Παγκόσμια πρωταθλήτρια κ-20 η Βραζιλία (video)

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 296 ΦΟΡΕΣ

Η εθνική Βραζιλίας κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο κ-20 για 5η φορά στην ιστορία της, νικώντας με 3-2 την Πορτογαλία στον τελικό του θεσμού που διεξήχθη στην Μπογκοτά της Κολομβίας (video).

Η εθνική Βραζιλίας κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο κ-20 για 5η φορά στην ιστορία της, νικώντας με 3-2 την Πορτογαλία στον τελικό του θεσμού που διεξήχθη στην Μπογκοτά της Κολομβίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των βραζιλιάνων ήταν ο Όσκαρ ντος Σάντος που σημείωσε χατ-τρικ. Νωρίς-νωρίς στο 5', ο Όσκαρ έκανε 1-0 με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ, με τους Πορτογάλους να ισοφαρίζουν με τον ʼλεξ τέσσερα λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ.

Ο Νέλσον Ολιβέιρα με ωραία κούρσα από τα δεξιά και δυνατό σουτ στην αντίπαλη γωνία έκανε το 2-1 για την ομάδα του Ιλίδιο Βάλε στο 59’, αλλά ο Όσκαρ και πάλι στο 78’ εκμεταλλεύθηκε λάθος απόκρουση του Πορτογάλου πορτιέρο και ισοφάρισε.

Το 2-2 έμεινε μέχρι το 90 και έτσι η αναμέτρηση πήγε στην παράταση. Εκεί ο φορ της Ιντερνασιονάλ, με ωραία σέντρα σουτ έκανε το τελικό 3-2.

Σκοπός η ισοφάριση, δεδομένη η κοινωνική ευαισθησία του Κολοσσού H Hotels Collection!