Οι μαθητές του Βενετοκλείου Γυμνασίου αρθρογραφούν

Για τους αγώνες που οφείλει να δίνει ο κάθε μαθητής μέσα του,  καταπιάνεται σήμερα η μαθήτρια της Α’ τάξης του Βενετοκλείου Γυμνασίου της Ρόδου Γαβριέλλα Περπερίδου  με σχετικό  κείμενο– άρθρο της που φιλοξενεί  η «Η ΡΟΔΙΑΚΗ».

Συμπαραστάτης σε αυτή την αξιόλογη προσπάθεια των παιδιών του Βενετοκλείου Γυμνασίου της Ρόδου είναι ο καθηγητής τους κος Γρηγόρης Τσιόγκας, τον οποίο  ευχαριστούμε θερμά για ακόμα μια φορά.

Η δική μου νίκη...

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ:
Ένα τρομερό συμβάν συνέβη…
Η Μαριάννα μας είναι τερματοφύλακας στην ομάδα Νικηφόρος Καλυθιών Ρόδου  και σήμερα ήταν ο κρίσιμος αγώνας της, όπου θα έπρεπε να δώσει τον καλύτερό της εαυτό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και βρισκόμασταν στο β΄ ημίχρονο, στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό.
Η Μαριάννα κάνει ένα τρομερό λάθος, μία άστοχη έξοδο και εκθέτει την ομάδα της με σκορ 0-1.
 Όλοι ακούγονται από τις εξέδρες να σχολιάζουν, να φωνάζουν και κάποιοι να βρίζουν άσχημα την τερματοφύλακα της ομάδας.

Έπειτα, συνέβη επίσης κάτι τρομερό.

Αλλά αυτό θα σας το αναφέρει η ίδια η τερματοφύλακας της ομάδας, Μαριάννα Παπαδοπούλου, όπου είναι μαζί μας σήμερα.

-«Καλησπέρα σας! Ονομάζομαι Μαριάννα Παπαδοπούλου και αγωνίζομαι ως τερματοφύλακας στη γυναικεία ομάδα Νικηφόρος, Καλυθιών Ρόδου.

Στον κρίσιμο σημερινό αγώνα  έκανα ένα σοβαρό λάθος και εξέθεσα την ομάδα μου με ένα γκολ κι έτσι έγινε το 0-1.

Εκείνη τη στιγμή ένιωσα πολύ άσχημα, ήθελα να τα παρατήσω.  Να γονατίσω και να προσποιηθώ ότι χτύπησα ή απλώς να βγω έξω από τον αγωνιστικό χώρο και να εξαφανιστώ.

Τελικά, συνέχισα το παιχνίδι και δεν αποχώρησα.  Αλλά σε όλο τον αγώνα κουβαλούσα το βάρος της ευθύνης πάνω μου.

Ξαφνικά, στο ενενηκοστό λεπτό μία παίκτρια της αντίπαλης ομάδας,  εκτέλεσε ένα επικίνδυνο και δυνατό σουτ στην εστία μου. Εκείνη τη στιγμή είπα στον εαυτό μου «Μαριάννα, ξέχνα το λάθος που έκανες και συγκεντρώσου, μπορείς να επανορθώσεις, σώζοντας την ομάδα σου από αυτό το σουτ».

Και πραγματικά, αφού η παίκτρια πραγματοποίησε το σουτ, κατάφερα να κάνω μια εκτίναξη  η οποία είχε μεγάλη επιτυχία.

Ένιωσα υπέροχα! Έπειτα στις καθυστερήσεις, η ομάδα μου, σκόραρε με ένα εκπληκτικό γκολ και  το σκορ μετατράπηκε σε 1-1.

Κατ’  αρχάς  θα ήθελα να ευχαριστήσω τις συμπαίκτριές μου για την υποστήριξή τους και για την προσπάθεια που καταβάλλαμε όλες μαζί, ώστε να προκριθούμε στην επόμενη φάση.

Σήμερα πήρα ένα μεγάλο μάθημα. Δεν πρέπει να το βάζεις ποτέ κάτω. Πάντα να προσπαθείς, να πολεμάς. Μόνο αυτό έχει νόημα.

Μόνο έτσι  μπορείς να κερδίσεις τις μάχες της ζωής. Ακόμη και αυτές που χάνεις, αλλά να είσαι με το μέρος των πολεμιστών.

Σήμερα εκτός από το κατόρθωμα της ομάδας μου, ζω και τη δική μου προσωπική νίκη. Αυτό το μάθημα θέλω να το μοιραστώ με όλους όσοι μας ακούνε και μας βλέπουν.