Χαρούμενα γενέθλια για τον Διαγόρα (φωτορεπορτάζ)

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 306 ΦΟΡΕΣ

Μία μέρα πριν από τον εορτασμό της 113ης επετείου της ίδρυσής του, «γηραιός» αποχαιρέτησε το κοινό του με νίκη 2-1 επί του Ιάλυσου

Γιορτή με νίκη έκανε στο Δημοτικό Στάδιο ο Διαγόρας, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι το οποίο ήταν τοπικό ντέρμπι.

Τα 113 χρόνια ύπαρξης του «γηραιού» πανηγυρίστηκαν με νίκη επί του Ιάλυσου με 2-1 σε ένα ματς το οποίο είχε δυο όψεις.

Στο α΄ μέρος ο Διαγόρας ήταν καλύτερος, γεγονός που αποτυπώνει το υπέρ του 2-0, ενώ στην επανάληψη τα «ηνία» πήρε ο Ιάλυσος, ο οποίος σκόραρε στις καθυστερήσεις με τον νεαρό Μαντικό.

Τα γκολ:

20΄Ο Βελλίνης έβγαλε ωραία μπαλιά στον Γιόνδη κι αυτός τροφοδότησε στην πλάτη της άμυνας του Ιάλυσου τον Σερτζίνιο, που μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0.

24΄Ο Γιόνδης έκλεψε την μπάλα στην περιοχή κι ανατράπηκε από τον Σταυλά. Ο κ. Παπαβασιλείου καταλόγισε πέναλτι . Το εκτέλεσε ο Γιόνδης κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 2-0.

95΄Ο Φαβάλι εκτέλεσε κόρνερ, κι ο νεαρός Μαντικός που έγινε κάτοχος της μπάλας με ωραίο πλασέ μείωσε σε 2-1 .

Βελλίνης, Καρπαθάκης και ο Κιοσέογλου ήσαν οι καλύτεροι του Διαγόρα .Από τον Ιάλυσο ξεχώρισαν οι Δήμας, Ρεκλείτης και Φαβάλι.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο κ. Παπαβασιλείου με βοηθούς τους κ.κ. Σπάρταλη και Τσέτσος.

Διαγόρας: Στεφανάκος, Μήτκας, Μεντής, Προβατίδης, Πέεφ, Γεωργίου (92΄Ρούνιτς), Σερτζίνιο (70΄Χειμωνεττος), Γιόνδης, Κιοσέογλου (76΄Αγγελούδης), Βελλίνης (79΄Τσαγκάρης), Καρπαθάκης.
Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Σταθάκης, Σταυλάς ( 57΄λ.τ. Παφιάκης), Τσούπρος, Ρεκλείτης, Μανσάνο (72΄Σπάρταλης), Φαβάλι, Κόλα, Μπεγκλετζής (84. Μαντικός), Δελαπόρτας (46΄Βλάχος), Δήμας.

Ρήξη πρόσθιου χιαστού ο Νίκος Καμαριανός!