Ο Κολοσσός πια δεν αστειεύεται...

Ο Κολοσσός πια δεν είναι αυτός… που ξέρουμε και απ’ ό, τι φαίνεται έχει ένα διαφορετικό «πρόσωπο», διώχνοντας τις περισσότερες πιθανότητες να «μπλέξει» σε βαθμολογικές… περιπέτειες, μετά τη νίκη του προχθες (90-86) με τον Άρη.

Όσον αφορά το ξεκίνημα, στην πρώτη περίοδο, το 17-17 αντικατοπτρίζει την απόλυτη ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων χθες στο κλειστό της Καλλιθέας. Από ‘κει και πέρα στη δεύτερη, ο Άρης έκανε την αντεπίθεσή του κι έφτασε να προηγηθεί 25-39, στηριζόμενος κυρίως στα τρίποντα και στους Μποχωρίδη και Ντραγκίσεβιτς που έκαναν απίστευτο παιχνίδι.

Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός… συμμάζεψε κάπως την κατάσταση, για να λήξει το ημίχρονο στο 37-43 και να ξεκινήσει δυναμικά στο δεύτερο, χωρίς ωστόσο να διατηρήσει τον εκπληκτικό ρυθμό του. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι διαφορά (49-58) στα 2.58 πριν το τέλος της 3ης περιόδου και φαινόταν ότι ελέγχουν ως ένα βαθμό το ρυθμό για μια σημαντική νίκη. Ο Κολοσσός όμως δεν φάνηκε διατεθειμένος να παρατήσει το παιχνίδι και έφτασε μάλιστα, όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά, αλλά και να προηγηθεί 76-73 στα 2.38 πριν τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια και μόλις 33 δεύτερα πριν τη λήξη με τρίποντο του Γκρίφιν έκανε το 83-77, για να ξεκινήσει από ‘κείνο το σημείο και μετά το… θρίλερ.

Δείτε τώρα τι έγινε σ’ αυτό το τελευταίο μισό λεπτό του αγώνα και τη διακύμανση του σκορ ως το τέλος, που ξεχώρισε για τον Κολοσσό ο Λοβ, περισσότερο με τις κρίσιμες πρωτοβουλίες και την ευστοχία στις βολές.
-Τρίποντο εύστοχο του Μποχωρίδη 83-80
-Φάουλ στον Λοβ -βολές (2/2) 85-80
-Φάουλ στον Μποχωρίδη-βολές (2/2) 85-82
-Φάουλ στον Ντάνιελς-βολές (2/2) 87-82
-Φάουλ στον Ντραγκίσεβιτς-βολές (1/2), ριμπάουντ και φάουλ από τον Φιτζπάτρικ με ευστοχία στη βολή 87-86
-Φάουλ στον Λοβ-βολές (2/2) 89-86
-Βήματα στην επίθεση του Άρη από τον Μποχωρίδη
-Φάουλ στον Λοβ-βολές (1/2) 90-86

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-17, 37-43(ημ.), 52-61, 90-86
Διαιτητές
: Κορομηλάς- Παπαπέτρου- Μπήτης

Κολοσσός: Αγκμπελέσε 13, Μπρέιζελτον, Τσαλμπούρης 11(1), Γκρίφιν 18(4), Μωραΐτης, Λοβ 23(1), Ντάνιελς 10(1), Κρομά 11(1), Τουτζιαράκης 2, Παύλος 2.
Άρης: Φιτζπάτρικ 10(1), Μπράουν 3, Μποχωρίδης 24(3), Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 10(2) Γκετσεβίτσιους 2, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4, Ντραγκίσεβιτς 20, Μόρις 11(2).

Βραβείο Fair Play στον Κολοσσό
Πριν το ξεκίνημα του αγώνα απονεμήθηκε στον Κολοσσό το βραβείο Fair Play της Basket League για το μήνα Ιανουάριο, αφού η ομάδα ήταν παρούσα στην κοπή πίτας του «Χαρταετός» ΚΔΑΠ ΜΕΑ και χάρισε υπέροχες στιγμές στα παιδιά, τα οποία μάλιστα βρέθηκαν σε μια από τις προπονήσεις των «θαλασσί» λίγες μέρες μετά. Το βραβείο απένειμε στον πρόεδρο του Κολοσσού, Θεόδωρο Καρατζά, η Στέλλα Διάκουλα, στέλεχος πωλήσεων της EKO και BP Νοτίου Αιγαίου.