Με ξέσπασμα στην αρχή κέρδισε ο Εθνικός

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 189 ΦΟΡΕΣ

Με 3-1 την Αναγέννηση Έμπωνας στην Αρχίπολη

Εκμεταλλευόμενος τις ευκαιρίες του στο πρώτο ημίχρονο, ο Εθνικός… ξεμπέρδεψε γρήγορα με αντίπαλο την Αναγέννηση προχθές και πήρε τη νίκη 3-1 στην Αρχίπολη, σε μια αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής για τον α’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας.

Πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά στον αγώνα, ο Βαρέλης τροφοδότησε το Μανέττα κι εκείνος με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 6’, ο Κρεκούκιας από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε το Φλοσκάκη και έκανε το 2-0, ενώ στο 12’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπόσινα, ο Μαυριός έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή κι ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση αποφάσισε να αντιδράσει σ’ αυτόν τον…καταιγισμό των γηπεδούχων, γι’ αυτό και μετά από το 48’, όταν ο Κρεκούκιας πλάσαρε μόλις άουτ, ο Πιζήμολας μετά από σουτ του, είδε την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Ζααλούκ, στο 75’.

Στο 80’ πάντως, οι «πράσινοι» μείωσαν με ωραίο κοντινό πλασέ του Χατζηνικόλα, για να μείνουν όμως με δέκα παίκτες πέντε λεπτά μετά, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τσουκαλάς για σκληρό μαρκάρισμα.
Διαιτητής ήταν ο Ατσικνούδας με βοηθούς τον Ορφανό και τη Βούλγαρη.

Εθνικός: Ζααλούκ, Κουτσουμπάρης, Μπέρδης, Μπόσινας, Κουφός, Μαυριός, Γιαννιού, Αφαντενός (83’ Κωστομοίρης), Κρεκούκιας, Βαρέλης (72’ Σαββάκης), Μανέττας (80’ Λογοθέτης).

Αναγέννηση: Φλοσκάκης Π., Τσουκαλάς Ν., Γιασιράνης, Κωνσταντάκης, Κενενούνης, Χρυσοχός, Φλοσκάκης, Χατζηνικόλας, Χατζηγιαννάκης (55’ Σιφωνιός), Πιζήμολας, Ιορδάνης.

Ο Μιχάλης Μανέττας (δεξιά) έκανε το 1-0 στην Αρχίπολη  Ο Μιχάλης Μανέττας (δεξιά) έκανε το 1-0 στην Αρχίπολη

Ρήξη πρόσθιου χιαστού ο Νίκος Καμαριανός!