Γαλάζιοι «σίφουνες» στο εφηβικό

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 115 ΦΟΡΕΣ

Με την άνετη νίκη της Γαλάζιας Ακαδημίας κόντρα στο Ροδίων Άθλησις (78-31) ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τρίτης στο Βενετόκλειο η δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος εφήβων στον Όμιλο Ρόδου.

Οι αθλητές του Στάθη Βλαχοδήμου μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με χαρακτηριστική πολυφωνία στην επίθεση, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους που σκόραραν κυρίως με τον Γιακουμάκη.

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Κουρμαδιάς, ο οποίος κάνει καλές εμφανίσεις και με την ανδρική ομάδα, ενώ στο β’ ημίχρονο οι «γαλάζιοι» είχαν απόλυτη υπεροχή, με το Ροδίων Άθλησις να σημειώνει μόλις δέκα πόντους, όσους είχε πετύχει σε ένα μόνο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 20-10(ημιχρ.), 36-21(ημιχρ.), 60-29, 78-31
Διαιτητές: Αντωνίου, Πετρόπουλος

Γαλάζια Ακαδημία (Βλαχοδήμος): Ξενάκης 3(1), Καραϊσαρίδης 12, Κουρμαδιάς 16(1), Βαρβαρέσος Δ. 9(1), Ζαχαρίας 4, Σαουλίδης 6, Φεσάκης 7, Βαρβαρέσος Φ. 6, Λάγκαλης, Σαββάκης 2, Χατζηϊωάννου 11(2), Γκοτζάι 2.
Ροδίων Άθλησις (Φραγκεσκάκης): Λιαράκος – Φίσερ, Μανιάς, Σαρβανίδης 2, Μανδραγός, Διακολιός, Κατσιγιάννης 2, Νικολιδάκης 4, Σάββας 5, Γιακουμάκης 14, Γαβαλάς 4.

Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής: Γαλάζια Ακαδημία – Ροδίων Άθλησις 78-31, Κολοσσός – Ιάλυσος 45-52, Διαγόρας – Ελπίς 77-29.

Βαθμολογία: 1) Διαγόρας 4β., 2) Ιάλυσος 4, 3) Γαλάζια Ακαδημία 3, 4) Κολοσσός 3, 5) Ελπίς 2, 6) Ροδίων Άθλησις 2.

Επόμενη αγωνιστική (3η, 10-13/11): Ροδίων Άθλησις – Κολοσσός, Ιάλυσος – Ελπίς, Διαγόρας – Γαλάζια Ακαδημία.

Ρήξη πρόσθιου χιαστού ο Νίκος Καμαριανός!