να πάρει πάλι διαφορά, κυρίως εξαιτίας των λαθών από τους παίκτες του Κολοσσού.  Γκρίφιν και Μπρέιζελτον έκαναν ό, τι καλύτερο μπορούσαν στα τελευταία δυο λεπτά, όμως ο ορεξάτος Καμαριανός από τον Πανιώνιο μαζί με τον Σάμιουελς και η ευστοχία γενικώς των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών όταν ξεκίνησε ο …χορός των φάουλ, έφεραν για τον Πανιώνιο τη σχετική ασφάλεια προς τη νίκη, που ήρθε με το 76-67.

Τα δεκάλεπτα 17-11, 38-26, 50-46, 76-67
Πανιώνιος (Λίνος Γαβριήλ): Ντούρεν 10, Βεργίνης 15 (3), Πέτροβιτς, Καμπερίδης 6 (2), Σάμιουελς 17, Μαγκίλ 5, Λι 3, Σουίτνεϊ 5, Καμαριανός 10 (1) Λαμπρόπουλος 5.

Κολοσσός (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 3, Μπρέιζελτον 8, Τζάκσον 21 (3), Ντάνιελς 8, Κρομάν 14 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Γκρίφιν 14, Πουλιανίτης, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 1, Τουντζιαράκης 6, Παύλος.