Πέτυχε ξανά η Τελχινίς στην Κω!

Την καλή παράδοση σε ό,τι αφορά την συγκομιδή μεταλλίων στα Regional της Κω συνέχισαν και φέτος οι αθλήτριες και οι αθλητές της Τελχινίδας.

Κατέκτησαν 6 από τα 12 μετάλλια του επιτυχημένου τουρνουά που διοργάνωσαν  η ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου, ο ΔΟΠΑΒΣ Κω και ο ΑΟ Αθλοπαιδιών στις φιλόξενες εγκαταστάσεις του Ναυτικού Ομίλου Κω.

Στην κατηγορία Κ19 (κάτω των 19 ετών) φετινές πρωταθλήτριες, χωρίς να χάσουν σετ, είναι η Φαμπιόλα Τερζίου με την Ιωάννα Αθανασίου. Για τη Φαμπιόλα είναι ο 4ος συνεχόμενος τίτλος στις νεάνιδες αφού τις τρεις προηγούμενες χρονιές ήταν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου με την Νικολέτα Αμορανίτη. Τρίτες στην κατηγορία (Κ19) ήταν Ανθή Γκίκα και η Κατερίνα Δεληγιώργη.

Στους έφηβους, ο Σεβαστός Φιλίππου και ο Αντώνης Χατζηγεωργίου πήραν την 1η θέση ενώ το χάλκινο κατέκτησαν οι «μικροί» Δημήτρης Καλιόζης και Ηλίας Ρέγκλης. Να σημειωθεί ότι για τον Φιλλίπου ήταν το 2ο χρυσό στο Κ19 μετά την περσινή του επιτυχία με συμπαίκτη τον Αλμπάν Τερζίου.

Ο Σεβαστός Φιλίππου κατέκτησε και το αργυρό μετάλλιο στους παίδες (Κ17) με παρτενέρ τον Κώο Στέφανο Σβουρένο ενώ 4οι κατατάχτηκαν οι Ηλίας Ρέγκλης / Δημήτρης Καλιόζης.

Στις κορασίδες (Κ17) η Αριέτα Τερζίου με την Πάολα Σουσάρι ήταν και φέτος 3ες ενώ άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις με την αγωνιστική τους παρουσία και τα ζευγάρια: Σταματίνα Γκιζέτη / Ραφαέλα Ζωγράφη (4η θέση), Ελένη Μαστόρου / Νοέμι Ντούσκου (9ες), Νικολέτα Γκίκα / Κάλια Θαρρενάκη (9ες) και Σταυρούλα Καλιόζη / Κριστιάνα Ζντράβα (13η θέση).

Η Φαμπιόλα Τερζίου με την Ιωάννα Αθανασίου και ο Σεβαστός Φιλίππου με τον Αντώνη Χατζηγεωργίου συνεχίζουν, με τις οδηγίες της Φαίης Μίχου, εντατικά τις προπονήσεις τους στο Αθλητικό Κέντρο Καλλιπάτειρα αφού θα εκπροσωπήσουν τα Δωδεκάνησα στο Τελικό Τουρνουά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων / Νεανίδων  που είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις Ράχες Φθιώτιδας από 3-5 Αυγούστου.
Συνολικά τα αποτελέσματα και οι τελικές κατατάξεις από φετινό πρωτάθλημα Juniors στην Κω για τους αθλητές και τις αθλήτριες της Τελχινίδας είναι:

Κ19 Κορίτσια (8 ομάδες)
Τελική Κατάταξη

1 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ/ΤΕΡΖΙΟΥ
3 ΓΚΙΚΑ/ΔΕΛΗΓΙΩΡΓΗ

Αποτελέσματα
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ/ΤΕΡΖΙΟΥ-ΓΕΡΟΝΤΑ/ΣΤΡΑΒΟΠΟΔΗ 2-0(21-6,21-4)
ΓΚΙΚΑ/ΔΕΛΗΓΙΩΡΓΗ-ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ/ΓΕΩΡΓΙΟΥ 2-0(21-10,21-4)
ΓΚΙΚΑ/ΔΕΛΗΓΙΩΡΓΗ-ΜΙΣΙΡΗ/ΑΪΒΑΛΙΩΤΗ 2-1(17-21,21-10,15-10-)
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ/ΤΕΡΖΙΟΥ-ΤΟΤΟΝΙ/ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Ε. 2-0(21-14,21-15)
ΓΚΙΚΑ/ΔΕΛΗΓΙΩΡΓΗ-ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ/ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ 0-2(17-21,15-21)

