Αναπτυξιακό ταξίδι στη Λευκωσία

Στη Λευκωσία θα γίνει φέτος η συνάντηση στίβου Ελλάδα/Κύπρος, που αφορά στους αθλητές και στις αθλήτριες της κατηγορίας Παίδων-Κορασίδων (Κ18).

Οι αγώνες θα γίνουν την Τρίτη 24 και την Τετάρτη 25 Ιουλίου και η ελληνική ομάδα θα συμμετάσχει με δύο αθλητές και αθλήτριες σε κάθε αγώνισμα.

Η συγκρότηση της ομάδας έγινε με βάση τα αποτελέσματα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων  και δεν συμπεριλήφθησαν σε αυτήν αθλητές -αθλήτριες  που συμμετείχαν στο Βαλκανικό πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης, καθώς και όσοι αγωνίστηκαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα  του Γκιόρ.

Η συγκεκριμένη διοργάνωση έχει πια παραδοσιακά δωδεκανησιακή παρουσία λόγω της σημαντικής αναπτυξιακής προσπάθειας από την ΕΑΣ και τις διακρίσεις πια στα πανελλήνια πρωταθλήματα από αθλητές και αθλήτριες της περιοχής μας.

Έτσι, στους αγώνες της Κύπρου θα συμμετάσχουν δυο αθλητές του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009, ο Σάββας Ρούσσος στα 400μ. μ’ εμπόδια αλλά και ο Αλέξανδρος Παθιάκης στο επί κοντώ. Όσον αφορά τις Κορασίδες, η Γεωργία Παραστατίδου του ΓΑΣ Υγεία Ρόδου, θα προσπαθήσει γι’ άλλη μια διάκριση στα 400μ. μ’ εμπόδια.

Η αποστολή μάλιστα ανακοινώθηκε εγκαίρως κι έτσι οι εκπρόσωποι του δωδεκανησιακού στίβου προετοιμάζονται γι’ άλλη μια πρόκληση, αποτελώντας η επιλογή τους δικαίωση της προσπάθειας όλο το προηγούμενο διάστημα στους συλλόγους τους.

Όπως διευκρινίστηκε από τον ΣΕΓΑΣ, στην αποστολή θα προστεθούν επιπλέον δύο αθλητές και δύο αθλήτριες με βάση τα αποτελέσματα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Συνθέτων της Θεσσαλονίκης.

Η ελληνική αποστολή:

Παίδες

100μ.: Θεόδωρος Βροντινός (Αρχέλαος Κατερίνης), Νάνος-Ανέστης (ΓΑΣ Κιλκίς)

200μ.: Αθανάσιος Μαρτινάκης (ΓΣ Σέρρες 91), Μιχαήλ-Άγγελος Φλουρέντζου (ΓΑΣ Χολαργού)

400μ.: Κωνσταντίνος Καπούλας (ΓΕ Αγρινίου), Σακσές Αλερού (ΓΑΣ Κιλκίς)

800μ.: Σακσές Αλερού (ΓΑΣ Κιλκίς), Γεώργιος Βάγιος (ΓΣ Λαγκαδά)

1500μ.: Νικόλαος Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου), Θεόδωρος Κατσιώπης (ΓΣ Τρικάλων)

3000μ.: Παναγιώτης Πετρουλάκης (Ιλισσός Αθηνών), Νικόλαος Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου).

110μ. μ’ εμπόδια: Βασίλειος Μπουτσιούκης (ΟΦΚΑ Σέρρες), Νικόλαος Τουγλαρίδης (Φίλιππος Γιαννιτσών)

400μ. μ’ εμπόδια: Σάββας Ρούσσος (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009), Χρήστος Γκάρας (Νίκη Βόλου)

2000μ. ΦΕ: Ζήσης Τζιαμουρτάς (ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών), Νικόλαος Παπαγεωργόπουλος (ΑΟ Λασιθίου)

Ύψος: Μιχαήλ Καιπής (Αθηνόδωρος ο Αιγιεύς), Χρήστος Αλεξόπουλος (ΓΣ Σέρρες 91)

Επί κοντώ: Γεώργιος Παναγιώτης Χαλκιάς (Κερκυραϊκός), Αλέξανδρος Παθιάκης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009)

Μήκος: Απόστολος Κούτουλας (ΓΣ Σκάλας), Ιωάννης Βλάχος (Δίας Αχαρνών).

