Μεγάλη νίκη του ΑΟ Πυλίου!

Μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Κατηγορίας είναι από χθες ο Αθλητικός Όμιλος Πυλίου.

Οι Κώοι χάρις σε ένα τέρμα του Γιάννη Αρχοντούλη στο 90’, επικράτησαν στο γήπεδο με 2 – 1 του Ηρακλή Μαριτσών και έτσι είναι τρεις βαθμούς μπροστά από τον κυριότερο αντίπαλό τους στη «μάχη» κατάκτησης του φετινού τίτλου. Το παιχνίδι το παρακολούθησε πάρα πολύ κόσμος ο οποίος γέμισε ασφυκτικά το γήπεδο του Πυλίου. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ  στο 64’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρούσσου το οποίο δόθηκε σε μαρκάρισμα του Κρητικού στον Δρόσο μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Ο Ηρακλής «απάντησε» στο 71΄ επίσης από τα έντεκα βήματα με εκτελεστή τον πρώτου του σκόρερ, Αντώνη Γεωργαλλή (1 - 1). Η εσχάτη των ποινών δόθηκε μετά από χέρι του Στεφανίδη, με τους γηπεδούχους πάντως να διαμαρτύρονται ότι στην αρχή της φάσης υπήρχε επιθετικό φάουλ. Ο διαιτητής Δημαράκης όμως, ήταν ανένδοτος και πήγε στην άσπρη βούλα. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου έγινε πολύ επιθετική και τελικά πήρε τη νίκη στο 90’ όταν μετά από σέντρα του Γεωργιάδη και πρώτη κεφαλιά του Στεφανίδη, ο Αρχοντούλης προ κενής εστίας πέτυχε με το κεφάλι το 2 – 1 χαρίζοντας το πολύτιμο «τρίποντο» στην ομάδα του.

Σταθερά στην 3η θέση ο Φοίβος
Την επαφή του με την κορυφή της βαθμολογίας διατήρησε ο Φοίβος Κρεμαστής ο οποίος νίκησε στο γήπεδό του τον Αστέρα Παστίδας με 1 – 0 και έμεινε στο -7 από την 1η θέση. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Κιοσέογλου μόλις στο 4’ ο οποίος μετά από ωραία προσπάθεια του Χατζησάββα, με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή  την έστειλε στα δίχτυα. Σε γενικές γραμμές, ο Φοίβος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη ο Αστέρας ανέβηκε αισθητά και δημιούργησε ευκαιρίες για να σκοράρει χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Σπουδαία νίκη
για την ΑΕ Κατταβιάς

Αν και έχανε με 2 – 0  στο ημίχρονο, η ΑΕ Κατταβιάς μεταμορφώθηκε στην επανάληψη και μπόρεσε να φθάσει στη νίκη κερδίζοντας τον τοπικό Διγενή με 3 – 2 και απομακρύνθηκε σημαντικά από τις επικίνδυνες θέσεις του υποβιβασμού. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη καθώς πέρα από την ανατροπή, ο Διγενής είχε σημαντικές φάσεις για να φθάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση χωρίς όμως να τα καταφέρει. Αποκορύφωμα ήταν η φάση του 95’ όπου κέρδισε πέναλτι και εκτέλεσε ο Μασάδο αλλά ο Παπαβεργής απέκρουσε!

Ο τερματοφύλακας της ΑΕ Κατταβιάς βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και έκανε και άλλες καθοριστικές επεμβάσεις από το 75’ και μετά όπου οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή. Ο Διγενής ήταν πολύ καλύτερος στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και δεν είναι τυχαίο ότι προηγήθηκε με 2 – 0 με τέρματα των Πατσιαούρα (24’) και Μασάδο (41’). Η ομάδα του Μανώλη Φρατζή κυριάρχησε στην επανάληψη και μέσα σε 22 λεπτά πέτυχε τρία γκολ! Στο 52’ ο Νασσόπουλος μείωσε σε 1 – 2, στο 55’ ο Στεργιόπουλος ισοφάρισε σε 2 – 2 και στο 64’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2 – 3 που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Σπουδαίο «διπλό»
της Δόξας Ψίνθου

Στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας (1ος όμιλος), η Δόξα Ψίνθου έκανε ένα πολύ σημαντικό «διπλό» μέσα στις Φάνες κερδίζοντας τον τοπικό Ακοσίλαο με  4 – 2! Πλέον οι «βυσσινί» βρίσκονται ένα βαθμό πίσω από τον Ακουσίλαο και τη 2η θέση.
Οι παίκτες του Γιώργου Ορφανίδη άνοιξαν το σκορ με τον Χάσκα στο 12’ (0 – 1) αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Χριστοδούλου στο 23’ (1 – 1).
Στο 42’ ο Φτάκλας έκανε το 1 – 2 και στο 56’ ο Καμπούρης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1 – 3.
Στο 64’ ο Κωστομοίρης έκανε το 1 – 4 και το τελικό 2 – 4 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Καβουκλής στο 88’.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου που έγινε χθες, ο πρωτοπόρος Ευκλής επικράτησε με 6 – 3 της ΑΕ Αδελφοσύνης στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων. Σκόραραν οι Καμπούρης (4’), Μπερετούλης (10’), Τομάζος (17’, 27’) και Πάττας (79’, 87’). Για τους γηπεδούχους τα γκολ έβαλαν οι Πλαγγέντης (23’) και Κουκουλάκος (44’).
Στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε χθες για τη Γ’ Κατηγορία, ο ΟΦ Ιστρίου επικράτησε με 3- 0 της Θύελλας Πυλώνας με τέρματα των Πρωτόπαπα (25’), Χωρίτη (27’) και Παπανικολάου (41’).