Παρέμεινε «ζωντανός» ο Απόλλων Απολλώνων

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 189 ΦΟΡΕΣ

Κέρδισε 2-1 τον Άρη και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία

«Ζωντανός» στο «κυνήγι» της παραμονής έμεινε ο Απόλλων Απολλώνων, που στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Άρη, νίκησε 2-1 και ανάσανε βαθμολογικά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και γρήγορα (15’) κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.
Στη συνέχεια, αν κι ήλεγχαν τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Στο ξεκίνημα της επανάληψης (49’) έγινε το 2-0, δίνοντας την άνεση στους Απολλωνιάτες, όμως ο Άρης πέρασε στην επίθεση κι αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες, έχοντας μοιραίο παίκτη το Μαρκόπουλο, τελικά μείωσε σε 2-1 ένα τέταρτο πριν τη λήξη.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τραβηχτούν στην άμυνα, δίνοντας περισσότερο χώρο στους αντιπάλους τους, που πίεσαν για την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Φάσεις Γκολ:
10’ Λάθος από τους παίκτες του Απόλλωνα, ο Μαρκόπουλος βρέθηκε μόνος, αλλά πριν κάνει το πλασέ, ο Μ. Μακαρούνας με προβολή αποσόβησε τον κίνδυνο.

12’ Ο Σταμούλης εκτέλεσε φάουλ, ο Μαγιόγλου μόνος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

15’ Λάθος της άμυνας του Άρη, ο Παπαχριστοδούλου πήρε της μπάλα μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ, έκανε το 1-0.

17’ Νέο λάθος των φιλοξενούμενων, ο Γιαννακόπουλος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

40’ Σέντρα του Μπαϊρακτάρη για το Λαμπριανό, που μόνος έκανε το σουτ, αποκρούοντας στη γωνία του ο Μακαρούνας.

43’ Πάσα του Μπαϊρακτάρη για το Μαρκόπουλο, αυτός από το ένα μέτρο κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.

47’ Ο Λαθούρης έκανε τη σέντρα κι ο Παπαχριστουδούλου με κεφαλιά «ψαράκι» ανάγκασε τον Βαρέλη σε εντυπωσιακή απόκρουση.

49’ Ο Λαθούρης και πάλι, αυτή τη φορά εκτέλεσε κόρνερ, έδιωξαν οι αμυντικοί, αλλά η μπάλα έφτασε στον Κυριακάκη, που έπιασε έναν «κεραυνό», στέλνοντάς την στο «παραθυράκι» της εστίας του Βαρέλη για το 2-0.

65’ Μόνος ο Μαρκόπουλος από πολύ κοντά, έστειλε την μπάλα άουτ.

78’ Σέντρα του Κοτσίκου, ο Μαρκόπουλος αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά, αλλά και πάλι πέρασε άουτ.

79’ Νέα σέντρα του Κοτσίκου, αυτή τη φορά η κεφαλιά του Μαρκόπουλου βρήκε στόχο, μειώνοντας σε 2-1.

87’ Σουτ του Διακουράκη απέκρουσε ασταθώς ο Βαρέλης, αλλά ο Λολάκης δεν μπόρεσε στη συνέχεια να κάνει το σουτ, χάνοντας μοναδική ευκαιρία.

Καλύτεροι από τον Απόλλωνα ήταν οι Μακαρούνας Μ., Διακουράκης, Παπαχριστοδούλου, ενώ από τον Άρη οι Βαρέλης, Γκίκας, Λαμπριανός. Μοιραίος παίκτης για τους φιλοξενούμενους ο Μαρκόπουλος.

Πολύ καλή η διαιτησία των Τσοπανάκη, Στεφανάκη, Μπερδεμπέ.

Απόλλων: Μακαρούνας Γ., Γεωργίου, Χατζηκυριάκος, Μακαρούνας Μ., Σκούρμπος, Κυριακάκης, Λαθούρης, Διακουράκης, Γιαννακόπουλος (46’ Λολάκης), Γεωργαλλής (83’ Πλάτσης), Παπαχριστοδούλου (60’ Δημητρόπουλος).
Άρης: Βαρέλης, Ζαρκαδούλας, Μαγιόγλου (65’ λ.τ. Σιέχ), Συμεωνίδης, Σταμούλης, Δημητριάδης Π. (75’ Θεοδωρίδης), Μπαϊρακτάρης (57’ Δημητριάδης Ν.), Γκίκας, Μαρκόπουλος, Λαμπριανός, Κοτσίκος.

Ρήξη πρόσθιου χιαστού ο Νίκος Καμαριανός!