Θα τα πουν ξανά στη Λευκωσία!

Ο Δικηγορικός Σύλλογος Κω έκανε φοβερή πορεία στο φετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα, που έγινε σε Ηλεία / Αμαλιάδα, φτάνοντας μία ανάσα από την τετράδα, αλλά «έπεσε» πάνω στα Ιωάννινα και ύστερα από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι (σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της διοργάνωσης) «λύγισε» με 73-79!

Ο ΔΣ Κω είχε τερματίσει πρώτος στον Όμιλό του, με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.
Ο Δικηγορικός Σύλλογος Ρόδου σημείωσε δύο ήττες στον Όμιλο κι έπαιξε στο γκρουπ για τις θέσεις 17-24. Επιβλήθηκε της ομάδας «Νέμεσις» με 61-34 (δεκάλεπτα 11-19, 26-29, 28-42, 34-61) και διεκδίκησε τη 17η θέση του φετινού πρωταθλήματος απέναντι στο Ηράκλειο από το οποίο εν τέλει ηττήθηκε με 59-42 (ημίχρονο 25-14).

Το επόμενο καλοκαίρι το 12ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δικηγορικών Συλλόγων Ελλάδας / Κύπρου θα μεταφερθεί στο νησί της Αφροδίτης,  καθώς οικοδέσποινα των αγώνων θα είναι η Λευκωσία.

Τα αποτελέσματα της φάσης των Ομίλων:
1η αγωνιστική
Α’ Όμιλος: Αθήνα – Καλαμάτα 90-57, ρεπό: Χανιά
Β’  Όμιλος: Πύργος – Λάρισα 49-59, ρεπό: Λεμεσός.
Γ’ Όμιλος: Ιωάννινα – Βέροια 89-65, ρεπό: Σίρρις.
Δ’  Όμιλος: Πάτρα – Ρόδος 66-33, ρεπό: Αριστοτέλης.

Ε’  Όμιλος: Ευαγόρας – Κως 48-80, ρεπό: Πειραιάς.
ΣΤ’ Όμιλος: Νόμος – Νέμεσις 73-40, ρεπό: Σέρρες.
Ζ’ Όμιλος: Αμαλιάδα – Αγρίνιο / Μεσολόγγι 49-55, ρεπό: Θέμις.
Η’ Όμιλος: Ηράκλειο – Αστέρας Ευελπίδων 44-55, ρεπό: Λευκωσία.

2η αγωνιστική
Α’ Όμιλος: Χανιά – Αθήνα 40-67, ρεπό: Καλαμάτα.
Β’ Όμιλος: Πύργος – Λεμεσός 34-54, ρεπό: Λάρισα.
Γ’  Όμιλος: Ιωάννινα – Σίρρις 72-24, ρεπό: Βέροια.
Δ’ Όμιλος: Αριστοτέλης – Ρόδος 68-43, ρεπό: Πάτρα.

Ε’ Όμιλος: Πειραιάς – Ευαγόρας 71-47, ρεπό: Κως.
ΣΤ’  Όμιλος: Νόμος – Σέρρες 47-48, ρεπό: Νέμεσις.
Ζ’  Όμιλος: Αμαλιάδα – Θέμις 41-65, ρεπό: Αγρίνιο.
Η’ Όμιλος: Λευκωσία – Αστέρας Ευελπίδων 52-47, ρεπό: Ηράκλειο.

3η αγωνιστική
Α’ Όμιλος: Χανιά – Καλαμάτα 49-40, ρεπό: Αθήνα.
Β’ Όμιλος: Λεμεσός – Λάρισα 68-46, ρεπό: Πύργος.
Γ’ Όμιλος: Βέροια – Σίρρις 65-45, ρεπό: Ιωάννινα.

Δ’ Όμιλος: Αριστοτέλης – Πάτρα 54-55, ρεπό: Ρόδος.
Ε’ Όμιλος: Πειραιάς – Κως 46-54, ρεπό: Ευαγόρας.

ΣΤ’ Όμιλος: Σέρρες – Νέμεσις 67-27, ρεπό: Νόμος.
Ζ’ Όμιλος: Θέμις – Αγρίνιο 65-49, ρεπό: Αμαλιάδα.
Η’ Όμιλος: Λευκωσία – Ηράκλειο, ρεπό: Αστέρας Ευελπίδων.

Αποτελέσματα κατάταξης
Θέσεις 1-8: Κως – Ιωάννινα 73-79, Αθήνα – Πάτρα 76-46, Λευκωσία – Θέμις 49-61, Λεμεσός – Σέρρες 72-58.
Θέσεις 9-16: Καλαμάτα – Πειραιάς 52-57, Αστέρας Ευελπίδων – Λάρισα 54-50, Βέροια – Νόμος 45-83, Αριστοτέλης – Αγρίνιο 55-48.

Θέσεις 17-24: Ευαγόρας – Ηράκλειο 60-84, Νέμεσις – Ρόδος 34-61, Σίρρις – Πύργος 48-42, Αμαλιάδα – Χανιά 54-52.

Θέσεις 1-4: Ιωάννινα – Αθήνα, Θέμις – Λεμεσός.
Θέσεις 5-8: Κως – Πάτρα, Λευκωσία – Σέρρες.

Θέσεις 9-10: Νόμος – Αριστοτέλης 55-76.
Θέσεις 11-12: Πειραιάς – Αστέρας Ευελπίδων 52-39.
Θέσεις 13-14: Καλαμάτα – Λάρισα 68-57.
Θέσεις 15-16: Αγρίνιο – Βέροια 49-56.

Θέσεις 17-18: Ηράκλειο – Ρόδος 59-42.
Θέσεις 19-20: Σίρρις – Αμαλιάδα 37-33.
Θέσεις 21-22: Πύργος – Χανιά 32-40.
Θέσεις 23-24: Ευαγόρας – Νέμεσις.