«Κόντρες» τίτλου στις κορασίδες

Το πρώτο φάιναλ φορ της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου θα φιλοξενηθεί σήμερα κι αύριο στη Ρόδο και θα κρίνει τον φετινό πρωταθλητή Δωδεκανήσου στην κατηγορία των κορασίδων, ο οποίος θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στο Γ’ Όμιλο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος (μαζί με τους εκπροσώπους των Κυκλάδων, Κρήτης, Σάμου, Χίου και Λέσβου) στις 11-15 Απριλίου στην Αθήνα.

Το τρόπαιο θα διεκδικήσουν οι Ιάλυσος και Κολοσσός από τον Όμιλο Ρόδου και ΕΑΚΑ, Ιπποκράτης από τον Όμιλο Νήσων, με τις πρώτες τρεις ομάδες να ήταν παρούσες και στο περσινό F4 και τον Ιπποκράτη να παίρνει τη θέση της περσινής φιναλίστ, ΑΕ Δικαίου.

Η κάτοχος του τίτλου, ΕΑΚΑ, τερμάτισε πρώτη στον Όμιλό της, με συνολικό απολογισμό δέκα νίκες (οι τρεις κρίθηκαν στα χαρτιά) και δύο ήττες και μέσο όρο 42.4 πόντους. Στον αποψινό ημιτελικό (Βενετόκλειο, 20.30’) θ’ αντιμετωπίσει τον Κολοσσό ο οποίος κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον Όμιλο Ρόδου, με δύο νίκες και δύο ήττες (οριακές κόντρα στον Ιάλυσο) και σχεδόν 55 πόντους ανά αγώνα.

Ως η μοναδική αήττητη ομάδα της α’ φάσης του πρωταθλήματος, ο Ιάλυσος θέλει να πετύχει αυτό που απώλεσε πέρσι μέσα στην έδρα του: την πρόκριση στον τελικό και εφόσον όλα κυλήσουν ομαλά, την κατάκτηση του τίτλου. Οι «ερυθροκίτρινες» σημείωσαν τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, έχοντας επίσης 55 πόντους μέσο όρο, και σήμερα (Ιαλυσός, 18.30’) θ’ αντιμετωπίσουν τον Ιπποκράτη στον πρώτο – χρονικά – ημιτελικό του F4. Οι Κώες σημείωσαν εννέα νίκες (μόλις μία κρίθηκε στα χαρτιά) και τρεις ήττες στον Όμιλο Νήσων, με 53.2 πόντους μέσο όρο.

Τα ρόστερ των τεσσάρων ομάδων που θα διεκδικήσουν τον τίτλο της πρωταθλήτριας Δωδεκανήσου 2017-18 έχουν ως εξής:

ΕΑΚΑ                                                            

ΟΝ/ΜΟ                                                ΕΤ.ΓΕΝ.

Βαρδαούλη Καλλιόπη                        2002

Ζωγραφάκη Σοφία                             2002

Κυπραίου Νομική                              2002

Μύτικα Μαρία                                    2002

Σμαλιού Ευδοκία                              2002

Τσουκαλά Μέλπω                              2003

Γεωργαρά Γεωργία                          2003

Λαζαρή Θέμις                                    2003

Αξιώτη Αντωνία                                2003

Μεϊμάρη Ευδοκία                              2004

Αργυρού Μαρία                                 2004

Σμαλιού Ανδριάνα                               2004

Προπονητής: Τσακαλίδης Σωτήριος

 

ΙΑΛΥΣΟΣ

ΟΝ/ΜΟ                                    ΕΤ.ΓΕΝ.            ΘΕΣΗ            ΥΨΟΣ

Αμπαζάη Πάμελα                        2002                        5            1.75

Δανελλάκη Ειρήνη                    2002                        2-3            1.72

Ντάσκα Κωνσταντίνα                2002                        5            1.78

Χατζηδαβιτίδη Αναστασία         2002                        2-3            1.68

Βολιτάκη Ραφαηλία                   2003                        4-5            1.72

Βελή Μαρία                                2003                        4-5            1.73

Καμπούρη Μαρία                        2003                        2-3            1.60

Ασπρούδη Χρυσή                        2003                        5            1.73

Χούλη Μαίρη                               2003                        1-2            1.68

Ρούσου Κατερίνα                        2003                        1-2            1.64

Ντογκούς Γκιουλσέν                   2004                        1-2            1.58

Πετσοπούλου Έλενα                   2004                        3-4            1.70

Χατζηκαλημέρη Καθολική          2003                        2-3            1.70

Ζουμπά Ιωάννα                            2004                        2-3            1.68

Βολονάκη Μαρία                         2004                        2-3            1.66

Σταυράκη Ελευθερία                2005                        4-5            1.68

Προπονήτρια: Κυπραίου Ελένη

 

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

ΟΝ/ΜΟ                                                ΕΤ.ΓΕΝ.            ΥΨΟΣ

Γιαλούση Αικατερίνη                        2002                        1.75

Κουτρέτση Ελένη                              2002                        1.65

Κουτρέτση Ξανθίππη                        2002                        1.65

Αθανασοπούλου Βασιλίτσα              2004                        1.81

Μιλίκοβιτς Σάρα                                2005                        1.75

Φρούντζα Θεμελίνα                          2003                        1.62

Γκοτζάι Άντζελα                                2004                        1.67

Κιαπόκα Κωνσταντίνα                       2004                        1.58

Μουχατζίρη Άννα                              2003                        1.60

Αρβανιτάκη Σταματία                        2002                        1.62

Κουντουριώτη Ειρήνη                      2004                        1.70

Χατζαντώνη Μαρία Νίκη                  2002                        1.72

Καλούδη Αναστασία                        2004                        1.75

Καράμπελα Αντωνία                         2006                        1.65

Προπονητής: Αργυρίου Πέτρος

Έφορος: Στύλιου Ιουλία

ΚΟΛΟΣΣΟΣ

ΟΝ/ΜΟ                                                ΕΤ.ΓΕΝ.

Αμπελά Φωτεινή                               2002

Βαλάσκα Ανδριάνα                          2003

Γκινίκα Άννα Μαρία                         2002

Ιορδάνογλου Γεωργιάννα               2002

Κατταβενάκη Ισμήνη                        2002

Παπαδοπούλου Παρασκευή             2002

Παπαθανασίου Μαριλένα                 2002

Παπαθανασίου Κατερίνα                  2004

Πέρου Ειρήνη                                    2002

Ρακοπούλου Μαργαρίτα                  2003

Σκιαδά Καθολική                               2002

Χατζηδάκη Ζήνα                               2002

Προπονητής: Μοσχοβάκος Νίκος

Β. Προπονητή: Γρεμμενάς Μάριος

 

Το πρόγραμμα του F4:

Σήμερα

Ιαλυσός (18.30’) Ιάλυσος – Ιπποκράτης
Διαιτητές: Φάκαρος, Βλάσσης

Βενετόκλειο (20.30’) ΕΑΚΑ – Κολοσσός
Διαιτητές: Αρνάς, Θεοδοσίου

Αύριο

Βενετόκλειο (11.00’) Μικρός τελικός
Διαιτητές: Θεοδοσίου, Τσατταλιού

Βενετόκλειο (13.00’) ΤΕΛΙΚΟΣ
Διαιτητές: Αντωνίου, Μητσού.