Βίντεο: Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η Καλλιθέα από το Ροδίων Άθλησις

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 149 ΦΟΡΕΣ

Έφυγε νικήτρια με 74-72 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ανδρών (Όμιλος Ρόδου)

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο του Ροδίων Παιδεία ανάμεσα στο Ροδίων Άθλησις και την Καλλιθέα, για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών (Όμιλος Ρόδου).

Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν πολύ δύσκολα με 74-72 κι ενώ το Ροδίων Άθλησις είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση!

Η Καλλιθέα παρουσιάστηκε στο γήπεδο με τον τραυματία Κώστα Τσαλίκη να φοράει πολιτικά στον πάγκο και με αρκετά πιτσιρίκια στη σύνθεσή της. Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο παιχνίδι της και στηρίχθηκε στην πληθώρα επιθετικών ριμπάουντ που έδιναν δεύτερη (και τρίτη…) ευκαιρία στους Ηλιού και Συμιακό να φορτώσουν το καλάθι των γηπεδούχων.

Το Ροδίων Άθλησις έκανε ένα πολύ καλό ματς, διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη παρότι «κόλλησε» στη ζώνη της Καλλιθέας στο 4ο δεκάλεπτο. Αντέδρασε με υπομονή στο γρήγορο προβάδισμα της Καλλιθέας (0-7, 9-16) και αφού πρώτα πλησίασε 20-23 στο δεκάλεπτο, πέρασε μπροστά με 30-25 και 40-34!

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (45-50) αλλά ήταν προσωρινό αφού με «αιχμή» τον Νεραντζάκη, έγινε το 56-52. Με 9-0 σερί, η Καλλιθέα προηγήθηκε 56-61 στο 33’ και 57-63, δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Το Ροδίων δεν το έβαλε κάτω και με συνεχόμενες προσπάθειες του Χατζηφούντα, το σκορ έγινε 68-66 στο 37’ και 70-69 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Συμιακός και Λουκής κράτησαν για την ομάδα του Σαρίκα (70-73) αλλά στα 2’’.2 ο Καταβαίνης κέρδισε το φάουλ σε σουτ για τρεις. Έβαλε τις δύο (72-73) ενώ 50% είχε και ο Κετσές στα 1’’.6. Στην επαναφορά, η μπάλα έφτασε στον Οικονόμου ο οποίος ήταν σε καλή θέση κι έκανε το σουτ αλλά βρήκε στεφάνη.

Δεκάλεπτα: 20-23, 41-36(ημιχρ.), 56-54, 72-74
Διαιτητές: Νικηφορίδης, Αγγελής

Ροδίων Άθλησις (Φραγκεσκάκης): Οικονόμου 9, Πλατής 7, Χατζηφούντας 10(2), Νεραντζάκης 11(1), Γιακουμάκης 2, Καταβαίνης 27(3), Κιουρτ 4, Χατζηαντωνίου 2, Καζουλλάκης.
Καλλιθέα (Σαρίκας): Δεληγιάννης, Λουκής 9(1), Βουγιούκας 2, Ηλιού 24(2), Γυφτάκης 6(2), Κετσές 1, Συμιακός 19, Κούρος 13(1).

Σάββας Ορφανίδης: «Τρεις νίκες και βλέπουμε»