Κορυφαίος αθλητής της χρονιάς ο Μπολτ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 260 ΦΟΡΕΣ

Ο Γιουσέιν Μπολτ αναδείχθηκε για τρίτη φορά σε τέσσερα χρόνια κορυφαίος αθλητής της χρονιάς, η Σάλι Πίρσον πρώτη από τις γυναίκες.

Ο Τζαμαϊκανός σπρίντερ κατέκτησε την πρώτη θέση στη σχετική ψηφοφορία που διεξήγαγε η Διεθνής Ομοσπονδία Στίβου (IAAF), ενώ την «πρωτιά» στις γυναίκες απέσπασε η Σάλι Πίρσον από την Αυστραλία. Ο Μπολτ, ο οποίος είχε αποσπάσει την συγκεκριμένη διάκριση το 2008 και το 2009, «εξαργύρωσε» τα χρυσά μετάλλια που κατέκτησε φέτος στα 200 και τα 4Χ100 μέτρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Νταεγού. Παρότι ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί και για τα 100 μέτρα, ο Μπολτ έκανε άκυρη εκκίνηση στον τελικό, με αποτέλεσμα ο συμπατριώτης του, Γιόχαν Μπλέικ, να τερματίσει πρώτος. Ο Μπλέικ πήρε την δεύτερη θέση στην ψηφοφορία της IAAF.

Από την πλευρά της, η Πίρσον κατέκτησε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα εμπόδια με επίδοση 12.28, που είναι η τέταρτη καλύτερη όλων των εποχών στο αγώνισμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Πίρσον είναι η πρώτη αθλήτρια από την Αυστραλία που αποσπά την συγκεκριμένη διάκριση.

«Θέλουμε έναν ανταγωνιστικό Ταξιάρχη»

Φοίβος: Θέλουν να κάνουν «διπλό» στη Χίο

Σκοπός η ισοφάριση, δεδομένη η κοινωνική ευαισθησία του Κολοσσού H Hotels Collection!