Ένα είναι το αφεντικό στη Ρόδο, δίκαια ο Κολοσσός 82-78 την ΑΕΚ!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 668 ΦΟΡΕΣ

Ούτε φέτος επέτρεψε στην ΑΕΚ ο Κολοσσός H Hotels να περάσει νικηφόρα από το Βενετόκλειο αφού μέσα στην έδρα του αυτός και μόνον αυτός είναι το αφεντικό!

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση και με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να θέτει ξανά υποψηφιότητα για MVP της αγωνιστικής, η ομάδα της Ρόδου επικράτησε δίκαια 82-78 της ΑΕΚ που δεν είχε στον πάγκο της τον κλινήρη Σωτήρη Μανωλόπουλο.

Οι «θαλασσί» έφτασαν έτσι τις τρεις νίκες σε τέσσερα ματς, αφήνοντας πίσω του την «Ένωση» με έξι βαθμούς.

Εκπληκτικό παιχνίδι στο Βενετόκλειο!

Όσοι δεν έκαναν τον κόπο να πάνε στο γήπεδο, έχασαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά έναν σπουδαίο αγώνα!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ έκανε το αυτονόητο: εκτέλεσε το επιθετικό της πλάνο με τον Δημήτρη Μαυροειδή μέσα στο καλάθι ο οποίος υπερέχει εμπειρίας και …κιλών του Μάρβιν Τζόουνς.

Ο Κολοσσός, από την άλλη, κατάφερε να βρει ελεύθερα σουτ με τους Σχίζα και Χάρις ενώ το πρώτο κλέψιμο κατέληξε σε όμορφη συνεργασία Χάρις και Πρόστραν για το 8-4. Πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά στην πρώτη περίοδο, οι «θαλασσί» πήραν προβάδισμα έξι πόντων (10-4) με τον Τζόουνς να συνεισφέρει στην επίθεση.

Η ΑΕΚ προσαρμόστηκε γρήγορα στο παιχνίδι του Κολοσσού κι εκμεταλλεύτηκε τα ατού της μειώνοντας αρχικά σε 11-10, με δύο τρίποντα από Μπάρλοου και Γκριν και εν συνεχεία αξιοποιώντας τις δέκα ελεύθερες βολές που κέρδισε σε διάστημα πέντε λεπτών, ανακτώντας το προβάδισμα με 17-19. Είχε, επίσης, το κέρδος των δύο προσωπικών φάουλ του Μάλκολμ Γκρίφιν από πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Όμως, ό,τι μπελάδες δεν μπόρεσε να προκαλέσει ο Τζόουνς μέσα στη ρακέτα του «δικεφάλου», τους προκάλεσε ο Κιθ Ράιτ ο οποίος πέτυχε δέκα πόντους σε έξι λεπτά συμμετοχής με 5/5 δίποντα! Ο αγώνας είχε αποκτήσει φρενήρη ρυθμό, πέρασε πολλή ώρα μέχρι να δούμε φάση πέντε εναντίον πέντε, και ο Κολοσσός με μεγάλη προσήλωση στη στρατηγική που είχε σχεδιάσει ο Λυκογιάννης ξέφυγε 28-22 στο 12’.

Κι ενώ είχε το μομέντουμ του αγώνα, δύο – τρία σφυρίγματα του Μάνου πήγαν να χαλάσουν το μυαλό των γηπεδούχων, δίνοντας την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πιέσει χωρίς κίνδυνο να φθαρεί με φάουλ και στο 16’ ο Μπάρλοου έκανε το 28-32 από τα 6.75μ., ολοκληρώνοντας το 10-0 σερί, με τον ίδιο να έχει ήδη δώδεκα πόντους και να είναι με διαφορά ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Η επιστροφή των Πρόστραν και Γκρίφιν στο παρκέ βοήθησαν τον Κολοσσό να επαναφέρει την ισορροπία στο σκορ (34-34) δύο λεπτά πριν λήξει το ημίχρονο. Ήταν καλύτερος κοντά στο καλάθι από την αντίπαλό του, τόσο σε δίποντα όσο και σε ριμπάουντ, όμως η «βασίλισσα» είχε μεγαλύτερο ποσοστό στα περιφερειακά σουτ αλλά και πέντε βολές περισσότερες (37-39), με τον Κολοσσό να έχει τους Χάρις και Τζοόουνς με τρία φάουλ, τη στιγμή που κανένας παίκτης της ΑΕΚ δεν διέτρεχε ανάλογο κίνδυνο.

