Πολύ μέτρια τα ποσοστά της Νέων Ανδρών

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 146 ΦΟΡΕΣ

Μία νίκη, μία ήττα στα φιλικά της εθνικής στην Κροατία. Από ένα ματς έπαιξαν οι Παπαδάκης, Μαστόρος

Επιθετικό φαίνεται πως είναι το μειονέκτημα της εθνικής Νέων Ανδρών, η οποία βρίσκεται λιγότερες από δύο εβδομάδες πριν την πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U20 (14-22/7, Γερμανία).

Στα πρώτα δύο φιλικά προετοιμασίας που έγιναν στην Κροατία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σημείωσε μία νίκη και μία ήττα αλλά είχε πολύ μέτρια ποσοστά ευστοχίας.

Στο νικηφόρο ματς επί της Φινλανδίας (58-54) είχε 1/17 τρίποντα, με τον Κωνσταντίνο Παπαδάκη του Κολοσσού H Hotels να μην αγωνίζεται καθόλου και τον Κώο παίκτη του Δούκα, Βένο Μαστόρο, να μένει άποντος.

Δεκάλεπτα: 20-12, 30-28, 49-43, 58-54.

Ελλάδα (Καστρίτης): Λούντζης 6 (3 ριμπ., 4 ασίστ), Πιλάβιος 2 (4 ριμπ.), Χρηστίδης 16 (8 ριμπ.), Καμπερίδης 2 (3 ριμπ.), Μωραΐτης 6 (4 ριμπ., 4 κλεψ.), Π. Καλαϊτζάκης 6 (6 ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης 9 (3 ριμπ.), Μαστόρος, Κουρέπης 4, Τάταρης 4, Αγραβάνης 3 (3 ριμπ.).

Απέναντι στη Σλοβενία, η εθνική μας πέτυχε όλους κι όλους 14 πόντους σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο(!) κι έτσι δεν απέφυγε την ήττα με 60-42.
Ο Μαστόρος δεν έπαιξε ενώ ο Παπαδάκης είχε 0/3 τρίποντα, 1-1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 3 φάουλ σε 18,3 λεπτά συμμετοχής, χωρίς να ξεκινήσει στο βασικό σχήμα.

Δεκάλεπτα: 15-9, 21-5, 16-16, 8-12

Ελλάδα (Καστρίτης): Καμπερίδης 3, Λούντζης 3, Πιλάβιος 5, Χρηστίδης, Μωραϊτης 4, Καλαϊτζάκης 5, Αγραβάνης 3, Καλαϊτζάκης 6, Κουρέπης 8, Παπαδάκης, Τάταρης 5.

Σκοπός η ισοφάριση, δεδομένη η κοινωνική ευαισθησία του Κολοσσού H Hotels Collection!