Με Ευγενικό για το γόητρο ο Άρης

Για το γόητρο περισσότερο, ο Άρης κέρδισε χθες στον Αρχάγγελό 1-0 την ΑΕ Κω που ταξίδεψε στο νησί μας έντεκα ποδοσφαιριστές χωρίς αλλαγές, και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η συνάντηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής και το πρώτο ημίχρονό της ήταν κακό απλό πλευράς ποιότητας και για τις δύο ομάδες. Μόνες αξιόλογες φάσεις ήταν αυτή του 7’ με το απευθείας φάουλ του Χατζηφούντα από πλευράς φιλοξενούμενων που έδιωξε ο Βαρέλης και το σουτ του Μάλλιου για τους «κιτρινόμαυρους», με τον Δημητρίεβιτς ν’ αντιδρά σωστά.

Αν και καλύτερος ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να πετύχει ένα γκολ που θα λειτουργούσε ως …αγχολυτικό κι έτσι απειλήθηκε στο 64’ με το σουτ του Μπεκιρλάρι που απέκρουσε και πάλι ο Βαρέλης.

Οι «κιτρινόμαυροι» ωστόσο βρήκαν δίχτυα στο 66’ με την μπαλιά του Παπαοικονόμου στον Ευγενικό που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Στο 70’ και το 80’ Στάτης και Παπαοικονόμου σούταραν λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και λίγο πριν τη λήξη του αγώνα ο Δημητριάδης τροφοδότησε τον Ευγενικό, αλλά το πλασέ του τελευταίου έδιωξε ο Ντιμιτρίεβιτς.

Διαιτητής ήταν ο Μανώλης Παπαγιαννίδης με βοηθούς τους Καραγιάννη και Ροδίτη.

Άρης: Βαρέλης, Καλοπήτας, Ευαγγελίδης (46’ Μπαρμπαντώνης), Παρδαλός (90’ Μαγιόγλου), Πομπού, Δημητριάδης, Παπαοικονόμου (93’ Χότζα), Γαϊτάνος, Μάλλιος, Ευγενικός, Γιακουμάκης (56’ Στάτης).
ΑΕ Κως: Δημητρίεβιτς, Μυλωνάς, Τσαγκάρης, Χιούσι, Ζαΐμι, Ζιώγας, Οχτάρας, Τογρού, Χατζηφούντας, Μπεκιρλάρι, Μαυρίδης.