Το φάουλ του Λαρεντζάκη πάνω σε προσπάθεια του Γκρίφιν για τρίποντο (40-39) όπως και το γκολ φάουλ του Αμερικανού γκαρντ στην επόμενη φάση διαμόρφωσαν το 43-41 μόλις εφτά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, τόσο σε ποιότητα όσο και σε διακύμανση, κορύφωσε το τρίποντο του Μάνι Χάρις με το οποίο έδειξε την κλάση του στην εκπνοή γράφοντας το 43-44 και αυξάνοντας τις προσδοκίες για ακόμη καλύτερο θέαμα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Όμως το εύστοχο σουτ του Χάρις, που θα έπρεπε να δώσει γερή δόση ψυχολογίας στην ΑΕΚ, φαίνεται πως λειτούργησε ευεργετικά για τους γηπεδούχους! Μπήκαν τόσο δυναμικά στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο που το ξέσπασμά τους στο πρώτο τρίλεπτο έμοιαζε βγαλμένο από προπόνηση! Με τον Γκρίφιν να ξεκινάει το δεκάλεπτο το ίδιο δυνατά όσο τελείωσε το δεύτερο, ο Κολοσσός ξέφυγε 49-44 ενώ οι ασφυκτικές του άμυνες του έδωσαν την ευκαιρία να ανοίξει κι άλλο την ψαλίδα (55-46) στο 25’.

Ο πολύ καλός Πρόστραν έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά (56-46) όμως η αμυντική λειτουργία των «θαλασσί» ήταν αυτή που κινούσε όλα τα νήματα για λογαριασμό της ομάδας της Ρόδου. Από την άμυνα ξεκινούσε όλη η προσπάθεια για να εδραιωθεί ένα καλό προβάδισμα, με τον Γκρίφιν να κάνει το 58-46 και ο ίδιος να φτάνει τους 18 πόντους!

Η ΑΕΚ είχε βάλει μόλις δύο πόντους σε πέντε λεπτά προτού ο Μπάρλοου ευστοχήσει για πέμπτη φορά από τα 6.75μ. και μειώσει προσωρινά στους εννιά και τον μιμηθεί ο Σάκοτα στο 28’ για το 61-53. Βέβαια, οι πιεστικές άμυνες του Κολοσσού είχαν ως αποτέλεσμα το τέταρτο προσωπικό φάουλ τόσο του Τζόουνς όσο και του Σχίζα και με βολές η ΑΕΚ πλησίασε στους έξι πόντους (63-57).

Ο Λυκογιάννης στηριζόταν σε εννέα παίκτες (δεν έπαιξαν καθόλου οι Παπαδάκης, Μπιλλής και Αγγελάκος) οι οποίοι έβγαζαν τρομερή ενέργεια στο γήπεδο, κάλυπταν με αξιοσημείωτη ταχύτητα τα κενά στην άμυνα, οι αλληλοκαλύψεις έδειχναν να αποτελούν «δεύτερη φύση» και φυσικά έτρεχαν συνέχεια στο ανοιχτό γήπεδο, με τον ένα να βρίσκει τον άλλο με …διαβήτη και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου το +10 ήρθε ξανά (67-57) με καλάθι – ποιού άλλου; - του Μάλκολμ Γκρίφιν. Κάποια στιγμή, ωστόσο, η σωματική κόπωση θα γινόταν ορατή για τους γηπεδούχους και η ΑΕΚ ήταν γνωστή για τις αντεπιθέσεις της στο τέλος των αναμετρήσεών της.

