Έτσι, για να μην στεναχωρηθούν

Κοσκινού
Ο Αντώνης Διακάκης έμελε να πετύχει το τελευταίο φετινό γκολ του Διγενή, το οποίο και του έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο χθεσινό παιχνίδι με τον Ποσειδώνα Καρπάθου (1-1).  Για τα δεδομένα της εποχής και της μηδαμινής σημασίας του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ίδρωσαν αρκετά, πάλεψαν για την επιτυχία και εν τέλει κατάφεραν να… αλληλοεξουδετερωθούν, καθώς τον πρώτο λόγο τον είχαν οι δύο άμυνες.

Τα δύο τέρματα της συνάντησης σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου. Στο 21’ και μετά από λάθος του Παπασταμάτη μεταξύ του κέντρου και της μεγάλης περιοχής της ομάδας του, ο Δράκος ξεχύθηκε προς την αντίπαλη εστία, στον σωστό χρόνο «έκοψε» δίπλα του για τον Βιλανούτσι κι εκείνος έκανε το 0-1 με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε δύο λεπτά αργότερα. Ο Σπανός τράβηξε τον Καματερό εντός περιοχής, ο διαιτητής Καραγιάννης έδειξε την «άσπρη βούλα» και ο Διακάκης δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Το ματς παρέμεινε στην ισορροπία μέχρι και το 65’, χρονικό σημείο στο οποίο οι Καρπάθιοι άρχισαν να εμφανίζουν σημάδια κόπωσης. Ο Διγενής κέρδισε μέτρα, πίεσε και δημιούργησε δυο τρεις καλές ευκαιρίες, με κορυφαία αυτή του 86’, όταν μετά από σέντρα του Καματερού από τα δεξιά, ο Κετσές «σημάδεψε», με σουτ από το ύψος του πέναλτι, το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ποσειδώνα.

Μια χαρά τα πήγαν ο διαιτητής Καραγιάννης και οι βοηθοί του, Αλεξίου και Χατζηνικόλας.

Διγενής: Τσαβαρής, Σκούμπρος, Χατζηνικόλας (66’ Μανωλάγκας), Παπασταμάτης, Κώτης (46’ Καρπαθάκης), Χουτεσιώτης, Διακάκης, Τσιπιζίδης, Καματερός (86’ Δραμουντανής), Μικκιού, Κετσές

Ποσειδών Καρπάθου: Βιτώρης, Καουκάκης, Κούτολος, Σπανός Ι., Σιαβέλης, Πέρος, Πελούσης, Κοντονικόλας, Δράκος, Νασόπουλος, Βιλανούτσι (66’ Κογκούτσα)