«Λύρα»… 89 για τον ΑΕΡΑ

Χρειάστηκαν 89 λεπτά για να μπορέσει ο ΑΕΡΑ να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και να φτάσει στο τελικό 0-1 παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης και εκμεταλλευόμενος ουσιαστικά μια κακή στιγμή του έμπειρου Γιώργου Ισκά, αφήνοντας τον Αστέρα Παστίδας με πολύ καλή εικόνα, αλλά και πολλές ευκαιρίες που δεν μετατράπηκαν σε γκολ.

Παίχτηκε ανοιχτό ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες . Τόσο ο Αστέρας όσο κι ο ΑΕΡΑ, έπαιξαν αποφασισμένοι για τη νίκη και προσπάθησαν από την αρχή να πετύχουν το γρήγορο γκολ, που θα άλλαζε τη ροή του ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Και οι δυο πλευρές δημιούργησαν φάσεις αλλά δεν είχαν το γκολ στο παιχνίδι τους, με τους δυο προπονητές να προσπαθούν να αλλάξουν πράγματα στις ομάδες τους και να τις προσαρμόσουν τακτικά στις γηπεδικές συνθήκες.

Στο β΄ μέρος και οι δύο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο τις άμυνες τους. Οι αλλαγές των πάγκων στο τελευταίο δεκάλεπτο πάντως  έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς, που πήγε στο μέρος του ΑΕΡΑ με το γκολ που ήρθε τελικά στο 89΄ κι έδωσε τους τρεις βαθμούς στους «ερυθρόλευκους».

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
3' Ο Γ. Γιαννακόπουλος γύρισε τη μπάλα, ο Στ. Γιαννακόπουλος έπιασε το κοντινό σουτ, αλλά έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

17' Ο Μαλλιάκας  δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά ο Ρ. Παπαμιχαήλ με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα.

19' Ο Γ. Γιαννακόπουλος εκτέλεσε φάουλ κι ο Δαρζέντας έδιωξε σε κόρνερ.

22' Με μεγάλη διαγώνια μπαλιά, ο Λυριστής βρήκε ωραία τον Μασάδο, ο οποίος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Ρ. Παπαμιχαήλ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

30' Ο Μ. Πλύγκος βρέθηκε σε καλή θέση, έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ

32' Ο Γ. Γιαννακόπουλος  έβγαλε  μπαλιά στον Πολυχρόνη που έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Δαρζέντας απέκρουσε εκπληκτικά σώζοντας την εστία του.

37' Ο Αστέρας απείλησε και πάλι. Ο Γ. Γιαννακόπουλος σέντραρε, ο Καλαγρής έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

55' Ο Γ. Γιαννακόπουλος σέντραρε και πάλι, ο Αποστολάτος έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Δαρζέντα.

84' Ο Αμπντουλάι έβγαλε τετ α τετ τον Κυρίτση που πλάσαρε, αλλά ο Δαρζέντας είπε όχι και πάλι.

85' Ο Φιάμπολης έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Μασάδο που πλάσαρε, για να διώξει ο Ρ. Παπαμιχαήλ.

87' Ο Νικολής έβγαλε την μακρινή μπαλιά, ο Λαουδίκος έπιασε την κεφαλιά πάσα, αλλά ο Λυριστής από καλή θέση πλάσαρε πάνω από τα γκολπόστ του Ρ. Παπαμιχαήλ.

89΄Ο Λυριστής εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Ισκά και ψηλοκρεμαστά κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 0-1

Από τους γηπεδούχους άρεσαν περισσότερο οι Καλαγρής, Ισκάς και ο Γ.. Γιαννακόπουλος όσο έπαιξε. Από τον ΑΕΡΑ καλύτεροι ήταν οι Λυριστής, Δανάς και ο Μασάδο.

Χωρίς πρόβλημα οι κ.κ. Παπαγιαννίδης, Μαυρουδής και Τσάτσος.

Αστέρας: Ρ. Παπαμιχαήλ, Μ. Παπαμιχαήλ, Αποστολάτος, Καρύδης, Μπιγκό (56' Κυρίτσης), Καλαγρής, Ισκάς, Παγκράτης, Πολυχρόνης, Γιαννακόπουλος Στ., Γιαννακόπουλος Γ.
ΑΕΡΑ: Δαρζέντας, Δανάς, Μαλλιάκας, Λάτσος, Γιαννακάκης, Πλύγκος ΜΓ, Πλύγκος Μ., Λυριστής, Στεφανής, Μασάδο, Λόης (60' Νικολής).