Εφηβικό: Απέφυγε την «αυτοκτονία» ο Διαγόρας

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 233 ΦΟΡΕΣ

Νικητής έφυγε από το Βενετόκλειο ο Διαγόρας ο οποίος επιβλήθηκε 58-57 της Γαλάζιας Ακαδημίας, για την όγδοη αγωνιστική του Ομίλου Ρόδου.

Οι νεαροί αθλητές του Κυριάκου Μάγου έκαναν πολύ δυναμικό ξεκίνημα και πήραν προβάδισμα 7-0 και 9-2 και το διατήρησαν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, στο 3ο δεκάλεπτο ξέφυγαν και με +13 (34-47) όμως οι γηπεδούχοι έκαναν ένα τρομερό «καμ –μπακ» και ισοφάρισαν 53-53, με «αιχμές» της επίθεσης τους Διονύση και Φίλιππο Βαρβαρέσο.

Ο Χατζηδημητρίου με μία βολή έκανε το 57-58 και η Γαλάζια Ακαδημία είχε δική της την τελευταία επίθεση, είτε για δίποντο είτε για τρίποντο. Ο Βαρβαρέσος πήρε την προσπάθεια αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο.

Με αυτό το «διπλό» ο Διαγόρας διατηρεί τις μαθηματικές του ελπίδες για πρόκριση στο φάιναλ φορ αν κι έχει δύσκολο πρόγραμμα (Ιάλυσο εντός, Κολοσσό εκτός).

Δεκάλεπτα: 6-15, 25-34(ημιχρ.), 40-47, 57-58
Διαιτητές: Αντωνίου, Βλάσσης

Γαλάζια Ακαδημία (Βλαχοδήμος): Γανωτάκης, Καραϊσαρίδης, Κουρμαδιάς 5, Βαρβαρέσος Δ. 16(2), Σαουλίδης 16(1), Φεσάκης 4, Βαρβαρέσος Φ. 8(1), Σαββάκης, Γκοτζάι 8.

Διαγόρας (Μάγος): Καράμπελας, Γιαννακάκης 6, Χατζηδημητρίου 17(1), Μαλατέστας, Μόραλης 10, Πιέτρι 16(4), Πηδιάκης, Μακρής 9(1).

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα (21.00’) στην Κρεμαστή όπου η Ελπίδα υποδέχεται τον Ιάλυσο. Στον α’ γύρο, οι «ερυθροκίτρινοι» είχαν επικρατήσει 89-24.