Ο Πατσαρούχας «ξέρανε» τον Ιωνικό!

Ένα πολύ όμορφο γκολ που σημείωσε ο Πατσαρούχας στο 61’, ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Διαγόρα με 1 – 0 απέναντι στον δεύτερο της βαθμολογίας Ιωνικό, σε παιχνίδι που έγινε χθες στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας στο πλαίσιο της συνέχειας του πρωταθλήματος της Football League. Είναι μια σημαντική επιτυχία για τους «κυανέρυθρους» που μπορούν να βλέπουν και πάλι προς τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, έχοντας απομακρυνθεί παράλληλα σημαντικά από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο στη μεγαλύτερή του διάρκεια και η αλήθεια είναι ότι δεν είχε να προσφέρει πολλές συγκινήσεις στον φίλαθλο κόσμο.  Ο Διαγόρας έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά στην διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου όπου σημείωσε και το μοναδικό του τέρμα ενώ βρήκε και τους απαραίτητους χώρους στην κόντρα επίθεση για να πετύχει και άλλο γκολ και να «καθαρίσει» τον αγώνα. Ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να απειλήσει στο διάστημα αυτό τον «γηραιό» (πέρα από ένα σουτ στο δοκάρι) ο οποίος πήρε τους τρεις βαθμούς και μπορεί να ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον του.
Στο πρώτο ημίχρονο η ποιότητα του παιχνιδιού ήταν κακή, με την μπάλα να παίζεται αρκετές φορές στο χώρο της μεσαίας γραμμής χωρίς αποτέλεσμα και από τις δυο ομάδες. Παράλληλα υπήρχαν αρκετές προσωπικές μονομαχίες.

Επίθεση στον Ρουτζιέρη
Αυτό που έκανε αλγεινή εντύπωση στο χθεσινό παιχνίδι ήταν ένα περιστατικό που έλαβε χώρα κατά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο πρόεδρος του Ιωνικού, συνοδευόμενος από κάποιους …ευτραφείς κυρίους μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας επίθεση στον προπονητή του Διαγόρα Πέτρο Ρουτζιέρη. Ήταν λίγο πριν από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ευτυχώς που υπήρχαν κάποιοι εκεί δίπλα και έσωσαν την κατάσταση. Αμέσως μετά, ο πρόεδρος του Ιωνικού σαν μην έχει συμβεί κάτι, αποχώρησε μαζί με τη συνοδεία του και ανέβηκε στην εξέδρα μαζί με τους φίλους της ομάδας του.

Οι παίκτες του Διαγόρα χαίρονται τη νίκη τους μπροστά στη Θύρα 6 μετά το τέλος του αγώνα

Το φιλμ του αγώνα
Στο 10’ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ο Κρητικός έκανε το γυριστό σουτ από καλό σημείο μέσα στην περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (άουτ).
Στο 29’ ο Γεωργίου ενώ ήταν μέσα στην περιοχή, έκανε το γύρισμα με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί χέρι του Κολλαρά την ώρα που έκανε προβολή αλλά τον διαιτητή να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί κανονικά και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι.

Στο 60’ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή και διαγώνιο πολύ δυνατό σουτ του Μπουρλάκη, η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 61’ ο Πατσαρούχας με ωραία ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1 – 0.
Στο 85’ ο Παπουτσογιαννόπουλος σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι και να καταλήξει άουτ.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Άγγελος Αγγελάκης από τον Σύνδεσμο της Μακεδονίας και «βοηθοί» του ήταν οι Νίκος Τοροσιάδης και Αλέξανδρος Κουφός από τον ίδιο Σύνδεσμο.

Μια από τις δυναμικές «μονομαχίες» της αναμέτρησης

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Παπαδόπουλος, Προβατίδης, Κασνέτση, Γεωργίου (91′ Μανωλάκης), Καρπαθάκης, Πινιώτης, Μπουρλάκης (78’ Γούλας), Μπαρμπαρούσης, Πατσαρούχας (86’ Αυγενικού)
ΙΩΝΙΚΟΣ: Κουρεπίνης, Πολίμος, Κολλαράς (46’ Παπουτσογιαννόπουλος), Ιωάννου, Παπατζίκος, Γκοτσούλιας, Tientchev, Ματσούκας (59’ Σμυρλής), Vukmirovic, Κρητικός, Βλαχομήτρος (72’ Μάναλης)

Τρεις αγώνες γίνονται σήμερα
Με τρεις αγώνες που θα διεξαχθούν σήμερα, πέφτει η αυλαία της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα, θα παίξουν:
Καλαμάτα – Καβάλα
Θεσπρωτός – Βέροια
Αιγάλεω – Τρίκαλα
Και οι τρεις αναμετρήσεις θα ξεκινήσουν στις 3 μ.μ.

Οι λιγοστοί φίλαθλοι του Ιωνικού στην εξέδρα του Δημοτικού Σταδίου παρουσία αστυνομικής δύναμης
Ο Πατσαρούχας μόλις έχει σκοράρει και σπεύδει να πανηγυρίσει το τέρμα που έδωσε το «τρίποντο» στην ομάδα του