Παλικαρίσια ανατροπή

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 198 ΦΟΡΕΣ

Παρότι βρέθηκε να χάνει στο τέλος του ημιχρόνου με 0-1 με αυτογκόλ, ο ΠΑΣ Ασκληπιείου όχι μόνο δεν λύγισε, αλλά πήρε τελικά την νίκη με 2-1 κόντρα στο χθες πολύ κακό Ηρακλή Μ.

Κoρακόνερο Τεράστιας βαθμολογικής αλλά και ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχε προχθες ο ΠΑΣ Ασκληπιείου, ο οποίος επιβλήθηκε του Ηρακλή Μ. με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν κάκιστο ποιοτικά, σχεδόν…βασανιστικό για τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες, αφού το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και οι καλές στιγμές ήταν λιγοστές. Γνωρίζοντας πως παίζουν μ’ ένα ποιοτικά ανώτερο και με περισσότερες επιλογές αντίπαλο, οι γηπεδούχοι επέλεξαν να αμυνθούν κλείνοντας τους διαδρόμους και δίνοντας έμφαση στις προσωπικές μονομαχίες. Ο Ηρακλής εμφάνισε μεν επιθετικό πνεύμα, όμως βρέθηκε σε κακή μέρα και δεν βρήκε ούτε ρυθμό, ούτε τον τρόπο να βρει απαντήσεις απέναντι στην ανασταλτική λειτουργία του ΠΑΣ, που έψαξε χωρίς αποτέλεσμα τις αντεπιθέσεις. Παρόλα αυτά, στην εκπνοή του ημιχρόνου η ομάδα του Γιώργου Σάββενα κατάφερε να προηγηθεί και να δημιουργήσει την εντύπωση πως εύκολα ή δύσκολα, στην επανάληψη θα είχε τον τρόπο να αξιοποιήσει το ρίσκο του αντιπάλου και να «καθαρίσει» το ματς. Πράγματι, από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και όσο περνούσε ο χρόνος άρχισαν να δημιουργούνται χώροι στα μετόπισθεν του ΠΑΣ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν ικανοί να τους εκμεταλλευτούν. Η έλλειψη συντονισμού και καθαρού μυαλού ήταν φανερή. Όταν δε ο ΠΑΣ κατάφερε να ισοφαρίσει ουσιαστικά από το πουθενά μ’ ένα πανέμορφο σε έμπνευση και σε εκτέλεση τέρμα του Στέργου Γαϊτάνου στο 63’, η πλάστιγγα της ψυχολογίας έγειρε αποφασιστικά υπέρ του και τον «έσπρωξε» σ’ ένα ακόμα γκολ, που ήταν και το νικητήριο. Το τέρμα της ισοφάρισης αποδείχθηκε καταλυτικό. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό και η μπάλα άρχισε να ανεβοκατεβαίνει από την μία περιοχή στην άλλη, με την διαφορά πως οι παίκτες του Στάθη Φαρμακίδη διαχειρίστηκαν την κατάσταση με μεγαλύτερη ψυχραιμία, σύνεση και αυτοπεποίθηση, εκμεταλλεύτηκαν τον βεβιασμένο τρόπο με τον οποίο προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα ο αποσυντονισμένος Ηρακλής και «χτύπησαν» για δεύτερη φορά στο 82’. Μέχρι το τέλος του ματς απλά αμύνθηκαν σωστά και πήραν ένα σπουδαίο «τρίποντο», αφού οι Μαριτσενοί εγκλωβίστηκαν ακόμα περισσότερο στον εκνευρισμό τους, «υπογράφοντας» το για τους ίδιους απροσδόκητα κακό απόγευμα. Τα τρία γκολ 44’ Μετά από λάθος στον χώρο της μεσαίας γραμμής, οι Μαριτσενοί έφυγαν στην γρήγορη αντεπίθεση. Τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Κούρος, ο οποίος έβγαλε την παράλληλη συρτή σέντρα από τα δεξιά, με τον Πιτσουρδάκη να κάνει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-1). 63’ Ο Γαϊτάνος κέρδισε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, είδε τον Σαββιδάκη εκτός θέσης και δοκίμασε την τύχη του. Το ψηλοκρεμαστό του σουτ ήταν απλά τέλειο, με την μπάλα να «καρφώνεται» στην δεξιά γωνία της εστίας του Ηρακλή (1-1). 82’ Αφού σταμάτησε στο κέντρο την απόπειρα των φιλοξενούμενων να αντεπιτεθούν, ο Γιώτας προχώρησε στα πλάγια αριστερά και έβγαλε την σέντρα από τα πλάγια δεξιά για τον αμαρκάριστο Ταγκάεφ. Εκείνος κοντρόλαρε, κράτησε την μπάλα παρά την έξοδο του Σαββιδάκη και την έστειλε στα δίχτυα με δυνατό συρτό σουτ. Το τελικό 2-1 ήταν γεγονός. Καλύτεροι των νικητών ήταν οι Γαϊτάνος, Γιώτας και Ταγκάεφ, ενώ από πλευράς Ηρακλή Μ. φάνηκαν περισσότερο οι Λορέντζος, Μπιγκό και Χειμωνέττος. Καλή ήταν η διαιτησία του Μίαρη, ο οποίος είχε βοηθούς τους Κασιώτη και Μπερδεμπέ. Από τον πρώτο οι του Ηρακλή έχουν παράπονα για ορισμένες υποδείξεις στο δεύτερο μέρος. Οι συνθέσεις: ΠΑΣ Ασκληπιείου Χατζηπέτρος, Μάκρας, Πιτσουρδάκης, Μελισσάς, Γιώτας, Ταγκάεφ, Γαϊτάνος, Μαλάμης, Καψαλάκης (84’ Μελισσόπουλος), Αγγελής, Ματσάγκος (14’ λ.τ. Πεταλάς) Ηρακλής Μ. Σαββιδάκης, Παπακωνσταντής Κ., Λορέντζος, Τσούφιος, Παπαδημήτρης, Μπιγκό, Χατζηκωνσταντής (60’ Λερογιάννης), Μπιλιάς, Χειμωνέττος (71’ Μακρής), Καρίκης, Κούρος

Σκοπός η ισοφάριση, δεδομένη η κοινωνική ευαισθησία του Κολοσσού H Hotels Collection!