Τάσεις «αυτοκτονίας» από την Καλλιθέα

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 345 ΦΟΡΕΣ

Με την ήττα «φλέρταρε» για 39 λεπτά, ωστόσο έκανε το 3Χ3 στα μπαράζ ανόδου, κερδίζοντας 57-48 το Καρλόβασι

Πολύ κοντά στη δυσάρεστη έκπληξη της ήττας από το Καρλόβασι βρέθηκε χθες το μεσημέρι στο κλειστό γυμναστήριο του Περιστερίου η Καλλιθέα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του ειδικού πρωταθλήματος ανόδου στη Γ’ εθνική.

Η ομάδα της Ρόδου ήταν ανεξήγητα κακή, μετά από δύο εμφατικές νίκες επί του ΦΟΒ και των Φαναριών, κι ένιωθε την «απειλή» του πρωταθλητή Σάμου σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ευτυχώς για τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου «καθάρισε» ο Μάκης Δούβαλης, με ένα καθοριστικό καλάθι στα 62’’ κι ακόμη πιο καθοριστική τάπα στην επίθεση του Καρλοβάσου για να «κλειδώσει» η νίκη (48-57).

Ίσως λίγο η κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια (το Καρλόβασι είχε ρεπό την προηγούμενη μέρα) ίσως λίγο η υπεροψία από τις εμφανίσεις στα πρώτα ματς επηρέασαν την Καλλιθέα η οποία, ενώ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση (6-19), χαλάρωσε αδικαιολόγητα στη συνέχεια, δυσκολεύτηκε πολύ στην επίθεση, «έχασε» το μυαλό της στην οργάνωση του παιχνιδιού, έκανε επιπόλαιες επιλογές με αποτέλεσμα στο β’ ημίχρονο το Καρλόβασι να διεκδικήσει στα ίσια το ροζ φύλλο.

Λίγο πριν τελειώσει η 3η περίοδος το σκορ είχε γίνει 36-44 ενώ το 39-51 έγινε 48-51 με 2/3 βολές του Καρνιαβούρα (η μία από τεχνική ποινή) στα 88’’. Η έξτρα επίθεση των Σαμιωτών από την Τ.Π. κατέληξε σε λάθος και στα 62’’ ο Δούβαλης άφησε ωραία την μπάλα στο καλάθι για το 48-53, δίνοντας βαθιά ανάσα στην ομάδα του.

Ακόμη πιο κομβική ήταν η άμυνα της Καλλιθέας, με τον Δούβαλη να είναι και πάλι ο πρωταγωνιστής και να σταματά στα ίσια τον αντίπαλό του, επιτρέποντας την εκδήλωση αιφνιδιασμού με τον Γυφτάκη ο οποίος έκανε το 48-55 στα 41’’, χωρίς να είναι εύστοχος στη βολή για το γκολ φάουλ.

Όμως, ήρθε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Παπακωνσταντίνου ροκάνισε μερικά δευτερόλεπτα και στα 30’’ πήγε στη γραμμή για δύο βολές από καθαρό φάουλ. Ο πόιντ γκαρντ της Καλλιθέας ήταν ψύχραιμος κι έγραψε το τελικό 48-57.

Δεκάλεπτα: 6-19, 14-29(ημιχρ.), 36-46, 48-57

Καρλόβασι (Καλογερόπουλος): Παπαδάκης 9(3), Καρνιαβούρας 12(2), Δανούσης Μ. 1, Κιάσσος, Πανούσος, Ανδρίκου 6(2), Δανούσης Ν., Γεροντίτης 10, Αλούπης 2, Αποστολίδης 4, Καραδίσογλου 4.
Καλλιθέα (Βλαχοδήμος): Μπιλλιάς 2, Γυφτάκης 12(2), Σκορδάλης 10(2), Παρδακάς 7(1), Παναγιωταράκος 5, Κούρος Γ. 4, Παπακωνσταντίνου 8(1), Συμιακός 1, Δούβαλης 8, Κούρος Π.

Ρεπό: ΦΟΒ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1) Καλλιθέα (3-0) 6β., 2) Παπάδος (2-0) 4, 3) Φανάρια (1-2) 4, 4) Καρλόβασι (0-2) 2, 5) ΦΟΒ (0-2) 2.

Με 28 μετάλλια επέστρεψαν οι «Πιγκουίνοι» από τη Χαλκίδα!