Βομβύλα και Γεράκης  οι νικητές στο Μεικτό

Η Μαρία Βομβύλα με τον Μιχάλη Γεράκη κατέκτησαν την 1η θέση στο τουρνουά μπιτς βόλεϊ για μεικτές ομάδες (γυναίκα/άνδρας) που διοργάνωσε η Τελχινίδα, αφού στον τελικό νίκησαν με 2-0 σετ τους Ελιζαμπέτα Μαμαλίγκα/Στέλιο Χαριστή.

Στον μικρό τελικό η Ανθή Γκίκα με το Σεβαστό Φιλλίπου επικράτησαν στο τάι μπρέικ της Ελένης Γιακουμάκη και του Γιώργου Καζαντζάκη και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο

Το επιτυχημένο τουρνουά πραγματοποιήθηκε το προηγούμενο Σαββατοκύριακο στο Αθλητικό Κέντρο «Καλλιπάτειρα» και ήταν υπό την αιγίδα της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου, ενώ είχε τη στήριξη του ΔΟΠΑΡ  και των εταιριών: «ΞΥΛΟΣΟΦΙΑ - ξυλουργικές εργασίες», ζαχαροπλαστεία «Στάνη», κάβα «Κυριακούλης» -Νερά Μύλος και Electoinvest Ρόδου.

Η διοργάνωση είχε έντονο “οικογενειακό χρώμα” αφού από τις 13 ομάδες που συμμετείχαν, στα 6 ζευγάρια υπήρχαν πατέρας/κόρη και στο 1 αδελφός/αδελφή.
Πριν τον μεγάλο τελικό η κλήρωση ανέδειξε τυχερή, ανάμεσα στους 26 αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν στους αγώνες, την Ελευθερία Τερζή που κέρδισε μια μπάλα μπιτς βόλεϊ (Gala Smash Plush 10).


Η τελική κατάταξη και τα αποτελέσματα του τουρνουά είναι:
Τελική Κατάταξη

1η Μαρία Βομβύλα/Μιχάλης Γεράκης
2η Ελιζαμπέτα Μαμαλίγκα/Στέλιος Χαριστής
3η Ανθή Γκίκα/Σεβαστός Φιλίππου
4η Ελένη Γιακουμάκη/Γιώργος Καζαντζάκης
5η Ειρήνη Γεράκη/Νεκτάριος Γεράκης
6η Σταυρούλα Καλιόζη/Δημήτρης Καλιόζης
7η Μελίνα Τερζή/Ηλίας Ρέγκλης
8η Σταματίνα Γκιζέττη/Γιώργος Γκιζέττης
9η Ελένη Μαστόρου/Γιώργος Μαστόρου
Κριστιάνα Ζντράβα/Γιάννης Ζντράβα
11η Γιώτα Τοτόνη/ Γιώργος Κοντοζαμάνης
12η Ελευθερία Τερζή/Θανάσης Τερζής
Ιφιγένεια Παγκοζίδη/Γιάννης Κεσίσογλου

Αποτελέσματα
Α΄ φάση (όμιλοι)

Οι ομάδες χωρίστηκαν σε 4 ομίλους και σε κάθε όμιλο έπαιξαν όλοι με όλους.
Α’  Όμιλος
Γιακουμάκη/Καζαντζάκης - Τοτόνη/Κοντοζαμάνης 2-0 (21-05, 21-06)
Γιακουμάκη/Καζαντζάκης - Καλιόζη/Καλιόζης 2-0  (23-21, 21-18)
Καλιόζη/Καλιόζης - Τοτόνη/Κοντοζαμάνης 2-0 (21-12, 21-04)

Κατάταξη Α΄ ομίλου:
1. Γιακουμάκη/Καζαντζάκης
3. Καλιόζη/Καλιόζης
3. Τοτόνη/Κοντοζαμάνης

Β΄ Όμιλος
Γκίκα/Φιλίππου - Τερζή/Ρέγκλης 2-0 (21-12, 21-11)
Γκίκα/Φιλίππου - Τερζή/Τερζής 2-0 (21-07, 21-08)
Τερζή/Ρέγκλης - Τερζή/Τερζής 2-0 (21-12, 21-09)

