Παθιασμένος και νικητής ο Ποσειδώνας Καρπάθου

Τη δυναμική του στο φετινό πρωτάθλημα επιβεβαίωσε άλλη μια φορά ο Ποσειδώνας προχθές με τη νίκη του στην Κάρπαθο 2-1, επί του Απόλλωνα Καλυθιών, που έχασε περισσότερο έδαφος στον αγώνα για την πρωτιά.

Βγάζοντας περισσότερο πάθος μα και θέληση από την αρχή του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Γιάννη Καραμηνά έδειξαν πως ήθελαν πιο πολύ τη νίκη αυτή, αφού έφτασαν να προηγηθούν στο 12’ με πλασέ του Τσιαβέλη ύστερα από κάθετη πάσα.

Από το 20’ και μετά ο Απόλλωνας πήρε μέτρα στο γήπεδο κι απείλησε με τον Γεωργιάδη περισσότερο, ο οποίος πέτυχε και το γκολ της ισοφάρισης με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 22’.

Από κείνο το λεπτό μέχρι και το σφύριγμα για το ημίχρονο, οι Καλυθενοί έκαναν ό, τι μπορούσαν ώστε να πετύχουν άλλο ένα γκολ ως βάση μιας νίκης πολύτιμης στην Κάρπαθο, χωρίς να τα καταφέρουν.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η εικόνα ήταν παρόμοια με του πρώτου ημιχρόνου, αφού και πάλι ο Ποσειδώνας προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος για την εστία του Ροδίτη, φτάνοντας να προηγηθεί στο 59’, όταν ο Λαδένογλου εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην περιοχή και σούταρε δυνατά από το ύψος του πέναλτι.

Η είσοδος ως αλλαγή του Παλάζη για τον Απόλλωνα, άλλαξε κατά πολύ την εικόνα του και πιο προσεγμένα αυτή τη φορά, πίεσε τουλάχιστον για την ισοφάριση. Μαθιός και Γεωργιάδης στα τελευταία λεπτά κοντά έφτασαν κοντά στο να πετύχουν το πολύτιμο γκολ αλλά το σκορ έως το τέλος δεν άλλαξε.

Διαιτητής ο Τσέτσος μετά το ατύχημα του Αντωνά
Διαιτητής στην αναμέτρησε ήταν ο Σπύρος Τσέτσος, ορισμένος αρχικώς ως α’ βοηθός, αφού ο Σταμάτης Αντωνάς είχε ένα ατύχημα μία ώρα περίπου πριν την έναρξη της στην Κάρπαθο, κατά τη μετάβασή του στο γήπεδο με το αμάξι, με αποτέλεσμα να πρέπει οπωσδήποτε να μεταφερθεί στο Κέντρο Υγείας του νησιού.

Ευτυχώς, όπως φάνηκε στη συνέχεια, δεν ήταν κάτι το σοβαρό όμως τη θέση του α’ βοηθού στον αγώνα πήρε ο Κούτσης συμπληρώνοντας την τριάδα, αφού συναίνεσαν και οι δύο ομάδες, ο Γιώργος Μιχαλαριάς, που βρισκόταν στην κερκίδα του γηπέδου κι έχει τελειώσει σχολή διαιτησίας πριν κάποια χρόνια. Παρόλα αυτά, τα πάντα κύλησαν καλά χωρίς παράπονα από τις δύο ομάδες σε ό, τι αφορά τις αποφάσεις τους.

Από τον Ποσειδώνα διακρίθηκαν οι Κούτολος, Τσιαβέλης και Λαδένογλου ενώ από τον Απόλλωνα οι Ροδίτης, Παλάζης και Γεωργιάδης.

Ποσειδών: Γαλάνης, Κούτολος, Κεσίδης, Σπανός Ι., Χατζημανώλης, Φασουλέτος, Τσιαβέλης, Φελλουζής (75’ Καουκάκης), Δράκος, Λαδένογλου, Σπανός Ε. (87’ Κοντονικόλαος).
Απόλλων: Ροδίτης, Σαχίνης, Μπάρδης, Γεωργιάδης, Διακουράκης, Φλεβάρης, Καντιμοίρης, Μαθιός, Κίτσος (81’ Φιλιππάκος), Καλτσής (59’ Παλάζης), Σαββούλης (68 Ροκάι).