Τριπλούν: Μιχαήλ Εμμανουηλίδης (ΓΣ Κηφησιάς), Σωτήριος Λεοντίδης (Ωρίωψν Καρδίτσας)

Σφαίρα: Ιωάννης Δομάσης (Διομήδης Ξάνθης), Αθανάσιος Αννίβας Οικονόμου (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας Παλληνεύς)

Δίσκος: Χρήστος Κανοτζιάν (Πρωτέας Αλεξανδρούπολης), Δημήτριος Παυλίδης (Αίας Κιλκίς)

Ακόντιο: Νικόλαος Σαρρής (ΑΣΦΑ Άργους Αριστέας), Γιώργκος Λίμι (ΝΟ Ζαχάρως)

Σφύρα: Νικόλαος Πολυχρονίου (ΑΕΚ), Ορέστης Ντουσάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος).

 

Κορασίδες:

100μ.: Πολυνίκη Εμμανουήλίδου (ΓΑΣ Κουφαλίων), Αικατερίνη Τζινιέρη (ΑΟ Αρισβαίος).

200μ.: Λυδία Κριμιτσά (ΑΣ Σχολής Μωραΐτη), Μιχαέλα Μπαλατσιώτη (Ερμής Σχηματαρίου)

200μ.: Αικατερίνη-Βενετία Πέτσα (ΑΚΟ Λιβαδειάς), Ειρήνη Μινοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας)

800μ.: Ευτυχία Γιούβρη (ΓΣ Τρικάλων), Ηώ Δέσποινα (Φίλιππος Καβάλας)

1500μ.: Άρτεμις Μόκκα (ΓΣ Τρικάλων), Μαρία Κάσσου (Αρίων Μυτιλήνης)

3000μ.: Αικατερίνη Παπαϊωάννου (ΓΣ Γλυφάδας), Ιωάννα Παρασκευή Πασπαλιάρη (Πανιώνιος)

100μ. μ’ εμπόδια: Χριστίνα-Ελένη Ανέστη (Πανναξιακός), Γεωργία-Μαρία Σελούντου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης)

400μ. μ’ εμπόδια: Άννα Χατζηπουργάνη (Αρχέλαος Κατερίνης), Γεωργία Παραστατίδου (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου)

 2000μ. ΦΕ: Κασσάνδρα Ντερβίσι (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης), Μαρία Μαρλή (ΑΓΕ Ζακύνθου)

Ύψος: Γαννούλα Μελιοπούλου (Φίλιππος Βέροιας), Θωμαή Καμιλάλη (ΟΦΚΑ Σέρρες)

Μήκος: Αναστασία Ντραγκομίροβα (Κένταυρος), Κωνσταντίνα Μπερτσιμά (Ερμής Σχηματαρίου)

Τριπλούν: Δήμητρα Νίκου (Πήγασος Λάρισας), Μαρία Καβαλιέρου (Πανναξιακός)

Επί κοντώ: Μιλένα Πόστικα (ΑΟ Μεγάρων), Αναστασία Ρέτσα (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας Παλληνεύς)

Σφαιροβολία: Μαρία Ανδρεάδη (ΣΕΔΑΣ Περάματος), Μαρία Σουγλάκου (ΓΑΣ Σκάλας)

Δίσκος: Μαρία Μαυρεδάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος), Ειρήνη Φραγκάκη (Κύδων Χανίων)

Ακόντιο: Ιωάννα Μαλλή (Πανναξιακός), Μελπωμένη-Μυρσίνη Μπαράκη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης)

Σφύρα: Μαρία Τοπούζη (Αίας Κιλκίς), Αλεξάνδρα Δημητριάδου (Αίολος Μακεδονίας)