Πρέπει να …τρέξει ο Κολοσσός

Σε κανένα σημείο του προχθεσινού εκτός έδρας αγώνα με το Λαύριο ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να μπει μπροστά στο σκορ κι έτσι γνώρισε άλλη μια ήττα χωρίς να βάλει… δύσκολα στον αντίπαλο με 78-68.

Οι «θαλασσί» είχαν πολύ κακή πρώτη περίοδο κι έδωσαν την ευκαιρία στο Λαύριο να παίξει το transition και να πετύχει εύκολους πόντους, μιας και ήταν σε καλή μέρα αρχικώς οι Όλμαν και Ντεκόσι. Ήταν πάντως αδιανόητο πώς ο Κολοσσός είχε και πάλι την ευκαιρία να βρεθεί κοντά στο σκορ με τις βολές αλλά παρόλα αυτά σημείωσε μόλις 4/11, τη στιγμή που το Λαύριο είχε 9/9. Τα εύκολα λάθη δεν έλειψαν για την ομάδα μας στη συγκριμένη περίοδο κι έτσι το 25-13 ήταν αναπόφευκτο στο τέλος της.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε την …αφλογιστία του Λαυρίου στα πρώτα τέσσερα λεπτά και σημείωσε ένα σερί 6-0, όμως η συνέχεια δεν ήταν τόσο καλή. Οι γηπεδούχοι …συνήλθαν κάπως κι έτσι το παιχνίδι ισορρόπησε, αλλά το αρνητικό γεγονός ήταν ότι ο Αγκμπελέσε φορτώθηκε με τρία φάουλ κι έτσι είχε χάσει για ένα διάστημα ένα συν η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κάτω από το καλάθι. Πάντως, ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί όπως έπρεπε τα λάθη του αντιπάλου κι έτσι στο ημίχρονο συνέχισε να είναι πίσω στο σκορ με το 40-32.

Τα πράγματα στην τρίτη περίοδο έγιναν χειρότερα για τον Κολοσσό που έχασε από τον αγώνα τον Ντόνοβαν Τζάκσον εξαιτίας ενός τραυματισμού του 5.12’’ πριν το τέλος της με αποτέλεσμα μόνος του ουσιαστικά ο Κρομάν να παλεύει στο κομμάτι του σκοραρίσματος. Από εκεί και πέρα, το Λαύριο πιο συγκεντρωμένο, συνέχισε τη… δουλειά του κι ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να μειώσει το ρυθμό των λαθών, για να σημειωθεί αυτό το 62-46 που του έβαλε πολύ δύσκολα.

Στο τέλος πια ο Μάλκολμ Γκρίφιν και ο Ντάνι Αγκμπελέσε φάνηκε να το παίρνουν… πάνω τους και είχαν ο πρώτος μια «αναλαμπή» στην επίθεση, ενώ ο δεύτερος με τρεις τάπες, goal-foul και καλές άμυνες έκανε ουσιαστικά το καλύτερό δεκάλεπτό του στον Κολοσσό από την αρχή του πρωταθλήματος. Στα 7.34’’ πριν τη λήξη όμως η διαφορά έφτασε και στους 17 πόντους 68-51, οπότε ήταν πολύ δύσκολο οι «θαλασσί» να επιστρέψουν και να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 78-68 κι έτσι ο Κολοσσός θα πρέπει να… τρέξει πολύ στα επόμενα παιχνίδια, αρχής γενομένης απ’ αυτό με τον Προμηθέα στο κλειστό της Καλλιθέας, για ν’ αποφύγει τα «μπλεξίματα».

Λαύριο (Σερέλης):  Όλμαν 8 (1), Μουράτος 6, Κουζέλογλου 9 (1), Ντάιμ 6, Ντεκίσι 20 (3), Μαστρογιαννόπουλος 2, Λούντζης 2, Ουότσον 2, Λεγκίκας, Ντέιβις 12 (2), Γερομίχαλος 8, Άουτλόου 2.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 16, Μπρέιζελτον 2, Τζάκσον 10 (2), Ντάνιελς, Κρομάν 18 (1), 6, Γκρίφιν 9, Μωραΐτης 5 (1), Τουντζιαράκης 2, Παύλος.