Πανελλήνιο Κορασίδων: Φοβερή ΕΑΚΑ με σούπερ Νίννη!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 164 ΦΟΡΕΣ

Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Γ’ Ομίλου, για το πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων, που διεξάγεται αυτές τις μέρες στο κλειστό γυμναστήριο Χαϊδαρίου «Χ. Αγγουράκης», η πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου, ΕΑΚΑ, επικράτησε 62-54 του Σύλλα Αιδηψού, με κορυφαία του γηπέδου την Ευδοκία Νίννη.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Καλύμνιες ήταν κυρίαρχες στο παρκέ (17-8) και παρότι ισοφαρίστηκαν 22-22, έτρεξαν στη συνέχεια ένα σερί 13-2(!) κι έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά ασφαλείας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο αλλά η ψαλίδα στο σκορ δεν έλεγε να κλείσει, μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου οπότε ο Σύλλας πλησίασε στους πέντε πόντους. Όμως, η ΕΑΚΑ ήταν σε αρκετά καλή μέρα και με πολλή διάθεση να πετύχει την πρώτη της νίκη που δεν άφησε περαιτέρω περιθώρια στον αντίπαλό της.

Δεκάλεπτα: 17-8, 35-24(ημιχρ.), 47-36, 62-54

Διαιτητές: Σιδέρης, Σκουλαρίκης

ΕΑΚΑ (Τσακαλίδης): Γεωργαρά, Νίννη 31, Βαρδαούλη 2, Ζωγραφάκη, Εργά 6, Σμάλιου 2, Γεωργαρά, Μύτικα, Κυπραίου, Καρέλη, Χρυσάκη 15.

Σύλλας Αιδηψού (Φώτου): Ρηγοπούλου 12(2), Καπόλου 2, Καπλανάι, Λούμη 2, Λούμη 3(1), Νίτσογλου 8, Φώτου, Τσαβόνι 25, Πατσούρα, Μαμάνη, Υδραίου 2, Παπακοσμά.

Ρεπό: Αιγέας Χίου

Η ήττα του Κολοσσού H Hotels Collection στο Περιστέρι και οι… διασωθέντες Γκάουντλοκ και Μπραΐκοβιτς

Τη Δευτέρα στη Χίο ο Φοίβος για νέες βάσεις ανόδου

Το Ροδίων Άθλησις στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής Παγκορασίδων