Δεν ξεχνούν πως είναι παλικάρια

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 197 ΦΟΡΕΣ

Καταθέτοντας ψυχή και καρδιά στο παρκέ, ο ΒΑΠ Κολοσσός ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων και κέρδισε τον Ίκαρο Χαλκίδας με 70-64.

Πριν το τζάμπολ, ο ΒΑΠ Κολοσσός είχε κολλήσει με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα του στα Ιλίσια. Μετά το τζάμπολ, ο Ίκαρος βάλθηκε να τον στείλει και …πέρα από τον τοίχο όταν ξέφυγε με διαφορά δεκαοχτώ πόντων στο ημίχρονο. Όμως η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν μπορούσε να ανεχτεί μια νέα διαφαινόμενη ήττα μέσα στο γήπεδό της και προέταξε την καρδιά της. Η ψυχή ενισχύει το μεγαλείο του αθλητισμού και οι παίκτες του ΒΑΠ Κολοσσού, προεξεχόντος του αρχηγού ʼγγελου Τσάμη και του υπερπολύτιμου Χριστόφορου Στεφανίδη, δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους το νικηφόρο πέρασμα από τη Ρόδο. Με υπομονή και επιμονή, γύρισαν το παιχνίδι και επιβλήθηκαν με 70-64 σημειώνοντας πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια για παραμονή στην Basket League ΟΠΑΠ. Πραγματικό ντέρμπι Ο Πρίφτης «επιβράβευσε» τον Τέιλορ Σμιθ για την πολύ καλή του παρουσία κόντρα στον Ηλυσιακό και του έδωσε θέση στη βασική πεντάδα αντί του Όσμπι με δεύτερο ψηλό τον Κόμματο. Ο Σμιθ πράγματι δικαίωσε τον προπονητή του για την αλλαγή και με εφτά πόντους στην α’ περίοδο (11-8) έδωσε πολύτιμες λύσεις κάτω από το καλάθι. Ο τεχνικός του ΒΑΠ Κολοσσού προσπάθησε να ανακατέψει πολλάκις την τράπουλα καθώς χρησιμοποίησε δέκα παίκτες στα πρώτα οχτώ λεπτά της αναμέτρησης αλλά είχε να αντιμετωπίσει δύο προβλήματα: τις πολλές χαμένες ελεύθερες βολές (πέντε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο) και τα τρίποντα του Ικάρου με τα οποία κρατιόταν μέσα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν και υπεροπλία στα επιθετικά ριμπάουντ την οποία, ωστόσο, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν σε εκείνο το σημείο. ʼτακτη υποχώρηση Το off balance καλάθι του Γκαγκαλούδη στην εκπνοή του δεκαλέπτου φαίνεται πως τόνωσε ψυχολογικά τον Ίκαρο που μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παρκέ για τη 2η περίοδο και στο 13’ ξέφυγε αρχικά με 21-30 (σερί 2-13) ενώ τα απίστευτα ποσοστά από τα 6.75 έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πετύχουν τους 24 από τους 38 πόντους τους από την περιφέρεια κάνοντας το 26-38 στο 16’. Ο ΒΑΠ Κολοσσός περιορίστηκε σε στατικό μπάσκετ, αναγκαζόταν να κάνει σουτ απελπισίας στα τελευταία 2-3’’ της επίθεσής του και παρότι ο Ιβάν ʼσκα (πρώτος σκόρερ του Ικάρου) είχε σιγήσει για τα καλά, οι Χαλκιδαίοι είχαν 10/14 τρίποντα στο α’ ημίχρονο με τον Γκαγκαλούδη να διαμορφώνει το 