Χάλκινο μετάλλιο για τους Παπαϊωάννου/ Μουτάφη στο Λουτράκι

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 456 ΦΟΡΕΣ

Θετική η παρουσία σ’ ένα ακόμη τελικό τουρνουά Πανελληνίου Πρωταθλήματος για το δωδεκανησιακό beach volley.

Στο «LOUTRAKI JUNIORS K17 FINALS» που πραγματοποιήθηκε 30-31 Ιουλίου στις εγκαταστάσεις του Sport Camp, ο Δημήτρης Παπαϊωάννου από την Κω και ο συμπαίκτης του Μάνος Μουτάφης (Κρήτη) νίκησαν στον μικρό τελικό τους Παύλο Αυγερινίδη/Μάριο Σδραυκάκη με 2-0 (21-11,21-12) και κατέκτησαν την 3η πανελλήνια θέση στους Παίδες.

Πρωταθλητές Ελλάδας αναδείχθηκαν οι Κυριάκος Κεσκίνης και Ανδρέας Κοντοστάθης, αφού επικράτησαν στον τελικό των Αθηναίων Νίκου Μάντζιου και Ανδρέα Μωραΐτη με 2 – 0 σετ (21-12, 21-16).

Τ’ αποτελέσματα της ομάδας:
Ντανίκας / Σταμούλης-Μουτάφης / Παπαϊωάννου 0 - 2 (10-21,16-21)
Αυγερινίδης / Σδραυκάκης - Μουτάφης / Παπαϊωάννου 2 - 1 (8-21,22-20,15-11)
Γαλιάκης / Γαλιάκης vs Μουτάφης / Παπαϊωάννου 0-2 (12-21,19-21)
Ημιτελική φάση:
Κεσκίνης /Κοντοστάθης - Μουτάφης / Παπαϊωάννου 2 - 0 (21-18,21-15)

Μικρός τελικός:
Μουτάφης / Παπαϊωάννου - Αυγερινίδης / Σδραυκάκης 2 - 0 (21-11,21-12)
Πρωταθλήτριες Ελλάδας φέτος στις Κορασίδες αναδείχθηκαν η Ελένη Καλουτσάκη και η Θέμις Ματαλλιωτάκη από την Κρήτη που νίκησαν σε ένα συναρπαστικό τελικό, στο τάι μπρέικ, τις Θεσσαλονικιές Ελένη Αλεξόγλου και Μυρτώ Πασχαλάκη (2-1, 13- 21, 21-17, 15-12).

Την 5η θέση στην Ελλάδα πήραν οι Ροδίτισσες Νικολέτα Γκίκα / Κάλλια Θαρρενάκη κι Αγάπη Ευθυμίου / Ραφαέλα Κουκιά.
Να σημειωθεί ότι οι δύο ήττες που έκαναν τα δύο ροδίτικα ζευγάρια ήταν απέναντι στις φιναλίστ του τουρνουά.

Τ’ αποτελέσματα των αγώνων:
Φάση ομίλων:
Γκίκα / Θαρρενάκη - Καλουτσάκη / Ματαλλιωτάκη 0 - 2 (19-21,17-21)
Αλεξόγλου / Πασχαλάκη - Ευθυμίου / Κουκι;a 2 - 0 (21-18,21-5)
Γκίκα / Θαρρενάκη -Γεωργιάδου / Σωτηροπούλου 2 - 0 (21-10,21-12)
Παρίση / Πατακιάρα - Ευθυμίου / Κουκια 0 - 2 (16-21,12-21)

Προημιτελικοί:
Αλεξόγλου / Πασχαλάκη - Γκίκα / Θαρρενάκη 2-1 (21-15,14-21,15-4)
Καλουτσάκη / Ματαλλιωτάκη - Ευθυμίου / Κουκια 2 - 0 (21-13,21-11)

Η ήττα του Κολοσσού H Hotels Collection στο Περιστέρι και οι… διασωθέντες Γκάουντλοκ και Μπραΐκοβιτς

Τη Δευτέρα στη Χίο ο Φοίβος για νέες βάσεις ανόδου

Το Ροδίων Άθλησις στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής Παγκορασίδων