Μια μεγάλη γιορτή για το σκάκι το σχολικό πρωτάθλημα

Ολοκληρώθηκαν οι Ατομικοί Σχολικοί Αγώνες Σκακιού στη Ρόδο με συμμετοχές από όλα τα Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια  της Δωδεκανήσου, που συνδιοργάνωσαν ο Σκακιστικός  Όμιλος Ρόδου «Ιππότης» και η Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων «Κορνήλιος Καστοριάδης» το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Οι 130 μαθητές-μαθήτριες που πήραν μέρος, μεταξύ των οποίων και 15 παιδιά που ταξίδεψαν από τη Λέρο αλλά και απ’ όλη τη Ρόδο,  αγωνίστηκαν κατά σχολική τάξη, προκειμένου να αναδειχτούν οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου στην κάθε κατηγορία.

Από τους διοργανωτές προσκλήθηκαν πολιτικοί και πολιτειακοί  φορείς, οι εκπρόσωποι των οποίων με την παρουσία τους τίμησαν τον όμιλο και επέδωσαν τα έπαθλα και τα κύπελλα στους πρωταθλητές, όπως επίσης τα αναμνηστικά μετάλλια σε όλους τους αγωνιζόμενους. Στο σύντομο χαιρετισμό τους, εξήραν το έργο του ομίλου και τόνισαν την αξία του σκακιού στην εκπαιδευτική διαδικασία και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων στα παιδιά.

Με την παρουσία τους τίμησαν τους αγωνιζόμενους και τον Σκακιστικό Όμιλο Ρόδου «Ιππότης » οι :
-Καθηγητής Ιωάννης Σεϊμένης: Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών
-Καθηγήτρια Αικατερίνη Φραντζή: Πρόεδρος Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών
-Νεκτάριος Σαντορινιός: Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ
-Αντώνης Καμπουράκης: Δήμαρχος Ρόδου
-Αλέξανδρος Κολιάδης: Πρόεδρος του ΔΟΠΑΡ
 


Ο υφυπουργός Τουρισμού Μάνος Κόνσολας, η βουλευτής της ΝΔ Μίκα Ιατρίδη, η οποία παρευρέθηκε την πρώτη μέρα στο χώρο των αγώνων και ο βουλευτής της ΝΔ Ιωάννης Παππάς, λόγω υποχρεώσεων ήταν εκτός Ρόδου, γι’ αυτό απέστειλαν χαιρετισμό με επιστολή για την τελετή λήξης, αναγνωρίζοντας το έργο του ομίλου και επικροτώντας την ενασχόληση των παιδιών με κάτι τόσο δημιουργικό όπως το σκάκι.

Ο κ. Κόνσολας επιπλέον αναφέρει την πρόθεσή του για συνδιοργάνωση σκακιστικής εκδήλωσης με το Υπουργείο Τουρισμού στη Ρόδο που θα προβάλει τον τόπο μας διεθνώς.
Στην τελετή λήξης ο αντιπρόεδρος του ομίλου κ. Νικόλαος Βασιλάκης, απηύθυνε ευχαριστίες σε όλα τα μέλη του ομίλου που προσέφεραν τη βοήθειά τους για μία ακόμα φορά αφιλοκερδώς, επιστέγασμα της οποίας ήταν η άριστη αυτή διοργάνωση, για δωδέκατη συνεχόμενη φορά.

Ο σκακιστικός  Όμιλος Ρόδου «Ιππότης» και το Διοικητικό Συμβούλιο θέλουν να ευχαριστήσουν όλους όσοι συμμετείχαν, γονείς και παιδιά, τον Κοσμήτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου καθ. κ. Ιωάννη Σεϊμένη, για την συνδιοργάνωση αυτής της γιορτής του σκακιού στον υπέροχο χώρο του Πανεπιστημίου, τους πολιτικούς και κοινωνικούς φορείς που τόσο στηρίζουν τον όμιλο, καθώς και τη ναυτιλιακή εταιρεία για την έκπτωση που έκανε στους σκακιστές και γονείς που ταξίδεψαν από τη Λέρο.

