Ασημένιο μετάλλιο για τον Γεώργιο Μακρή του Φιλέρημου στο Πανευρωπαϊκό Ζίου Ζίτσου

Ασημένιο μετάλλιο για  τον Γεώργιο Μακρή του Φιλέρημου  στο Πανευρωπαϊκό Ζίου Ζίτσου

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 1636 ΦΟΡΕΣ

Ο Φιλέρημος Ιαλυσού με προπονητή τον Μίλτο Τσιριγωτάκη επέστρεψε με ένα ασημένιο μετάλλιο, μια 4η και μια 5η θέση, αφού συμμετείχε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ζίου Ζίτσου στην πόλη Πιτέστι της Ρουμανίας, όπου βρέθηκαν συνολικά 1130 αθλητές-αθλήτριες από 29 χώρες .

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε από 5 έως 7 Απριλίου και ο 15χρονος πρωταθλητής του Συλλόγου, Γεώργιος Μακρής, μετά από σκληρούς αγώνες απέναντι στους κορυφαίους τού ευρωπαϊκού ζίου ζίτσου , κατάφερε να πάει στον τελικό και να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στην FS/-77/U16, επιβεβαιώνοντας άλλη μια φορά ότι βρίσκεται σε άριστη τεχνική και φυσική κατάσταση!

Από ‘κει και πέρα, ο Μιχαήλ Παρασκευάς πήρε μια 4η και μια 5η θέση (NWZ/ FS), χάνοντας στις λεπτομερές το χάλκινο μετάλλιο. Ο Σωτήρης Γεωργακόπουλος, αφού κέρδισε με full ippon τους δύο πρώτους αντιπάλους του, που ήταν και οι κορυφαίοι της κατηγορίας του, τραυματίστηκε στον ώμο, χωρίς να είναι κάτι το σοβαρό, και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί συμφώνα με τις δυνατότητές του.

Πολύ καλή εμφάνιση σημείωσε και η Μαρία Διακογεωργίου, που συμμετείχε πρώτη φορά σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και μάλιστα σε μια πολύ δύσκολη κατηγορία.

Γ. Τριχιάς: «Όσο προχωράμε, τόσο καλύτερο για τα παιδιά»