Ημιτελικός
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ/ΤΕΡΖΙΟΥ-ΓΚΙΚΑ/ΔΕΛΗΓΙΩΡΓΗ 2-0(21-8,21-10)
(3,4) ΓΚΙΚΑ/ΔΕΛΗΓΙΩΡΓΗ-ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ/ΜΑΤΣΟΥΡΗ 2-1(21-19,18-21,16-14-)
(1,2) ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ/ΤΕΡΖΙΟΥ-ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ /ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ 2-0(21-12,21-16)

Κ19 Αγόρια (6 ομάδες)
Τελική Κατάταξη

1 ΦΙΛΙΠΠΠΟΥ/ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ
3 ΚΑΛΙΟΖΗΣ/ΡΕΓΚΛΗΣ

Αποτελέσματα
ΦΙΛΙΠΠΠΟΥ/ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ-ΡΕΓΚΛΗΣ /ΚΑΛΙΟΖΗΣ  2-0 (21-13,21-3)
ΣΒΟΥΡΕΝΟΣ /ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΡΕΓΚΛΗΣ /ΚΑΛΙΟΖΗΣ  1- 2 (21-14,18- 21,10-15)
ΦΙΛΙΠΠΠΟΥ/ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ-ΣΒΟΥΡΕΝΟΣ/ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ  2-0 (21-14,21-6)

Ημιτελικοί
ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ/ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ-ΚΑΛΙΟΖΗΣ /ΡΕΓΚΛΗΣ  2-0 (21-10,21-19)
ΦΙΛΙΠΠΠΟΥ/ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ/ΠΑΠΟΥΛΗΣ  2-0 (21-19,21-17)
(3,4) ΚΑΛΙΟΖΗΣ/ΡΕΓΚΛΗΣ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ/ΠΑΠΟΥΛΗΣ  2-0 (21-0,21-0αα)
(1,2) ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ/ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ-ΦΙΛΙΠΠΠΟΥ/ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ          1- 2 (10- 21,21-18,12-15)

Κ17 Κορίτσια (16 ομάδες)
Τελική Κατάταξη

3 ΤΕΡΖΙΟΥ/ΣΟΥΣΑΡΙ
4 ΓΚΙΖΕΤΗ/ΖΩΓΡΑΦΗ
9 ΜΑΣΤΟΡΟΥ/ΝΤΟΥΣΚΟΥ
9 ΓΚΙΚΑ/ΘΑΡΡΕΝΑΚΗ
13 ΚΑΛΙΟΖΗ/ΖΝΤΡΑΒΑ

Αποτελέσματα
ΚΑΛΙΟΖΗ/ΖΝΤΡΑΒΑ-ΝΤΟΥΣΚΟΥ/ΜΑΣΤΟΡΟΥ 0- 2 (18- 21,11- 21 )
ΤΕΡΖΙΟΥ/ΣΟΥΣΑΡΙ-ΒΛΑΧΟΚΩΣΤΑ/ΘΥΜΝΙΟΥ 2-0 (21-14,21-9 )
ΜΙΣΙΡΗ/ΜΑΤΣΟΥΡΗ-ΓΚΙΚΑ Ν/ΘΑΡΕΝΑΚΗ 2-0 (21-11,21-4 )
ΓΚΙΖΕΤΗ/ΖΩΓΡΑΦΗ-ΘΕΟΔΩΡΕΛΟΥ/ΒΛΑΧΟΥ 2-0 (21- 2,21-6)
ΜΑΜΑΛΙΓΚΑ/ΠΑΝΙΕΡΑ-ΝΤΟΥΣΚΟΥ/ΜΑΣΤΟΡΟΥ 2-0 (21-12,21-13 )
ΤΕΡΖΙΟΥ/ΣΟΥΣΑΡΙ-ΜΙΣΙΡΗ/ΜΑΤΣΟΥΡΗ 2-1 (19- 21,21-15,15-7 )
ΓΚΙΖΕΤΗ/ΖΩΓΡΑΦΗ-ΚΥΠΡΙΩΤΗ/ΜΠΑΡΚΑ 2-0 (21-5,21-18 )