31-49. Το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου (12-30) και οι σχεδόν πενήντα πόντοι στην άμυνα, ήταν απογοητευτική επίδοση για τους «θαλασσί» που έβλεπαν άλλο ένα καθοριστικό ματς να χάνεται… Και η αντεπίθεση ξεκινά… Ο Δημήτρης Πρίφτης έκανε κάτι που δεν έχει συνηθίσει (τουλάχιστον ως τώρα) στα ματς του ΒΑΠ Κολοσσού. Σταμάτησε το ζέσταμα για το β’ ημίχρονο, μάζεψε τους παίκτες του στο κέντρο του γηπέδου και τους είπε λίγα λόγια και καλά: «Παίξτε για την αξιοπρέπειά σας». Πράγματι, ο ΒΑΠ Κολοσσός του β’ ημιχρόνου έμοιαζε με άλλη ομάδα. Πάθος, ενέργεια, πείσμα και υπομονή στην αντεπίθεση που ξεκίνησε με σερί 9-0 (40-49) και συνεχίστηκε στο -7 (50-57), διαφορά με την οποία τέλειωσε το 3ο δεκάλεπτο. Είναι ενδεικτικό πως ο Ίκαρος είχε πετύχει μόλις ένα καλάθι σε περίπου πέντε λεπτά και συνολικά οχτώ στην προτελευταία περίοδο. Ραψωδία Όλα λειτούργησαν υπέρ του ΒΑΠ Κολοσσού στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Κόμματου κατέβασε κι άλλο τη διαφορά (53-57), η μεγαλοπρέπεστατη τάπα του Σμιθ στον ʼσκα και οι δύο χαμένες βολές του Σάτον οδήγησαν στο 55-57 από προσωπική προσπάθεια του Στεφανίδη. Το τρίποντο του Γκαγκαλούδη (το μοναδικό του Ικάρου στο β’ ημίχρονο!) ανανέωσε προσωρινά τις ελπίδες των φιλοξενούμενων (55-60) αλλά ο ΒΑΠ Κολοσσός τώρα που είχε φτάσει κοντά στην πηγή, ήταν αποφασισμένος να πιει νερό. Ήταν σειρά του Στρναντ να χάσει δύο βολές και ο Στεφανίδης και πάλι μείωσε στον πόντο προτού ο Τσάμης δώσει προβάδισμα με 63-62 εκμεταλλευόμενος τα βήματα του Σάτον στην επίθεση του Ικάρου. Ο Γκόβενς, φτάνοντας στους 16π., έβαλε μπροστά για τελευταία φορά την ομάδα του αφού ο Μάσιτς μιμήθηκε τους συμπαίκτες του και έχασε κι αυτός δύο βολές! Έτσι, ο Τσάμης, με τη στόφα του ηγέτη που διαθέτει, πέτυχε πέντε μαζεμένους πόντους κάνοντας το 68-64 στο 1.33’’. Ο Γκαγκαλούδης ήταν άστοχος από κοντά, το ίδιο και ο Τσάμης από τη γραμμή του τριπόντου όμως η μπάλα κύλησε άουτ από χέρια φιλοξενούμενων στα 55’’. Ο Σάτον έκλεψε αλλά ο Γκαγκαλούδης αστόχησε εκ νέου και στα 18’’ ο Σάτον χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία δίνοντας την ευκαιρία στον Στεφανίδη (με την απόλυτη ψυχραιμία του στις βολές) να κλειδώσει τη νίκη. Δεκάλεπτα: 19-19, 31-49(ημιχρ.), 50-57, 70-64 Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Θεονάς ΒΑΠ Κολοσσός (Πρίφτης): Παπαντωνίου 4(1), Κάπελαν, Γεωργαλλής 3(1), Κόμματος 5(1), Σμιθ 15, Στεφανίδης 15(1), Σίμπσον 4, Τσάμης 15(1), Νάντζφεϊ 5(1), Όσμπι 4. Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ 6(2), Γκόβενς 16(2), Ρίτσαρντς 8(2), ʼσκα 6, Μανωλόπουλος, Σάτον 2, Γκαγκαλούδης 17(4), Σπανός 2, Μάσιτς 7(1).

Σκοπός η ισοφάριση, δεδομένη η κοινωνική ευαισθησία του Κολοσσού H Hotels Collection!