Διαγόρας: Ελπίζει και για τη 2η θέση!

Μια πολύτιμη νίκη που του δίνει την ευκαιρία να δει με καλύτερη ματιά τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε ο Διαγόρας,  ο οποίος επικράτησε στο Δημοτικό Στάδιο με 1 – 0 του Αιγάλεω και σε συνδυασμό και με τα άλλα αποτελέσματα,  τα οποία ήρθαν βολικά (δεν νίκησαν Βέροια και Νίκη Βόλου), έχει αρκετές ελπίδες για να διεκδικήσει ακόμα και τη δεύτερη θέση. Το ιδανικό σενάριο για τους «κυανέρυθρους» θα είναι να μην κερδίσει σήμερα και ο Ιωνικός (παίζει με τον Ολυμπιακό Βόλου), οπότε στην περίπτωση αυτή τα πάντα θα είναι ανοιχτά.

Το χθεσινό παιχνίδι , πέρα από τη μεγάλη νίκη που σημείωσε ο Διαγόρας, δεν είχε να προσφέρει άλλες συγκινήσεις στον λιγοστό φίλαθλο κόσμο που πήγε στο γήπεδο για να το παρακολουθήσει και μάλλον θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε ο δυνατός άνεμος που έπνεε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και επηρέασε τις κινήσεις των παικτών και των δύο ομάδων. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων,  οι οποίοι όμως σε καμία απολύτως περίπτωση δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν ούτε ένα σουτ προς την εστία. Αντίθετα, ο Διαγόρας έδειξε πιο παθιασμένος, πιο δραστήριος επιθετικά και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού πετυχαίνοντας μάλιστα το τέρμα λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης.

Στην επανάληψη, θα περίμενε κανείς ο Διαγόρας με τον άνεμο πλέον υπέρ του να γίνει πιο επιθετικός και να σημειώσει και άλλα τέρματα, όμως αντ’ αυτού ο «γηραιός» δεν μπόρεσε να κάνει φάσεις και να εκμεταλλευτεί και αυτός τον αέρα. Από την άλλη πλευρά, το Αιγάλεω συνέχισε να είναι υποτονικό, χωρίς να μπορεί να αλλάξει εύκολα πάνω από δυο τρεις πάσες και έτσι το παιχνίδι απέκτησε ένα διαδικαστικό χαρακτήρα μέχρι και το τέλος. Ο Διαγόρας, χωρίς να κινδυνεύσει πήρε το «τρίποντο» και μπορεί να ατενίζει με μεγάλη αισιοδοξία το μέλλον του.

Το φιλμ του αγώνα
Ιδιαίτερα φτωχό είναι το φιλμ του αγώνα,  καθώς εκτός από τέρμα του Διαγόρα, μπορέσαμε να καταγράψουμε μόλις μια ακόμα πολύ καλή φάση.

Αναλυτικά:
Στο 41’ μετά από πολύ ωραία αντεπίθεση και μπαλιά του Γεωργίου στον κενό χώρο, ο Μπουρλάκης πήρε την μπάλα στον άξονα και έξω από την περιοχή, την κατάλληλη στιγμή την πάσαρε στον Μπαρμπαρούση και αυτός με πλασέ από θέση τετ α τετ έκανε το 1 – 0.
Στο 77’ ο Γκοτοβός δεν μπόρεσε λόγω του αέρα να απομακρύνει σωστά την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Μπουρλάκης να γίνει αποδέκτης σε θέση φορ και να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι,
Το παιχνίδι διαιτήτευσε η Ελένη Αντωνίου (Καλλής, Τριαντάφυλλος) από την Ανατολική Αττική.

Οι συνθέσεις των ομάδων είναι οι ακόλουθες:

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Παπαδόπουλος, Προβατίδης, Κασνέτση, Γεωργίου (91’ Αυγενικού), Καρπαθάκης, Πινιώτης, Μπουρλάκης (84’ Γλυνός), Μπαρμπαρούσης, Πατσαρούχας

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος, Παπανικόλας, Γκοτοβός, Λάσκαρης, Were (53’ Τσιλιγκίρης), Μαχαίρας, Φαρινόλα, Καλλέργης (83’ Μαρκολίνο), Καπός

Δεν νίκησαν Βέροια και Νίκη Βόλου!
Αν και προηγήθηκαν, δεν μπόρεσαν να πάρουν ούτε βαθμό Βέροια και Νίκη Βόλου που επίσης έπαιζαν χθες στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής. Η Βέροια έπαιζε με τον ΟΦ Ιεράπετρας και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ με τον Πασά (1 – 0). Οι Κρητικοί όμως δεν το έβαλαν κάτω και στην επανάληψη ανέτρεψαν το σκηνικό. Ισοφάρισαν στο 54’ με τον Χαντί (1 – 1) και τελικά πήραν τη νίκη με τον Αποστολόπουλο στο 66’ (1  - 2). Στο Βόλο η τοπική Νίκη …αυτοκτόνησε απέναντι στην ουραγό Τρίγλια Χαλκιδικής. Οι Βολιώτες προηγήθηκαν με 2 – 0 χάρις σε τέρματα του Τσιμπούκα (15’, 65’) αλλά στις καθυστερήσεις με γκολ των Μπρίτο (πέναλτι) και Παπαστεργιανού η Τρίγλια ισοφάρισε σε 2 – 2 και έκανε μια μεγάλη έκπληξη. Η πρωτοπόρος ομάδα των Τρικάλων επικράτησε στο γήπεδο της με 2 – 1 του Θεσπρωτού με τέρματα του Ριζογιάννη (πέναλτι) στο 39’ και Πέλκα (85’). Το μοναδικό τέρμα των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Ντάλα Κόστα με πέναλτι στις καθυστερήσεις.