Γεωργαλλής λαμπρός τον οδηγεί!

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα για μια ακόμα φορά τον Αντώνη Γεωργαλλή, ο Ηρακλής Μαριτσών επικράτησε με 5 – 1 του Κλεόβουλου Λίνδου και πρόσθεσε έτσι άλλους τρεις πόντους στο ενεργητικό του στην προσπάθεια που κάνει για να κατακτήσει τον τίτλο. Ο δεινός σκόρερ της ομάδας σημείωσε τέσσερα τέρματα και έφθασε έτσι τα 26 παραμένοντας φυσικά στην 1η θέση του πίνακα των σκόρερ.

Ο Γεωργαλλής άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 25’ ο Τσελεπίδης ισοφάρισε για τον Κλεόβουλο σε 1 – 1 αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 37’ ο Χατζηκοσμάς έκανε το 2 – 1 και στο 42΄ο Γεωργαλλής πέτυχε το 3 – 1, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ήρθαν άλλα δυο τέρματα από τον Γεωργαλλή (στο 60’ και στο 72’) με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 5 – 1.

Σπουδαίο «διπλό» του Φοίβου
Αλώβητος πέρασε από τις Καλυθιές ο Φοίβος, κερδίζοντας τον τοπικό Απόλλωνα με 2 – 0. Χωρίς να είναι καλύτερη, η ομάδα της Κρεμαστής κατάφερε να έχει την ουσία και να πάρει έτσι τους βαθμούς που της δίνουν την ευκαιρία να παραμείνει αρκετά κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Συνολικά,  ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο και την πρωτοβουλία και μάλιστα θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Τελικά, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Χατζησάββας άνοιξε το σκορ στο 43’ (0 – 1). Στις καθυστερήσεις, ο Τζιβίλογλου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 0 – 2 και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Καλύτερος ο Άρης αλλά…
Στο Καρακόνερο ο Άρης, σαφώς ανώτερος, είχε την πρωτοβουλία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και μετά το πλασέ λίγο άουτ από πλευράς γηπεδούχων στο 7’ με τον Ζαγκότση, κατάφερε να κυριαρχήσει σε όλες τις γραμμές. Στο 15’ το απευθείας φάουλ του Αμανατίδη απέκρουσε ο Παπαβεργής εκπληκτικά στην αριστερή του γωνία, ενώ δέκα λεπτά μετά, το σουτ του αμαρκάριστου Μάλλιου από το ύψος της περιοχής πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «κιτρινόμαυρους» σημειώθηκε με τη συμπλήρωση 37 λεπτών, όταν ο Ευαγγελίδης πλάσαρε αλλά έδιωξε στη γραμμή με το κεφάλι ο Κατσαρής. Μετά από δύο λεπτά ο Δημουλάς από πλεονεκτική θέση σούταρε, με τον Παπαβεργή ν’ αντιδρά σωστά και πάλι.

Παρόλα αυτά ο Άρης διαμαρτυρήθηκε στην αμέσως επόμενη  φάση και την κεφαλιά του Μάλλιου που σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον  β’ βοηθό Κωτσόπουλο. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ζαγκότσης έφτασε ένα βήμα πριν το γκολ για την Κατταβιά, αλλά το σουτ του απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια ο Βαρέλης. Το δεύτερο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε περισσότερο από τη δύναμη και ο Άρης έχασε νέα ευκαιρία για να πετύχει γκολ στο 59’ με το σουτ του Ευγενικού ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, που έδιωξε εντυπωσιακά ο Παπαβεργής.

Νίκη για τον Διαγόρα Βατίου
Παίζοντας καλύτερα, ο Διαγόρας Βατίου πήρε άλλους τρεις βαθμούς κερδίζοντας στο γήπεδο του τον Ποσειδώνα Καρπάθου με 3 – 0. Οι Βατενοί επέβαλαν τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ με τον Καλημέρη στο 15’ (1 – 0). Ο ίδιος παίκτης στο 55’ έκανε το 2 – 0 και το τελικό 3  - 0 διαμόρφωσε ο Μόσχος στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Στη Β’ Κατηγορία
Με τη διεξαγωγή τριών αγώνων άνοιξε συνεχίστηκε χθες η 13η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Β’ Κατηγορίας. Τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν στα παιχνίδια που έγιναν καθώς και οι σκόρερ είναι:
-Ηρακλής Λάρδου – Ομόνοια Γενναδίου 3 – 2 (35’, 89’ Φάκας, 82’ Πασιαλής – 5’, 55’ Καρασάββας)
-Ακουσίλαος – Ταξιάρχης Καλάθου 3 – 1 (24’, 38’ 70’ Παπακωνσταντίνου – 58’ Πρίφτι)
-Απόλλων Απολλώνων – Δαμάγητος 0 – 0.