Με φόρα από τη Γερμανία ο Παπαδάκης

Πριν μερικές μέρες, η εθνική Νέων Ανδρών μόλις που πρόλαβε το «τρένο» για την Α’ κατηγορία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καθώς τερμάτισε στη 13η θέση, ρίχνοντας στη Β’ κατηγορία τις Σουηδία, Ρουμανία και Ισλανδία.

Το μπάσκετ που έπαιξε η Ελλάδα στο πανευρωπαϊκό άλλους τους ενθουσίασε κι άλλους (τους περισσότερους) τους απογοήτευσε. Οι προσδοκίες ήταν μεγάλες και δεν επιβεβαιώθηκαν. Ωστόσο κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι το έμψυχο δυναμικό της δεν απαρτίζεται από ταλαντούχα παιδιά.

Μεταξύ αυτών και ο Κωνσταντίνος Παπαδάκης του Κολοσσού H Hotels. Ο 19χρονος πόιντ γκαρντ θα περάσει την τρίτη του σεζόν στη Ρόδο και είναι η ώρα να πάρει τις ευκαιρίες που του αξίζουν.

Το «μαγικό» παιχνίδι την κατάλληλη στιγμή
Στα εφτά παιχνίδια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U20, που διεξήχθη επί γερμανικού εδάφους, ο Κωνσταντίνος είχε 5.9 πόντους, 1.7 ριμπάουντ και 3.3 ασίστ μέσο όρο σε περίπου 17 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα. Αυτό από μόνο του ίσως να μη λέει πολλά όμως παίζει η χρονική συγκυρία για να καταλάβει κανείς την προσφορά του νεαρού αθλητή στην προσπάθεια της εθνικής μας ομάδας να μείνει στην κατηγορία.

Καταρχήν ν’ αναφέρουμε πως ο Παπαδάκης έκανε τα περισσότερα φάουλ που σημαίνει ότι έπαιζε πιο δυνατή άμυνα από τους υπόλοιπους διεθνείς (σχεδόν τέσσερα φάουλ σε κάθε παιχνίδι, γεγονός που περιόρισε και το χρόνο συμμετοχής του) ενώ κατάφερε και πέντε κλεψίματα.

Στα ματς του Ομίλου, ξεκίνησε βασικός στα δύο από τα τρία. Με τη Ρουμανία, στην πρεμιέρα, έπαιξε 17 λεπτά με 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Απέναντι στους οικοδεσπότες, δεν πήρε καμία επιθετική προσπάθεια αφού έκανε μέσα σε οχτώ λεπτά τρία φάουλ. Κόντρα στο Ισραήλ, που τελικά κατέκτησε και την κούπα, αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, έχοντας αγωνιστεί μόλις εννέα λεπτά (1/3 σουτ τριών πόντων, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Στη φάση των 16, στο ντέρμπι πρόκρισης στα προημιτελικά με αντίπαλο την Ιταλία, ο Παπαδάκης άρχισε να «ζεσταίνεται». Σε 14 λεπτά, πέτυχε 7 πόντους με 3/7 σουτ (2/2 δίποντα και 1/5 τρίποντα), μάζεψε ένα ριμπάουντ αλλά μοίρασε και τέσσερις ασίστ. Ήταν αυτός που ισοφάρισε για την Ελλάδα σε 64-64, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, αλλά και σε 70-70, περίπου πενήντα δεύτερα πριν τη λήξη.

Όταν η εθνική έχασε την πρόκριση από τους Ιταλούς (76-70), πάλεψε για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα αλλά στον πρώτο αγώνα κατάταξης με τη Μεγάλη Βρετανία, όλα πήγαν στραβά στο β’ ημίχρονο. Ο Παπαδάκης είχε συμβάλει στο 2ο δεκάλεπτο ώστε η εθνική να ξεφύγει με +15, μία διαφορά που «γκρεμίστηκε» στη συνέχεια.

Και ήρθε το καθοριστικό παιχνίδι με την Ισλανδία. Σε περίπτωση ήττας, η Ελλάδα θα υποβιβαζόταν. Οριστικά και αμετάκλητα. Και ο Παπαδάκης το πήρε το πάνω του. Όχι μόνο έκανε double double αλλά ήταν και άψογος στα ποσοστά ευστοχίας!

Οι δεκαεννέα πόντοι του προήλθαν από 4/4 βολές και 5/5 τρίποντα(!!)  ενώ μοίρασε 11 ασίστ. Η στατιστική του, σε 26 λεπτά συμμετοχής, έγραψε ακόμη 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη ενώ δεν ξέχασε να παίξει και άμυνα (4 φάουλ).

Ο Παπαδάκης είχε βάλει το λιθαράκι του για να μείνει η Ελλάδα στην Α’ κατηγορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ, κάτι που επισφραγίστηκε στον αγώνα με τη Σουηδία.

Στο χέρι του Βετούλα
Ο μικρός έρχεται φορτσάτος για την 3η του χρονιά με τη φανέλα του Κολοσσού. Ο Άρης Λυκογιάννης, που τον έφερε στη Ρόδο, έχει αποχωρήσει και πλέον είναι στο χέρι του Νίκου Βετούλα αν θα δώσει και πόσες ευκαιρίες στον Παπαδάκη.

Δεν θα ήταν κακό να λάβει υπόψη ότι ήταν το παιχνίδι του νεαρού μέσα στο Ρέθυμνο που οδήγησε τον Κολοσσό στη νίκη και τους Κρητικούς σε «διαζύγιο» με τον Κωνσταντινίδη για να τον διαδεχθεί ο Πατρινός, τον Ιανουάριο του 2017.