Το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος ο Αστέρας Παστίδας

Ο Αστέρας Παστίδας δεν παράτησε σε κανένα σημείο του το παιχνίδι με τη Δόξα Καρδάμαινας εντός έδρας χθες και δικαιώθηκε, παίρνοντας τη νίκη με 2-0.

Η συνάντηση συμπλήρωσε μ’ αυτήν του ΑΕΡΑ με την ΑΕ Κω στ’ Αφάντου τη 19η αγωνιστική στην Α’ Κατηγορία και είχε στο πρώτο της ημίχρονο ευκαιρίες, ώστε μια από τις δύο ομάδες ν’ ανοίξει το σκορ, χωρίς ωστόσο να τις εκμεταλλευτούν.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως και στο 51’ η Δόξα απείλησε με το σουτ του Πη που απόκρουσε δύσκολα ο Κωστής, αλλά ο Αστέρας είχε… προειδοποιήσει δυο φορές. Κατ’ αρχάς στο 75’ η κεφαλιά του Λιαμή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιακούμαρου μετά από σέντρα του Σαγανά κι ένα λεπτό μετά ο Πλαγγέντης μέσα από την περιοχή και αριστερά σούταρε, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από εκτέλεση φάουλ στο κέντρο και κεφαλιά του Λιαμή μέσα από την περιοχή, ενώ έκαναν το 2-0 στο 97’, όταν όλη η Δόξα είχε βγει μπροστά για να ισοφαρίσει.

Τότε ο Πολυμένοφ έτρεξε στην κόντρα από δεξιά και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα αρχικώς στο δεξί δοκάρι κι εν συνεχεία στα δίχτυα του Γιακούμαρου. Με τη νίκη αυτή ο Αστέρας βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας και η Δόξα παραμένει στην προτελευταία.

Διαιτητής ήταν ο Μανώλης Κυρίτσης με βοηθούς τους Τσέτσο και Ζαρίδα.

Αστέρας: Κώστας, Χατζηβαλσάμης, Κυρίτσης (67’ Σαγανάς), Πλαγγέντης (84’ Μίρτσεβ), Σιαναβέλης (55’ Λιαμής), Πολυμένοφ, Σερμπίνης, Αυγενικού, Αποστολάτος, Καλαϊτζίδης, Κορκίδας (95’ Παπαμιχαήλ).
Δόξα: Γιακούμαρος, Μουνούχος, Χατζησεβαστός Χ. (60’ Αρκούδας), Κάρλος, Χατζηπαναγιώτης, Πης Ι. (84’ Χατζηφούντας), Κουρζής (89’ Καράλιαμης), Ατσαλάκης (77’ Μποϊλής), Χατζηαντωνίου, Χατζησεβαστός Σ. Πης Β.