Κωπηλασία: Χρυσό μετάλλιο οι Καλαμποκά/Γιαζιτζίδου, ασημένιο ο Μαγδανής

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 534 ΦΟΡΕΣ

Ενα χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η ελληνική αποστολή κατά την τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κωπηλασίας για αθλητές κάτω των 23 ετών, που ολοκληρώθηκε σήμερα στο ʼμστερνταμ της Ολλανδίας.

Πρωταθλήτριες κόσμου ανναδείχθηκαν για τρίτη συνεχόμενη χρονιά οι Τριανταφυλλιά Καλαμποκά και Χριστίνα Γιαζιτζίδου, τερματίζοντας πρώτες στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών με χρόνο 6:59.31, με δεύτερη την Ισπανία (7:03.38) και τρίτη τη Νέα Ζηλανδία (7:06.22).

Εξάλλου, ο Παναγιώτης Μαγδανής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ ελαφρών βαρών, που είναι το δεύτερό του σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αφού πέρυσι είχε ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο διπλό, μαζί με τον Λευτέρη Κόνσολα.

Ο Στέργιος Παπαχρήστος πήρε την τέταρτη θέση στον τελικό του σκιφ, ενώ την πέμπτη θέση κατέλαβε το διπλό σκιφ ελαφρών βαρών των αγοριών, με τους Γιώργο Κόνσολα και Νίκο Αφεντούλη. Τέλος, η Κατερίνα Νικολαϊδου τερμάτισε πρώτη στον «μικρό» τελικό του σκιφ και πήρε την έβδομη θέση στη γενική κατάταξη.

Υπενθυμίζεται ότι χθες η χώρα μας είχε πάρει χάλκινο μετάλλιο στην τετράκωπο άνευ πηδαλιούχου ανδρών.

Σκοπός η ισοφάριση, δεδομένη η κοινωνική ευαισθησία του Κολοσσού H Hotels Collection!