Με ασταμάτητο Παρδακά, η Καλλιθέα ζευγάρωσε τις νίκες της στα μπαράζ ανόδου!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 266 ΦΟΡΕΣ

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε σήμερα (21/6) η Καλλιθέα στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στη Γ' εθνική κι έκανε ακόμη ένα βήμα προς την επίτευξη του πολυπόθητου στόχου.

Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου επικράτησαν πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό 81-58 των Φαναριών Νάξου στο κλειστό γυμναστήριο του Περιστερίου "Α. Παπανδρέου" αλλά ευτύχησαν να έχουν σε εκπληκτική μέρα τον Σταύρο Παρδακά που σταμάτησε στους 32 πόντους και μάλιστα χωρίς να παίξει σχεδόν καθόλου στην τελευταία περίοδο.

Η Καλλιθέα πήρε σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους είκοσι πόντους όμως οι πρωταθλητές Κυκλάδων, με "αιχμή" τον Στέφανο Καραγκάνη, μείωσαν στους οχτώ πόντους στα μισά της 3ης περιόδου (57-49). Εκεί ανέλαβε δράση ο Παρδακάς και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε "ανάσα" στην ομάδα του, που ηρέμησε κάπως το παιχνίδι της και ξέφυγε και πάλι στο σκορ.

Σημειώνεται πως δεν αγωνίστηκε ο Βασίλης Εκινέ λόγω τραυματισμού.

Δεκάλεπτα: 27-10, 49-35(ημιχρ.), 69-55, 81-58

Καλλιθέα (Βλαχοδήμος): Μπιλλιάς, Γυφτάκης 6(1), Σκορδάλης 16(4), Παρδακάς 32(3), Παναγιωταράκος 7, Κούρος Γ. 6, Παπακωνσταντίνου 3(1), Συμιακός 5(1), Δούβαλης 4, Κούρος Π., Παππάς 2.

Φανάρια Νάξου (Ονάσογλου): Καραγκάνης 28(1), Προμπονάς 3(1), Κώτσος, Χουζούρης, Βενιέρης, Αθανασιάδης 7(1), Κιόσκου 2, Χάρος 2, Κάβουρας 4, Βουτυρόπουλος, Μελάς 9, Μαργαρίτης 3.