Στους «8» του Κυπέλλου ο ΒΑΠ Κολοσσός

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 867 ΦΟΡΕΣ

Επικράτησε δύσκολα της ΑΕΝ Κηφισιάς στο Βενετόκλειο με 71-69 και την Τετάρτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Πανιώνιο.

Νικητής αναδείχθηκε ο ΒΑΠ Κολοσσός στην αποψινή του (6/10) αναμέτρηση με την Κηφισιά για την 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Ρόδου επιβλήθηκε με 71-69 στο κλειστό γυμναστήριο του Βενετοκλείου και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα συναντήσει τον Πανιώνιο την προσεχή Τετάρτη 9 Οκτωβρίου εκτός έδρας. Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι μπροστά στον (λιγοστό) φίλαθλο κόσμο του, ο ΒΑΠ Κολοσσός πήγε να κάνει τα …δύσκολα, ακόμη πιο δύσκολα. Εν μέρει η εμφάνισή του, με τα σκαμπανεβάσματα και την ασταθή απόδοση, δικαιολογείται λόγω της χρονικής περιόδου που διανύει. Δεν έχουν περάσει ούτε πέντε μέρες που συμπλήρωσε ένα μήνα προετοιμασίας και το ματς με την νεοφώτιστη Κηφισιά ήταν μόλις το έκτο σε σύνολο επίσημων και φιλικών αγώνων. Από την άλλη πλευρά, όλες οι ομάδες βρίσκονται μία εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Αυτό και μόνο θα έπρεπε να σημαίνει ότι οι «θαλασσί» δεν θα παρουσιαστούν απόλυτα έτοιμοι στην πρεμιέρα της Basket League. Εκτός αν μέσα σε εφτά μέρες κι έναν ακόμη αγώνα, προλαβαίνουν να φτάσουν το επιθυμητό σημείο ετοιμότητας. Από τα σαράντα αγωνιστικά λεπτά που έπαιξαν ΒΑΠ Κολοσσός και ΑΕΝΚ για να αναδειχθεί νικητής στον αγώνα Κυπέλλου, όλοι θα θυμούνται τα τελευταία δύο! Το φινάλε της αναμέτρησης είχε όλα τα συστατικά ενός συναρπαστικού ντέρμπι που θα μπορούσε να είχε νικητές τους φιλοξενούμενους ή ακόμη και να είχε οδηγηθεί σε έξτρα χρόνο. Η ισοφάριση του πρώην γκαρντ των Ροδιτών, Δημήτρη Τσαλδάρη, σε 68-68 μόλις έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος θα μπορούσε κάλλιστα να είχε στείλει το ματς σε παράταση αλλά ο Χριστόφορος Στεφανίδης είχε διαφορετική άποψη. Πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση του αγώνα και στα 2’’ σηκώθηκε με «κρύο αίμα» από τα 6.75μ. «εκτελώντας» την ΑΕΝΚ και γράφοντας το 71-68. Θεωρητικά υπήρχε χρόνος για να αλλάξει και πάλι η έκβαση του παιχνιδιού και ειδικά από έναν έμπειρο αθλητή όπως είναι ο Τσαλδάρης. Όταν η μπάλα πήγε στα χέρια του, θέλησε να κερδίσει φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο (επομένως και τρεις βολές) αλλά ο πρώτος διαιτητής Σπύρος Γκόντας χρέωσε το 5ο προσωπικό φάουλ του Νώντα Παπαντωνίου χαμηλά και ο αθλητής της Κηφισιάς εκτέλεσε δύο βολές. Αφού ευστόχησε στην πρώτη, η δεύτερη προοριζόταν για επιθετικό ριμπάουντ αλλά τα μόλις οχτώ δέκατα του δευτερολέπτου δεν βοήθησαν τον Γουντς (ο οποίος τελικά το πήρε το ριμπάουντ ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους) να ολοκληρώσει την προσπάθεια για νέα ισοφάριση. Έτσι, το τελικό 71-69 στέλνει τον ΒΑΠ Κολοσσό να κάνει την πρόβα τζενεράλε του για το πρωτάθλημα στη Νέα Σμύρνη όπου τον περιμένει ο Πανιώνιος του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Για την ιστορία, να αναφέρουμε ότι ο ΒΑΠ Κολοσσός ήλεγχε το παιχνίδι σε όλο το πρώτο ημίχρονο στο οποίο είχε συνεχώς προβάδισμα ενώ προηγήθηκε με +14 (42-28) στο 18’, με τους Όσμπι και Τσάμη να έχουν από δέκα πόντους ο καθένας. Στο 3ο δεκάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά αλλά έστω και με δυσκολία οι Ροδίτες διατηρούσαν μία διαφορά 9π. (56-47 με τρίποντο του Γιάννη Γεωργαλλή). Στην τελευταία περίοδο, ο ΒΑΠ Κολοσσός έπαιξε τελείως διαφορετικά σε σχέση με τα προηγούμενα τριάντα λεπτά. Χάθηκε η ενέργεια στην άμυνα ενώ στην επίθεση πέτυχε μόλις τρεις πόντους σε εφτά λεπτά! Τσαλδάρης, Μπάρλος και Γουντς έκαναν το 62-65 με επιμέρους σκορ 6-18, στο 38’. Δια χειρός Παπαντωνίου, μέσα σε 49’’, το σκορ έγινε 66-65 για να μεσολαβήσουν δύο φορές βήματα εις βάρος της Κηφισιάς (Γκάρετ και Λιακόπουλος) και ένα άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Γεωργαλλή. Πριν έρθει η ισοφάριση από τον Τσαλδάρη, ο Τσάμης είχε γράψει το 68-65 στα 12’’. Δεκάλεπτα: 19-18, 42-33(ημιχρ.), 56-48, 71-69 Διαιτητές: Γκόντας, Τσώνος, Θεονάς ΒΑΠ Κολοσσός (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 15(2), Ραμ, Γεωργαλλής 8(1), Σμιθ 4, Στεφανίδης 7(1), Σίμπσον 2, Κουκουλάς 3, Τσάμης 14(1), Προύιτ 8(1), Όσμπι 10. Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 1, Λιακόπουλος 5(1), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 6, Μενουδάκος, Σιούτης 2, Ψαθάς 7, Γκάρετ, Πετροδημόπουλος 5, Γουντς 15, Τσαλδάρης 17(4), Μπάρλος 11.

Ο Γιώργος Λυμπέρης των «Πιγκουίνων» στο διεθνές meeting «Ακρόπολις»