ΓΕΡΑΚΗ/ΕΥΘΥΜΙΟΥ-ΚΑΛΙΟΖΗ/ΖΝΤΡΑΒΑ 2-0 (22- 20,21-10)
ΒΛΑΧΟΚΩΣΤΑ/ΘΥΜΝΙΟΥ-ΓΚΙΚΑ Ν/ΘΑΡΕΝΑΚΗ 0- 2 (22- 24,17- 21 )
ΣΟΥΤΖΟΥΜ/ΣΤΡΑΒΟΠΟΔΗ-ΓΚΙΚΑ Ν/ΘΑΡΕΝΑΚΗ  2-1  (21-18,18- 21,15-10 )
ΑΪΒΑΛΙΩΤΗ/ΓΕΡΟΝΤΑ-ΓΕΡΑΚΗ/ΕΥΘΥΜΙΟΥ 2-0  (21-16,21-5)
ΝΤΟΥΣΚΟΥ/ΜΑΣΤΟΡΟΥ-ΜΙΣΙΡΗ/ΜΑΤΣΟΥΡΗ  0- 2 (10- 21,13- 21 )
ΓΚΙΖΕΤΗ/ΖΩΓΡΑΦΗ-ΑΪΒΑΛΙΩΤΗ/ΓΕΡΟΝΤΑ  2-1 (19- 21,21-17,15-10)
ΤΕΡΖΙΟΥ/ΣΟΥΣΑΡΙ-ΚΥΠΡΙΩΤΗ/ΜΠΑΡΚΑ  2-0  (21-8,21-10 )

Ημιτελικοί
ΜΑΜΑΛΙΓΚΑ/ΠΑΝΙΕΡΑ-ΓΚΙΖΕΤΗ/ΖΩΓΡΑΦΗ  2-0  (21-12,21-5)
ΠΡΟΒΑΤΟΠΟΥΛΟΥ/ΤΑΚΟ-ΤΕΡΖΙΟΥ/ΣΟΥΣΑΡΙ  2-0  (21-15,21-13 )
(3,4) ΓΚΙΖΕΤΗ/ΖΩΓΡΑΦΗ-ΤΕΡΖΙΟΥ/ΣΟΥΣΑΡΙ 0- 2 (19- 21,19- 21 )
(1,2) ΜΑΜΑΛΙΓΚΑ/ΠΑΝΙΕΡΑ-ΠΡΟΒΑΤΟΠΟΥΛΟΥ/ΤΑΚΟ  2-1 (12- 21,21-15,15-13 )

Κ17 Αγόρια (10 ομάδες)
Τελική Κατάταξη

2 ΦΙΛΙΠΠΟΥ/ΣΒΟΥΡΕΝΟΣ
4 ΚΑΛΙΟΖΗΣ/ΡΕΓΚΛΗΣ

Αποτελέσματα
ΦΙΛΙΠΠΟΥ/ΣΒΟΥΡΕΝΟΣ-ΚΑΛΙΟΖΗΣ/ΡΕΓΚΛΗΣ  2-0  (21-9,21-5)
ΚΑΡΔΟΥΛΙΑΣ/ΣΠΥΡΟΥ-ΦΙΛΙΠΠΟΥ/ΣΒΟΥΡΕΝΟΣ  0- 2 (18-21,11-21)
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ/ΚΟΠΕΛΛΟΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΥ /ΣΒΟΥΡΕΝΟΣ 0- 2  (9-21, 14-21)
ΚΑΛΙΟΖΗΣ/ΡΕΓΚΛΗΣ-ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ/ΚΟΥΖΟΥΚΑΣ  2-0  (21-18,21-14)
ΚΑΛΙΟΖΗΣ/ΡΕΓΚΛΗΣ-ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ/ΚΟΠΕΛΛΟΣ  2-0  (21-17, 21-16)

Ημιτελικοί
ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ/ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ-ΚΑΛΙΟΖΗΣ /ΡΕΓΚΛΗΣ  2-1  (21-4, 21-23, 15-11)
ΦΙΛΙΠΠΟΥ/ΣΒΟΥΡΕΝΟΣ-ΚΑΡΔΟΥΛΙΑΣ /ΣΠΥΡΟΥ  2-0  (22-20, 21-12)
(3,4) ΚΑΛΙΟΖΗΣ/ΡΕΓΚΛΗΣ-ΚΑΡΔΟΥΛΙΑΣ /ΣΠΥΡΟΥ 0- 2  (20-22,17-21)
(1,2) ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ/ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΥ /ΣΒΟΥΡΕΝΟΣ  2-1  (17-21, 21-6, 15-12)