Σήμερα ξεκινά το Πανελλήνιο Κλειστού Στίβου

Σήμερα κι αύριο θα διεξαχθεί στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Ανδρών-Γυναικών με συμμετοχές κι αθλητών-αθλητριών μικρότερων κατηγοριών, αναλόγως των αγωνισμάτων και υπό προϋποθέσεις. 

Στους αγώνες που ξεκινούν σήμερα από τις 9.00 με τα προκριματικά τριπλούν και σφαίρας Ανδρών, θα συμμετάσχουν και Δωδεκανήσιοι, στην προσπάθειά διάκρισής τους αλλά και για μια καλή… προθέρμανση ενόψει των σημαντικών επόμενων αγώνων στον ανοικτό στίβο. 

Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΡΤ σήμερα στο ErtSports από τις 19.00 έως τις 20.30 κι αύριο από την ΕΡΤ3 από τις 18.00 έως τις 19.30, αλλά και από την ΕΡΑ σπορ με μεταδόσεις καθ’ όλη τη διάρκεια και των δύο απογευματινών προγραμμάτων.

Παράλληλα, οι φίλοι του στίβου θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθούν τη ροή των αγώνων από το social media του ΣΕΓΑΣ (Facebook, twitter, instagram), αλλά και από την ιστοσελίδα με live αποτελέσματα.

Οι Λάουρα κι Ελιμπιόνα Ζενέγια του ΑΟ Σταματίου  θα συμμετάσχουν στα σπριντ και τα εμπόδια
Οι Λάουρα κι Ελιμπιόνα Ζενέγια του ΑΟ Σταματίου θα συμμετάσχουν στα σπριντ και τα εμπόδια

Τα αγωνίσματα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος: 
Δρόμοι
: 60μ. – 200μ.- 400μ. - 800μ. – 1.500μ. – 3.000μ. – 5.000μ. Βάδην Ανδρών / 3.000μ. Βάδην Γυναικών - 60μ. με Εμπόδια – 4Χ400μ.
Άλματα: Άλμα σε Ύψος – Άλμα Επί Κοντώ - Άλμα σε Μήκος – Άλμα Τριπλούν
Ρίψεις: Σφαιροβολία
Σύνθετα: Έπταθλο Ανδρών και Πένταθλο Γυναικών

Αγωνίσματα Επτάθλου Ανδρών:
Α’ ημέρα: 60μ. – Άλμα σε Μήκος – Σφαιροβολία – Άλμα σε Ύψος
Β’ ημέρα: 60μ. με Εμπόδια – Άλμα επί Κοντώ – 1.000μ.

Αγωνίσματα Πεντάθλου Γυναικών:
Β’ ημέρα: 60μ. με Εμπόδια – Άλμα σε Ύψος – Σφαιροβολία–Άλμα σε Μήκος – 800μ. 

Οι συμμετοχές από τα Δωδεκάνησα:
Άνδρες

Ανδρέας  Έλληνας (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) 3.000μ.
Ιωάννης Λογοθέτης (ΓΣ Κηφισιάς) 200μ.

Γυναίκες
Μαρία Γάτου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 60μ., 200μ.
Ελιμπιόνα Ζενέγια (ΑΟ Σταματίου) 60μ., 60μ. μ’ εμπόδια
Λάουρα Ζενέγια (ΑΟ Σταματίου) 60μ.
Νεφέλη Ράμμου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 60μ., 60μ. μ’ εμπόδια
Σαββίνα Οικονομοπούλου (ΑΟ Σταματίου) 60μ.
Ελπίδα Αναστασιάδη (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) 200μ., 400μ.
Κλέλια Θεοδώρου (ΑΟ Σταματίου) επί κοντώ
Μαρία Μαγκούλια (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000).

Το σημερινό πρόγραμμα των αγώνων: 
ΠΡΩΙ
ΩΡΑ    ΑΓΩΝΙΣΜΑ    ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ     ΟΡΙΟ

09:00    ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ    ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής    15,00μ.
    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ    ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής    14,50μ.
09:30    60μ.    ΕΠΤΑΘΛΟ 1        
09:50    60μ.    ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές    
10:00    ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ    ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής/1ο Γκρουπ    4,60μ.
    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής/1ο Γκρουπ    1,70μ.
10:15    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ    ΕΠΤΑΘΛΟ 2        
10:20    ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ    ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής/2ο Γκρουπ    4,60μ.
    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής/2ο Γκρουπ    1,70μ.
11:00    60μ.    ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές    
11:30    ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ    ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής    12,60μ.
11:40    400μ.    ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές    
11:45    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ    ΕΠΤΑΘΛΟ 3        
12:40    400μ.    ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές    
13:00    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    ΕΠΤΑΘΛΟ 4     

ΑΠΟΓΕΥΜΑ
ΩΡΑ    ΑΓΩΝΙΣΜΑ    ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ     
17:15    3.000μ. Βάδην    ΓΥΝΑΙΚΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
17:20    ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ    ΑΝΔΡΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
17:40    5.000μ. Βάδην    ΑΝΔΡΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
18:00    ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ    ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ 
18:15    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ    ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:30    60μ.    Κ16 - ΚΟΡΙΤΣΙΑ    1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ**
18:36    60μ.    Κ16 - ΚΟΡΙΤΣΙΑ    2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ**
18:45    60μ.    Κ16 - ΑΓΟΡΙΑ    1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ**
18:50    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    ΓΥΝΑΙΚΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
18:51    60μ.    Κ16 - ΑΓΟΡΙΑ    2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ**
19:05    ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ    ΓΥΝΑΙΚΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
19:10    60μ.    ΑΝΔΡΩΝ    1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:16    60μ.    ΑΝΔΡΩΝ    2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:25    60μ.    ΓΥΝΑΙΚΩΝ    1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:31    60μ.    ΓΥΝΑΙΚΩΝ    2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:40    400μ.    ΑΝΔΡΩΝ    1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:46    400μ.    ΑΝΔΡΩΝ    2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:55    400μ.    ΓΥΝΑΙΚΩΝ    1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:01    400μ.    ΓΥΝΑΙΚΩΝ    2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:10    1.500μ.    ΓΥΝΑΙΚΩΝ    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20:20    1.500μ.    ΑΝΔΡΩΝ    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

Στα 3000μ. θα συμμετάσχει ο Ανδρέας  Έλληνας από την Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000
Στα 3000μ. θα συμμετάσχει ο Ανδρέας Έλληνας από την Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000