Οι νικητές κατά τάξη :

Νήπια
Πρωταθλητής:  Κακά Ρεγγίνα  ΡΟΔΙΩΝ  ΠΑΙΔΕΙΑ
2ος: ΚοτέΑλέξ-Αχιλλέας  17ο ΝΗΠ ΡΟΔΟΥ
3ος: Σπανός Γεώργιος  ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
1ο Κορίτσι: Κακά Ρεγγίνα  ΡΟΔΙΩΝ  ΠΑΙΔΕΙΑ

Α΄ Δημοτικού
Πρωταθλητής:  Παπαδόπουλος Σταύρος  ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΡΟΔΟΥ
2ος: Παλιού Αλμπιόν  ΙΑΛΥΣΟΥ
3ος: Παπαδόπουλος Αντώνης  18ο  ΡΟΔΟΥ
1ο Κορίτσι: Κοντομανώλη Κυριαζούλα ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

Β΄Δημοτικού
Πρωταθλητής:  Κανσίζογλου Γεώργιος  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
2ος: Λούπος Ραφαήλ  ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
3ος : Γεραβέλης Άγγελος  13ο  ΡΟΔΟΥ
1ο Κορίτσι:Σκούτα Αφροδίτη  ΠΑΣΤΙΔΑΣ

Γ΄ Δημοτικού
Πρωταθλητής:  Πισσαδάκη Δέσποινα  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
2ος: Καραβοκυρός Σπύρος  3ο ΙΑΛΥΣΟΥ
3ος:  Μελένος Μιχαήλ  ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
1ο Κορίτσι: Πισσαδάκη Δέσποινα  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

Δ΄ Δημοτικού
Πρωταθλητής:  Δελιέζος Αναστάσιος  ΛΑΚΚΙ ΛΕΡΟΥ
2ος: Κακάς Μιχαήλ  ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
3ος:  Ρούσος Γεώργιος  2ο ΡΟΔΟΥ
1ο Κορίτσι: Καστανάκη Μαρία  Β’ ΠΕΙΡΑΜ. ΡΟΔΟΥ

Ε΄ Δημοτικό
Πρωταθλητής:  Σταθάτος Αλέξανδρος  ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
2ος: ΜπαρόςΚωννος Ε Δ 6ο ΡΟΔΟΥ
3ος: Χούλλης Αγησίλαος  7ο ΡΟΔΟΥ
1ο Κορίτσι:Μουταφτσή Μάρθα 2ο ΡΟΔΟΥ

ΣΤ΄Δημοτικού
Πρωταθλητής:  Ταλαδιανός Ιωάννης ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
2ος: Καλπακίδης Δαβίδ  2ο ΡΟΔΟΥ
3ος: Παρπέρης Γιώργος 2ο ΡΟΔΟΥ
1ο Κορίτσι : Σαπουντζάκη Νεφέλη  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

Α΄ Γυμνασίου
Πρωταθλητής:  Καστανάκης Σεβαστιανός  6ο ΡΟΔΟΥ
2ος: Περγαντής Νικόλας 1ο ΡΟΔΟΥ
3ος:  Μουταφτσής Στράτος 2ο ΡΟΔΟΥ
1ο Κορίτσι:Χατζηδάκη Σταματία Σπυριδούλα ΑΛΙΝΤΑ ΛΕΡΟΥ.

Β΄ Γυμνασίου
Πρωταθλητής:  Γρίβας Μιχάλης  1ο ΡΟΔΟΥ
2ος: Ράμμος Ηλίας ΚΑΠΝΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ
3ος :  Λουντάκας  Μιχάλης ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

Γ΄ Γυμνασίου
Πρωταθλητής :  Παρασκευόπουλος Σαββας  1ο ΡΟΔΟΥ
2ος: Παπαδόπουλος Παντελής ΚΡΕΜΑΣΤΗ
3ος: Πουλάκης Στεφανίδης Στέφανος ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

Λύκειο
Πρωταθλητής:  Ρούσος Σταμάτης 3ο ΡΟΔΟΥ
2ος: Καλπακίδης Ντάνιελ 3ο  ΛΥΚ. ΡΟΔΟΥ