Νίκη σε ματς παρωδία

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 124 ΦΟΡΕΣ

Ο Ιπποκράτης κέρδισε με 76-69 την …Τελίδου που πέτυχε 53 πόντους για λογαριασμό του ΠΑΟΚ. Με τέσσερις παίκτριες για κάθε ομάδα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην Κω

Τον πρώτο του αγώνα για τα πλέι οφ κατάταξης (θέσεις 5-8) έδωσε προχθες το μεσημέρι ο Ιπποκράτης που υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Κω τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχες επιβλήθηκαν με 76-69 και έκαναν το 2-1 στη σειρά, αποκτώντας προβάδισμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης. Ωστόσο, η χθεσινή αναμέτρηση εξελίχθηκε σε παρωδία καθώς ο «δικέφαλος» του Βορρά ταξίδεψε στην Κω με μόλις πέντε παίκτριες και αναγκάστηκε να τελειώσει το ματς με τέσσερις λόγω τραυματισμού της Αγγελίδου. Ο Ιπποκράτης, προκειμένου να τηρήσει το fair play, απέσυρε κι αυτός στο 4ο δεκάλεπτο μία αθλήτριά του. Μία κίνηση που σαφέστατα τον τιμά αλλά εφόσον ο ΠΑΟΚ αντιμετώπιζε προβλήματα ενόψει της αποστολής στην Κω ίσως θα ήταν σώφρον να είχε πάρει μέτρα αρκετές μέρες νωρίτερα. Ας μην ξεχνάμε πως το παιχνίδι ήταν ορισμένο για τις 30/4 εδώ και τρεις εβδομάδες, επομένως ήταν γνωστό πολύ καιρό πριν ότι είχε την υποχρέωση να μετακινηθεί στο νησί των Δωδεκανήσων… Πάντως, στο ματς έλαμψε η πρώην αθλήτρια του Ιπποκράτη, Δήμητρα Τελίδου. Ήταν μία ομάδα μόνη της αφού πέτυχε πενήντα τρεις πόντους με εννέα τρίποντα! Επιθετικό ρεσιτάλ για την έμπειρη γκαρντ που καταχειροκροτήθηκε από τους φίλους του Ιπποκράτη για την σημαντική της προσφορά στην άνοδο στην Α1 κατηγορία. Εξαιτίας της Τελίδου, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ιπποκράτης, χωρίς την Νιβέιν Ρασίντ στη σύνθεσή του, έδειξε μουδιασμένος από την αγωνιστική απραξία τόσων εβδομάδων ωστόσο στην 3η περίοδο κατάφερε να ανοίξει την ψαλίδα στο σκορ και να ξεφύγει με +16. Στο 4ο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 31’ η Αγγελίδου χτύπησε σε μία ανύποπτη φάση και δεν μπόρεσε να συνεχίσει με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μείνει στο παρκέ με τέσσερις παίκτριες. Μετά από διακοπή πέντε λεπτών, το ματς ξανάρχισε με τον Μιχάλη Καπλανίδη να τηρεί το ευ αγωνίζεσθαι και να αποσύρει στον πάγκο μία αθλήτριά του για να διατηρηθεί η αριθμητική ισορροπία. Η Ζωή Κεχαγιά και η Ηρώ Κουφογιάννη πέτυχαν 40 πόντους για τον Ιπποκράτη. Δεκάλεπτα: 18-19, 39-36(ημιχρ.), 60-50, 76-69 Διαιτητές: Τσαρουχά, Γρίβα Ιπποκράτης (Καπλανίδης): Χελιώτη 14(1), Γαβριηλίδου, Μπαλάσα, Πατμίου, Ισκιόγλου 13, Κεχαγιά 21(1), Σβύνου 2, Σαράγια 5(1), Δρεττάκη 2, Κουφογιάννη 19(1). ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Τελίδου 53(9), Γαβρίλη 10(2), Αγγελίδου 5(1), Τσελεμπή 1, Κακαγιά. Εξάλλου, το δεύτερο παιχνίδι είναι ορισμένο την προσεχή Κυριακή στις 12.00  με διαιτητές τους Στέφανο Τσιρτσιμάλη και Παντελή Κοϊμτζόγλου (Θεσσαλονίκης). Αναλυτικά: Κυριακή 4 Μαΐου Πυλαία (12.00) ΠΑΟΚ – Ιπποκράτης Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Κοϊμτζόγλου Κομισάριος: Λαδένης

Τη Δευτέρα στη Χίο ο Φοίβος για νέες βάσεις ανόδου

Το Ροδίων Άθλησις στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής Παγκορασίδων

Διγενής Κοσκινού: Μαχραμάς και με τη βούλα