Καλές θέσεις για Λογοθέτη και Μπερν στα Παπαφλέσσεια

Τα Παπαφλέσσεια έγιναν το περασμένο Σάββατο στην Καλαμάτα, από τον Μεσσηνιακό ΓΣ, με τη συμμετοχή σπουδαίων αθλητών από την Ελλάδα και το εξωτερικό,  και τον άνεμο ωστόσο να δημιουργεί αρκετά προβλήματα τόσο στις κούρσες όσο και στα άλματα και τον ακοντισμό.

Η Μαρία Μπελιμπασάκη επέλεξε να μην πάρει θέση εκκίνησης στα 400 μ., αφού ο πολύ δυνατός άνεμος θα της δημιουργούσε προβλήματα και δεν θα της επέτρεπε να κάνει την κούρσα που θα ήθελε, ωστόσο η Ελένη Αρτυματά φρόντισε και χωρίς τον αναμενόμενο συναγωνισμό να πετύχει καλή επίδοση. Η Κύπρια ήταν νικήτρια με 51.95, μπροστά από την Ελπίδα Καρκαλάτου που σημείωσε 54.86.

Η Ροδίτισσα Ραφαέλα Σπανουδάκη, ναι μεν ταξίδεψε στην Καλαμάτα, ωστόσο μία ενόχληση στους κοιλιακούς δεν της επέτρεψε να πάρει θέση εκκίνησης στα 100 μέτρα, όπου αγωνίστηκε η Αλάνα Μπερν και πήρε την 4η θέση με 11.78. Στα 100 μ. των Ανδρών με τον άνεμο ευνοϊκό 2,3 μ., ο Τούρκος Ζαφέρ Μπαρνές ήταν νικητής με 10.25 και ο Παναγιώτης Τριβυζάς ακολούθησε με 10.38.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ωστόσο επέλεξε να μην τρέξει 200 μ., λόγω του ανέμου. Στα 400μ. των Ανδρών είχαμε ροδίτικη συμμετοχή, αυτή του Γιάννη Λογοθέτη που ανήκει ωστόσο στον ΓΣ Κηφισιάς, καταλαμβάνοντας τη 2η θέση στις δύο σειρές με 48.69.

Φετινό ρεκόρ σημείωσε στα 400 μ εμπ. η Έφη Θεοδώρου με 59.51, όπως και ο Πέτρος Κυριακίδης στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών με 51.35. Στην ίδια κούρσα ο έφηβος Άρης Δρίτσας ήταν πολύ καλός για μία ακόμη φορά, αφού τερμάτισε σε 52.08 βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ και βρέθηκε πολύ κοντά στο 52.00, που χρειάζεται για να πάρει μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του Τάμπερε.

Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου ήταν νικήτρια στα 800 μ. με 2.05.05, επίδοση που αποτελεί φετινό της ρεκόρ, ενώ στον ακοντισμό η νίκη πήγε στην Σοφία Υφαντίδου με 54,72 μέτρα. Στα 1.500 μ. ξεχώρισαν δύο έφηβοι ο Νίκος Σάκης, που ήταν νικητής με 3.52.26 και ο Μάριος Αναγνώστου που ακολούθησε με 3.53.08.