Επιτέλους νίκη  με «υπογραφή» Λοβ…

Επιτέλους νίκη για τον Κολοσσό, έστω κι αγχωτική, στα τελευταία δευτερόλεπτα προχθές στο κλειστό της Καλλιθέας με τον Προμηθέα και μεγάλη ανάσα πια βαθμολογική, όπως επίσης καλύτερη ψυχολογία για το ερχόμενο παιχνίδι εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλά κι έπαιξε όπως έπρεπε, για να φτάσει στο 20-9 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και λόγω της αστοχίας των φιλοξενούμενων.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εξίσου καλή για τους «θαλασσί» με την αποβολή και του Έλις για τον Προμηθέα αφού υπέπεσε σ’ ένα αντιαθλητικό φάουλ και μια τεχνική ποινή στα 6.32’’ πριν το τέλος της.

Το 34-25 άλλωστε δείχνει πως ο Κολοσσός είχε το πάνω χέρι και μπορούσε να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη.

Παρόλα αυτά, η τρίτη περίοδος ήταν ό, τι χειρότερο, αφού μέσα σε τρία λεπτά ο Προμηθέας σημείωσε 15 πόντους, όταν ο Αγραβάνης το είχε πάρει… προσωπικά κι έκανε εξαιρετικό παιχνίδι. Στα 6.46’’ πριν το τέλος αυτής της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά στον αγώνα μπροστά (39-40), όμως οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη είχαν το σθένος ν’ αντιδράσουν κι έτσι πήγαν προηγούμενοι 55-52 στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο.

Εκεί έγινε ένας… χαμός από λάθη και από τις δύο ομάδες, με τον Προμηθέα να δέχεται δύο τεχνικές ποινές, μια στον προπονητή του, Μάκη Γιατρά και μια στον Αγραβάνη.

Το τελευταίο ενάμισι λεπτό ήταν …απίστευτο. Τότε ο Μπρέιζελτον πέτυχε το καλάθι και πήρε και το φάουλ, ευστοχώντας στη βολή στο 1.03’’ πριν το τέλος για το 70-64.

Ο Γιατράς τότε δέχτηκε την τεχνική ποινή για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή και ο Γκρίφιν ευστόχησε στη βολή (71-64), όμως με το λάθος του Μωραΐτη στη συνέχεια  και το φάουλ στον Χολ (δύο εύστοχες βολές), σε συνδυασμό με τα δύο καλάθια από τον Αγραβάνη είχαν ως αποτέλεσμα να πάει το παιχνίδι στο 71-70.

Σ’ εκείνο το σημείο όμως ο Αγραβάνης δέχτηκε τεχνική ποινή, ο Κρομάν έχασε τη βολή, αλλά ο νεοαποκτηθείς Λοβ στην πιο κρίσιμη επίθεση για τον Κολοσσό ευστόχησε για το 73-70 στα 16.9 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Λίποβι από πλευράς Προμηθέα αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα κι έτσι ο Κολοσσός πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-9, 34-25, 55-52, 73-70

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Τζαφλέρης- Πουρσανίδης Κ.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 18, Μπρέιζελτον 10, Γκρίφιν 10, Μωραΐτης 2, Λοβ 10, Ντάνιελς 4, Κρομά 15(1), Τουτζιαράκης, Παύλος 4.
Προμηθέας (Γιατράς): Μάντζαρης 3(1), Χολ 5(1), Μπαμπ, Λίποβι 10(2), Αγραβάνης 20, Μαυροκεφαλίδης 4, Κασελάκης 19(1), Κατσίβελης 7,  Έλις 2, Μαντζούκας.