Οι ημιτελικοί που θα μπορούσαν να είναι και τελικοί…

 

Στο νησί των σφουγγαράδων διεξάγεται αυτό το Σαββατοκύριακο το τελευταίο φάιναλ φορ για την αγωνιστική περίοδο 2017-18 και το πλέον αμφίρροπο που θα κρίνει τον πρωταθλητή Δωδεκανήσου στην κατηγορία των παμπαίδων.

Στον πρώτο ημιτελικό (18.00’) αναμετρώνται οι ομάδες που τερμάτισαν στην πρώτη θέση του Ομίλου τους. Η οικοδέσποινα Ακαδημία Καλύμνου μέτρησε έντεκα νίκες σε δώδεκα αγώνες, έχοντας σχεδόν ογδόντα πόντους μέσο όρο στην επίθεσή της και κερδίζοντας με διαφορά περίπου 35 πόντων σε κάθε ματς!

Απέναντί της, θα βρεθεί η έτερη ακαδημία της διοργάνωσης, η πρωτοεμφανιζόμενη Γαλάζια Ακαδημία, η οποία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον Α’ Όμιλο Ρόδου με εφτά νίκες και μία ήττα ενώ στα πλέι οφ ήταν σαρωτική κόντρα στον Ιάλυσο Α’ τον οποίο απέκλεισε από το F4 με σκορ 81-33.
Στις 20.00’ θα ξεκινήσει ο δεύτερος ημιτελικός, ανάμεσα στον Πανιώνιο Λέρου και τον Κολοσσό Α’, οι οποίοι είχαν διασταυρωθεί και πέρσι στην ημιτελική φάση του F4.

Οι Λεριοί έχουν καταφέρει από το 2012 να έχουν σταθερή εκπροσώπηση στην τελική φάση της συγκεκριμένης κατηγορίας, έχοντας μάλιστα διοργανώσει δύο φορές το F4. Φέτος, έκαναν «τρελή» πορεία στον Όμιλο, με έντεκα σερί νίκες και χάνοντας μόλις την τελευταία αγωνιστική από την Ακαδημία Καλύμνου, χωρίς βαθμολογικό κίνητρο αφού και οι δύο ομάδες είχαν προ πολλού εξασφαλίσει την πρόκρισή τους.

Οι «θαλασσί», από την άλλη πλευρά, είναι οι …βενιαμίν της τετράδας αφού και οι δώδεκα είναι γεννημένοι το 2004. Κουβαλάνε, ωστόσο, και το «βάρος» του πρωταθλητή αφού η ομάδα του Σάκη Ξυπολιτά ήταν εκείνη που πέρσι πανηγύρισε στην Κω την κατάκτηση του τίτλου. Στον Α’ Όμιλο Ρόδου, ο Κολοσσός Α’ πλασαρίστηκε 3ος, με τέσσερις νίκες και άλλες τόσες ήττες, όμως στα πλέι οφ απέκλεισε τον Διαγόρα Α’, από τον οποίο είχε χάσει δύο φορές, με πειστικότατη εμφάνιση μέσα στην τέντα (49-67) και πέρασε στο φάιναλ φορ.

Αξίζει να σημειώσουμε πως στο φετινό F4 λείπουν δύο ομάδες οι οποίες μαζί έχουν κατακτήσει τους πέντε από τους έξι (!) τίτλους της κατηγορίας, οι Ιπποκράτης και Ιάλυσος.

Τα ρόστερ των τεσσάρων διεκδικητών του τίτλου στην κατηγορία των παμπαίδων:
 

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ Α’
ΟΝ/ΜΟ        ΕΤ.ΓΕΝ.

Ηλιάδης Διονύσης          2003
Τρικοίλης Σάββας           2003
Λαμπρινός Λάμπρος        2003
Ρογαλίδης Αντώνης        2003
Σισώης Παντελής            2003
Πελεκάνος Γιάννης        2003
Κουλλιάς Σάββας           2003
Ρηνιός Μανώλης             2003
Τσαγκάρης Γιάννης       2004
Χειλάς Γιώργος              2004
Τρικοίλης Νίκος               2004
Οικονόμου Πανορμίτης    2004
Προπονητής: Χρήστος Καλαϊτζίδης
Β. Προπονητή: Ζάχος Χάνσον Καρδούλιας
Τιμ Μάνατζερ: Νίκος Κουλουριώτης

ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ
ΑΡ.    ΟΝ/ΜΟ    ΕΤ.ΓΕΝ.

Νο4    Γανωτάκης Βασίλης          2003
Νο5    Μαστόρου Χρήστος          2003
Νο6    Ξενάκης Ευτύχης             2003
Νο7     Παλαιός Μιχαήλ              2003
Νο8    Παντελίδης Ιπποκράτης    2003
Νο9    Ζαχαρίας Στέφανος          2003
Νο10    Χατζηιωάννου Σάββας    2003
Νο11    Μαστόρου Άγγελος        2003
Νο12    Λάγκαλης Θωμάς          2003
Νο13     Γεωργαλής Στέργος    2003
Νο14    Κιούσης Γιάννης           2003
Νο15    Παπασταματίου Παντελής    2003
Νο16    Γρύλλης Νίκος            2003
Νο18    Μάλλιακας Γιώργος    2003
Προπονητής: Παναγιώτης Παναγιωταράκος

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Α’
ΟΝ/ΜΟ        ΕΤ.ΓΕΝ.

Διακοκωνσταντής Μιχ. Άγγελος    2004
Αρφαράς Μιχ. Άγγελος              2004
Φυλτζανίδης Γιώργος                 2004
Τριανταφύλλου Δημήτρης        2004
Σαρρής Δημήτρης                      2004
Αμπελάς Σταύρος                       2004
Νικόπουλος Ηλίας                       2004
Στεφανής Μανώλης                    2004
Σκλήρης Τάσος                            2004
Αργύρης Βασίλης                         2004
Καρυώτης Γιώργος                       2004
Μπελιγράδης Νίκος                      2004
Προπονητής: Σάκης Ξυπολιτάς
Β. Προπονητή: Νίκος Μοσχοβάκος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΛΕΡΟΥ
ΟΝ/ΜΟ        ΕΤ.ΓΕΝ.

Γεωργίου Γιώργος                    2003
Γιαλιζής Παναγιώτης                2003
Χατζημιχάλης Θεολόγος          2003
Κοντραφούρης Δημήτρης        2003
Κονδυλάκης Ζαχαρίας              2003
Παπαριστείδης Τάσος               2003
Μαρούγκας Μελέτης              2004
Παπαριστείδης Λευτέρης        2004
Τσάτσος Κωνσταντίνος          2004
Κουμπάρος Μιχάλης               2004
Γαρυφαλλής Δημήτρης         2005
Φωτεινός Διαμαντής              2005
Προπονητής: Γιάννης Μωραΐτης
Β. Προπονητή: Ισίδωρος Καρπαθάκης

Το πρόγραμμα του F4:
Σήμερα

Κάλυμνος (18.00’) Ακαδημία – Γαλάζια Ακαδημία
Διαιτητές: Φάκαρος, Αντωνίου
Κάλυμνος (20.00’) Πανιώνιος Λέρου – Κολοσσός
Διαιτητές: Φάκαρος, Μητσού

Αύριο
Κάλυμνος (10.00’) Μικρός Τελικός
Διαιτητές: Φάκαρος, Μητσού
Κάλυμνος (12.00’) ΤΕΛΙΚΟΣ
Διαιτητές: Αντωνίου, Μητσού.