Πάτησε …γκάζι στην επανάληψη ο ΑΕΡΑ

Αν και …λαχτάρησε στην αρχή, ο ΑΕΡΑ κέρδισε τελικώς την ΑΕ Κω χθες στ’ Αφάντου, σ’ ένα από τα παιχνίδια-συμπλήρωμα της 19ης αγωνιστικής.

Μόλις στο 14’ οι γηπεδούχοι, μετά από σέντρα του Μαθιού και κεφαλιά του Γκινή προηγήθηκαν, αλλά η ομάδα από την Κω αντέδρασε και ισοφάρισε τέσσερα λεπτά μετά.

Ήταν η εκτέλεση κόρνερ του Μπεκιρλάρι και η κεφαλιά-πάσα του Τσαγκάρη στον Τογρού, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με νέα κεφαλιά για το 1-1.

Στη φάση αυτή μάλιστα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν εντόνως για οφσάιντ. Η ΑΕ Κως έφυγε μπροστά στο σκορ για το ημίχρονο εκμεταλλευόμενη την κεφαλιά-πάσα του Χατζηφούντα για τον Οχτάρα και το εύστοχο πλασέ του, κάνοντας έτσι το 1-2 και βάζοντας …δύσκολα στον ΑΕΡΑ.

Κι εδώ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πάντως για φάουλ από τον Χατζηφούντα στον Φυλακούρη στο ξεκίνημα της φάσης.

Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη και ο ΑΕΡΑ κυριάρχησε έχοντας αυτό ως αποτέλεσμα να ισοφαρίσει στο 53’ όταν ο Τάχος σέντραρε και ο Γκινής έπιασε την κεφαλιά που απέκρουσε ο Ντιμιτρίεβιτς, όμως ο επερχόμενος Γεωργίου έκανε με πλασέ το 2-2.

Στο 58’ ο Γεωργίου έστειλε με σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και δέκα λεπτά μετά Γκινής και Μαθιός συνεργάστηκαν, για να σκοράρει ο τελευταίος με εξαιρετικό πλασέ.

Στο 80’ ο ΑΕΡΑ ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη από λάθος της άμυνας και πλασέ πάλι του Μαθιού που έκανε το 4-2.  Να σημειωθεί πως στο 82’ η ΑΕ Κως έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής  με απευθείας κόκκινη κάρτα του Τσαγκάρη για εξύβριση προς τους φιλάθλους στην κερκίδα.

Διαιτητής ήταν ο Σταμάτης Αντωνάς με βοηθούς τους Τσιβίτη και Πλάτση.

ΑΕΡΑ: Τσιγάρος, Φυλακούρης, Τάχος (88’ Καρακοντόπουλος), Πλύγκος (78’ Αμπαζάι), Καλογήρου, Αλιμερκάι, Λαδάς, Γεωργίου (85’ Πολυμερίδης), Γκινής, Μαθιός, Μαχαιρίδης (46’ Στεφανής).

ΑΕ Κως: Ντιμιτρίεβιτς, Μυλωνάς, Λαουμζής (73’ Ταγκίρης), Κοτσάκι, Ζαΐμι, Ζιώγας, Οχτάρας, Χατζηφούντας, Τογρού, Μπεκιρλάρι, Τσαγκάρης.