Ο Μάρβιν Τζόουνς έγινε πρώτος παίκτης του Κολοσσού που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 32’ (67-62) περιορίζοντας περισσότερο τον ήδη μικρό αριθμό αθλητών που είχε στην ευχέρειά του ο Λυκογιάννης. Όμως, ακόμη κι έτσι, οι «θαλασσί» ήταν πολύ διαβασμένοι για να εκμεταλλεύονται όποια «τρύπα» άφηνε η «Ένωση» στην άμυνά της και τη φόρτωσαν με εβδομήντα πόντους στο 33’ (70-62). Ακόμη και αν χρειάστηκε να περάσει ένα «νεκρό» δίλεπτο για να ξαναβάλουν καλάθι (με τον Σχίζα), έμεναν προσηλωμένοι στην άμυνα και δεν άφησαν την ΑΕΚ να μειώσει σε αυτό το διάστημα.

Ο Ραμόν Χάρις έκανε το 75-66 στο 37’ για να απαντήσει αμέσως ο Γκριν ο οποίος ήταν άστοχος σε γενικές γραμμές (4/10 σουτ μέχρι εκείνη τη στιγμή). Συνολικά, όμως η «βασίλισσα» είχε πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα (47%) ακόμα και με τον Κολοσσό να πιέζει στην περιφέρεια. Όμως, αυτή ακριβώς η πίεση πάνω στην μπάλα απέφερε το κλέψιμο με το οποίο ο Γκρίφιν ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό κι έγραψε το 77-69 περίπου εκατό δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Με τόσο χρόνο να απομένει και με τη διαφορά στους 6-8 πόντους, ο Λυκογιάννης ζήτησε δύο απλά πράγματα: μεγάλες επιθέσεις και καλές άμυνες. Στο 1.17’’ ο Πρόστραν έκανε το 79-71 υλοποιώντας την πρώτη οδηγία όμως στη δεύτερη ο Σάκοτα πήρε το σουτ και μείωσε σε 79-74. Φυσικά και δεν είχε τελειώσει ακόμα το παιχνίδι…

Ο Πρόστραν αστόχησε στο τρίποντο με το οποίο θα «κλείδωνε» η νίκη για την ομάδα της Ρόδου σχεδόν μισό λεπτό πριν το φινάλε ενώ το αντιαθλητικό φάουλ του Γκρίφιν πάνω στον Γκριν έδωσε στους φιλοξενούμενους τέσσερις πόντους, δύο βολές από τον Αμερικανό γκαρντ και ένα κάρφωμα από τον Τζέιμς (81-78), ύστερα από ασίστ του Βασίλη Ξανθόπουλου. Ο χρόνος, όμως, είχε εξαντληθεί από μία φάση κάτω από το καλάθι του Κολοσσού όταν η ΑΕΚ πήρε τρία συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ αλλά έχασε ισάριθμες προσπάθειες για να μειώσει.

Έτσι, όταν ο Τζέιμς έκανε το 81-78 στα 2’’ ήταν δεδομένο ότι οι φιλοξενούμενοι θα έστελναν για βολές κάποιον «θαλασσί» κι εκείνος θα έπρεπε να ευστοχήσει έστω σε μία. Στα εννέα δεύτερα, ο Πρόστραν έχασε την πρώτη βολή αλλά έβαλε τη δεύτερη κι έτσι το σουτ του Γκριν από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη – όσο καλοζυγιασμένο και αν ήταν – δεν θα άλλαζε τον τελικό νικητή.

Δεκάλεπτα: 23-19, 43-44(ημιχρ.), 65-57, 82-78

Διαιτητές: Μάνος, Σταματόπουλος, Αναστόπουλος Αν.

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 22 (8/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 κερδισμένα φάουλ), Χάρις Ρ. 11(3), Τζόουνς 4, Σχίζας 8(1), Πρόστραν 13(1τρ., 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ), Γεωργαλλής 1 (7 ριμπάουντ), Σταμάτης 4, Μπρέι 4, Ράιτ 15 (6 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Παπαχατζής): Τζέιμς 2, Γκριν 18(2), Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 17(5), Μαυροειδής 11, Χάρις Μ. 6(1), Ξανθόπουλος 3(1), Σάκοτα 9(3), Σι, Ελόνου 10.

Γιορτή αναπαράστασης των Ολυμπιακών Αγώνων στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου!

Με 28 μετάλλια επέστρεψαν οι «Πιγκουίνοι» από τη Χαλκίδα!