ΑΣ Ρόδος: Το πήρε …πάνω του  ο Γιάννης Παπαδόπουλος

Έστω και με το ελάχιστο δυνατό σκορ, όπως είναι αυτό το 0-1, η Ρόδος πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου χθες στο παιχνίδι με τον Φοίβο στην Κρεμαστή. Χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να εντυπωσιάσει αφού ο… σκοπός αγιάζει τα μέσα, δημιουργήθηκαν κάποιες καλές φάσεις, κυρίως από τους φιλοξενούμενους που άξιζαν, όπως και να χει, τη νίκη βάσει της συνολικής εικόνας.

Η Ρόδος ξεκίνησε σαφώς καλύτερα με την κατοχή και την κυκλοφορία, δεδομένου ότι ο Φοίβος, αν και προσπάθησε σε κάποια σημεία να επιβάλει το ρυθμό του, ήταν τελικά …φλύαρος. Πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους ήταν στο 8’ με την πάσα του Παπαδόπουλου και το πλασέ του Κωστόπουλου μέσα στην περιοχή κι αριστερά, προλαβαίνοντας την έξοδο του Κεφάλα, όμως οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στη γραμμή. Τρία λεπτά μετά ο Σουλάι έκανε τη σέντρα και ο Χατζησάββας έπιασε την κεφαλιά που μπλόκαρε ο Κεφάλας, όμως στο 17’ οι «πράσινοι» έχασαν απίστευτη ευκαιρία, αφού ο Μαρτσάκης σέντραρε από αριστερά και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Αθανασίου, δείχνοντας ο Μανώλης Κυρίτσης το σημείο του πέναλτι. Από την άσπρη βούλα ωστόσο ο Μισέλ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μετά το 20’ το παιχνίδι ήταν κάπως ανιαρό από πλευράς Ρόδου και τότε βρήκε την ευκαιρία ο Φοίβος να απειλήσει αρχικά με το σουτ του Μπανουσάι που απέκρουσε δύσκολα ο Τζήμας στο 42’ και δευτερόλεπτα μετά με το απευθείας φάουλ του Τζιβόλογλου, βρίσκοντας η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Τζήμα. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως δεν θα άνοιγε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, η Ρόδος βρήκε δίχτυα με το εξαιρετικό σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή στις καθυστερήσεις για το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του ανιαρό, καθώς η Ρόδος προσπάθησε να διατηρήσει το ρυθμό της και ο Φοίβος γι’ αρκετά λεπτά δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις επίτευξης ενός τέρματος. Καλή φάση για τη Ρόδο ήταν αυτή του 54’ με το σουτ του Νικολόπουλου και την απόκρουση του Κεφάλα σε κόρνερ, ενώ στο 65’ ο ίδιος παίκτης βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, όμως πριν πλασάρει ο Παϊζάνος έκανε σωτήριο τάκλιν. Στο 70’ υπήρξε ο τραυματισμός του Σουλάι στο κεφάλι μετά από σύγκρουση στον αέρα με τον Τζήμα στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα. Ο παίκτης της Ρόδου έμεινε για κάποια λεπτά στο έδαφος και στη συνέχεια αποχώρησε, χωρίς ευτυχώς να συντρέχει λόγος ανησυχίας. Στο τελευταίο πια τέταρτο ο Φοίβος ρίσκαρε και βγήκε μπροστά για να πετύχει το γκολ που θα πήγαινε το παιχνίδι στην παράταση και είχε γκολ από κεφαλιά του Αθανασίου μετά την εκτέλεση φάουλ του Κιοσέογλου που ακυρώθηκε με υπόδειξη του β’ βοηθού Τσέτσου ως οφσάιντ.  Στην προτελευταία φάση του αγώνα η Ρόδος έφτασε κοντά στο να σκοράρει άλλη μια φορά, όμως ο Ταφάνι έκοψε το πλασέ του Μπουντόπουλου, αφού είχε περάσει και τον Κεφάλα.

Διαιτητής ήταν ο Μανώλης Κυρίτσης με βοηθούς τους Κοκμοτό και Τσέτσο.
Φοίβος: Κεφάλας, Ταφάνι, Χατζησάββας, Παϊζάνος, Αθανασίου, Θεοδοσίου (90’ Καμπούρης), Τζιβίλογλου, Κιοσέογλου, Τσουλάκος Αζεμάι (67’ Δαφερέρας), Μπανουσάι.
Ρόδος: Τζήμας, Κωστόπουλος, Νικολόπουλος, Κανταρτζής, Σουλάι (75’ λτ. Σούλης), Μισέλ, Παπαδόπουλος (46’ Γκίνη), Μαρτσάκης (75’ Μπουντόπουλος), Χασομέρης (60’ Μπαρούτας), Δελαπόρτας, Χατζησάββας.