«Καθάρισε» με ξέσπασμα στην επανάληψη το Βάτι

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 159 ΦΟΡΕΣ

Την όγδοη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε χθες ο Διαγόρας Βατίου, ο οποίος επιβλήθηκε στη Λέρο της τοπικής ΑΕΛ με 3-2

Λέρος
Τις τελευταίες αγχωτικές σκέψεις έδιωξε από το μυαλό του ο Διαγόρας Βατίου με τη νίκη 3-2 που πέτυχε χθες στην έδρα της ΑΕ Λέρου, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries. Οι 28 βαθμοί, με τους οποίους έπιασε τον Ηρακλή Μαριτσών στην 9η θέση της βαθμολογίας, αποτελούν πλέον τη βάση για να στρέψει η ομάδα του Γιάννη Καμπούρη το βλέμμα της ψηλότερα.

Οι Βατενοί χρωστούν την επιτυχία τους στην αφύπνισή τους στο δεύτερο ημίχρονο, την οποία φρόντισαν να ενισχύσουν με την αποτελεσματικότητά τους. Στο πρώτο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες να προηγηθούν, ωστόσο στην επανάληψη, ο Διαγόρας Β. πήρε στα χέρια του τα ηνία και στο 60’ ανταμείφθηκε με το πρώτο του τέρμα, με σέντρα σουτ του Γιαννακόπουλου. Οι Λεριοί απάντησαν στην αμέσως επόμενη επίθεσή τους, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με διαγώνιο σουτ του Μεραμπελιώτη, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Καμπούρη δεν έδειξαν να επηρεάζονται. Παρέμειναν η καλύτερη ομάδα και στο 73’ πήραν εκ νέου το προβάδισμα, με έξοχο απ’ ευθείας φάουλ του Μοσχή. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Χαρτοφύλλης «σφράγισε» τη νίκη, με το 1-3 που πέτυχε με άψογη κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Γρύλλη, ενώ το τελικό 2-3 διαμορφώθηκε στο 92’, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι από το Μεραμπελιώτη.
Καλή ήταν η διαιτησία των Πατσιαούρα, Βουλγαράκη και Μαυρουδή.

ΑΕ Λέρου: Κωστόπουλος, Νικολάου, Βασιλείου, Γιαννουκάς, Πέρος (75΄ Φουντουκάκης), Τσάτσος, Ηλίας, Μεραμπελιώτης, Καρπαθάκης (60΄ Ασένοφ), Φουντής, Καράγκιολης
Διαγόρας Βατίου: Ζωγράφος, Πιτσουρδάκης (75΄ Κοτζιάς), Ζωάννου (78΄ Ζερβός Μ.), Μικκιού, Ζερβός Β., Αδάμος, Παπασταμάτης, Γιανακόπουλος, Χαρτοφύλλης, Τριανταφυλλίδης (83΄ Γρύλλης), Μοσχής

Ο Σταύρος Γιαννακόπουλος άνοιξε το σκορ στη Λέρο για λογαριασμό του Διαγόρα	           ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡΟ Σταύρος Γιαννακόπουλος άνοιξε το σκορ στη Λέρο για λογαριασμό του Διαγόρα ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Ρήξη πρόσθιου χιαστού ο Νίκος Καμαριανός!