Ανεβαίνει το… θερμόμετρο

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 189 ΦΟΡΕΣ

Με επτά παιχνίδια κύλησε η δραστηριότητα του Σαββατοκύριακο για τα τοπικά πρωταθλήματα βόλεϊ

Επτά παιχνίδια έγιναν το Σαββατοκύριακο για τα τοπικά πρωταθλήματα βόλεϊ. Συγκεκριμένα είχαμε τη νίκη των Αθλοπαιδιών της Κω επί του Κλεάνθη στους άνδρες, αλλά και τα δυο ματς στα πλέι οφ των γυναικών στα οποία νικήτριες αναδείχθηκαν ο Κλεάνθης (κέρδισε τον Διαγόρα με 3-1 ) και η Τελχινίς που επικράτησε σχετικά εύκολα της ομάδας του Ροδίων Αθλησις με 3-0 σετ. Στους παμπαίδες σημαντικές οι νίκες που πέτυχαν οι Αθλοπαιδιές της Κω επί της Τελχινίδας και του Διαγόρα αντίστοιχα. Πιο αναλυτικά: ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΤΕΛΧΙΝΙΣ-ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ 3-0 σετ Η Τελχινίς δυσκολεύτηκε μόνο στο τελευταίο σετ από τις παγκορασίδες των Αθλοπαιδιών της Κω επικρατώντας εύκολα στο τέλος με 3-0 σετ. Τα σετ 25-11 σε 17΄, 25-17 σε 22΄ και 25-21 σε 25΄ Το αγώνα διαιτήτευσαν οι Χατζησταυρίδης Ν. και Μάντζιου Μ. ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ ΤΕΛΧΙΝΙΣ-ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ 0-3 σετ Εδώ οι όροι αντιστράφηκαν καθώς οι Αθλοπαιδιές Κω πέτυχαν την πρώτη νίκη στον ένα από τους δυο αγώνες που επρόκειτο να δώσουν στο νησί μας. Το Σάββατο επικράτησαν της Τελχινίδας με 3-0 σετ. Τα σετ ήταν 25-12 σε 17΄, 25-10 σε 17΄ και 25-15 σε 20’ Διαιτητές του αγώνα ήσαν οι Κυπριώτης Θ. και Χατζησταυρίδης Ν. Β’ ΓΥΡΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΚΛΕΑΝΘΗΣ- ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ 0-3 σετ Πιο έτοιμη η ομάδα των Αθλοπαιδιών της Κω επικράτησε του Κλεάνθη με 3-0 σετ σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του Παραδεισίου αντέδρασε σε δεύτερο και τρίτο σετ αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε ένα. Τα σετ 25-9 σε 17’, 25-22 σε 27’ και 25-19 σε 20’ Διαιτητές του αγώνα ήσαν οι Χατζησταυρίδης Ν., Πάττας Σ., Τζάνος Κ. ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ-ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ 0-3 σετ Καλύτερη η ομάδα των Αθλοπαιδιών παρά το γεγονός πως είχε αγωνισθεί και το Σάββατο υπερίσχυσε και του Διαγόρα με το ίδιο σκορ (3-0) που κέρδισε την Τελχινίδα δείχνοντας πως στις μικρές κατηγορίες είναι πολύ δυνατή. Τα σετ ήσαν 25-15 σε 22’, 25-11 σε 17΄και 27-25 σε 30’ Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Χατζησταυρίδης Ν. και Κρίτσα Ν. Β’ ΓΥΡΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ-ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ 3-0 σετ Οι περυσινοί πρωταθλητές έπαιξαν τόσο όσο να κάμψουν την αντίσταση των παιδιών από την Κω και κέρδισαν με 3-0 σετ Τα σετ ήταν 25-18 σε 25’, 25-19 σε 19’ και 25-10 σε 20’ Διαιτητές του αγώνα ήσαν οι Λαζαράκης Λ., Κυπριώτης Θ., Γκέκας Στ. ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΔΙΑΓΟΡΑΣ-ΚΛΕΑΝΘΗΣ 1-3 σετ Ο Διαγόρας αποσυντονίσθηκε όταν τραυματίσθηκε η πασαδόρος του κι ηττήθηκε στην Τέντα από τον ενθουσιώδη Κλεάνθη με 3-1 σετ. Τα σετ 25-27 σε 37’, 24-26 σε 26΄ 25-17 σε 25’ και 22-25 σε 26’. Διαιτητές ήσαν οι Χατζησταυρίδης Ν., Παπαδούλη Μ. και Κρίτσα Ν ΤΕΛΧΙΝΙΣ-ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ 3-0 σετ Οι περυσινές πρωταθλήτριες έκαναν «περίπατο» στο ματς αυτό επικρατώντας 3-0 των παικτριών του Ροδίων ʼθλησις Τα σετ 25-7 σε 15΄, 25-11 σε 19΄ κα 25-13 σε 15΄. Διαιτήτευσαν οι Κυπριώτης Θ., Γκέκας Στ., Μάντζιου Μ. Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΟΘΗΚΕ ΧΘΕΣ Για χθες βράδυ είχε προγραμματισθεί να γίνει ένα ακόμα παιχνίδι στους άνδρες για το δεύτερο γύρο. Θα έπαιζαν στο Βενετόκλειο στις 20.30 η Τελχινίς με τους περυσινούς πρωταθλητές του Ροδίων ʼθλησις.

Σάββας Ορφανίδης: «Τρεις νίκες και βλέπουμε»