Κατάταξη Β΄ ομίλου:
1. Γκίκα/Φιλίππου
2. Τερζή/Ρέγκλης
3. Τερζή/Τερζής

Γ΄ Όμιλος
Βομβύλα/Γεράκης Γκιζέττη/Γκιζέττης 2-0 σετ (21-12, 21-09)
Βομβύλα/Γεράκης - Μαστόρου/Μαστόρου 2-0 (21-07 ,21-10)
Γκιζέττη/Γκιζέττης - Μαστόρου/Μαστόρου 2-0 σετ (21-12, 21-09)

Κατάταξη Γ΄ Ομίλου
1. Βομβύλα/Γεράκης
2. Γκιζέττη/Γκιζέττης
3. Μαστόρου/Μαστόρου

Δ΄ Όμιλος
Γεράκη/Γεράκης-Ζντράβα/Ζντράβα 2-0 (21-14, 21-18)
Μαμαλίγκα/Χαριστής - Παγκοζίδη/Κεσίσογλου 2-0 (21-03, 21-03)
Γεράκη/Γεράκης - Παγκοζίδη/Κεσίσογλου 2-0 (21-04, 21-12)
Μαμαλίγκα/Χαριστής - Ζντράβα/Ζντράβα 2-0 (21-10, 21-07)
Μαμαλίγκα/Χαριστής - Γεράκη/Γεράκης 2-0 (21-13, 21-05)
Ζντράβα/Ζντράβα - Παγκοζίδη/Κεσίσογλου 2-0 (21-08, 21-05)

Κατάταξη Δ΄ Ομίλου
1. Μαμαλίγκα/Χαριστής
2. Γεράκη/Γεράκης
3. Ζντράβα/Ζντράβα
4. Παγκοζίδη/Κεσίσογλου

Οι δύο πρώτες βαθμολογικά ομάδες από κάθε όμιλο προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση (οκτάδα) ενώ οι υπόλοιπες ομάδες έπαιξαν αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-13.  

Β΄ φάση (κατάταξη για θέσεις 9-13)
Τοτόνη/Κοντοζαμάνης - Παγκοζίδη/Κεσίσογλου 2-0 (21-17, 21-11)
Ζντράβα/Ζντράβα - Τερζή/Τερζής 2-0αα
Μαστόρου/Μαστόρου - Τοτόνη/Κοντοζαμάνης 2-0 (21-12, 21-18)

Γ΄ φάση (προημιτελική)
Γιακουμάκη/Καζαντζάκης - Τερζή/Ρέγκλης 2-1 (20-22, 21-03, 15-07)
Μαμαλίγκα/Χαριστής - Καλιόζη/ Καλιόζης 2-0 (21-12, 21-16)
Βομβύλα/Γεράκης Μ - Γεράκη/Γεράκης Ν 2-0 (21-07, 21-14)
Γκίκα/Φιλίππου - Γκιζέττη/Γκιζεττης 2-0 (21-12,21-13)

Δ΄ φάση (κατάταξη για θέσεις 5-8)
Τερζή/Ρέγκλης - Καλιόζη/ Καλιόζης 16-21
Γεράκη/Γεράκης Ν - Καλιόζη/ Καλιόζης 21-10

Ε΄ φάση (ημιτελική)
Γιακουμάκη/Καζαντζάκης - Μαμαλίγκα/Χαριστής 1-2 (20-22, 22-20, 10-15)
Βομβύλα/Γεράκης Μ - Γκίκα/Φιλίππου 2-0 (21-16, 21-13)

Στ΄ φάση (Τελική)
μικρός τελικός (3η-4η θ)
Γιακουμάκη/Καζαντζάκης -Γκίκα /Φιλίππου 1-2 (11-21, 21-13, 08-15)

Τελικός (1η-2η θ)
Βομβύλα/Γεράκης Μ - Μαμαλίγκα /Χαριστής 2-0 (21-14, 21-16).