Κολοσσός: Περιμένει Λαύριο, στο βάθος Ολυμπιακός

Δεν έχει μόνο δύσκολη αποστολή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος (6/10) ο Κολοσσός, που θα υποδεχθεί τον Προμηθέα Πάτρας, έχει κι εξίσου δύσκολο έργο στο Κύπελλο, καθώς θα φιλοξενήσει τρεις μέρες πριν την έναρξη της Basket League, την έτερη ομάδα – έκπληξη της περσινής σεζόν, το Λαύριο. 

Αν καταφέρει και προκριθεί, θα πάει στο ΣΕΦ ν’ αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό του Ντέιβιντ Μπλατ αφού οι «ερυθρόλευκοι» κληρώθηκαν με το νεοφώτιστο Χολαργό στο φαληρικό στάδιο.  Ο Ιπποκράτης θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης  Ένωση Ιλίου – Γλαύκος για να μάθει τον αντίπαλό του στο θεσμό. 

Α' Φάση - Σωματεία Β' Εθνικής
1η αγωνιστική (Κυριακή 16/9)
1ος Όμιλος

1. ΚΑΟΚ – Δούκας 
2. Παγκράτι – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 
3. Μανδραϊκός – Παπάγου 
4. Δάφνη Δαφνίου – Πρωτέας Βούλας
5. Πεντέλη – Πανερυθραϊκός
6. Ένωση Ιλίου – Γλαύκος
7. Τρίτων – Πανελευσινιακός 
8. Οίακας Ναυπλίου – Έσπερος 

2ος Όμιλος 
9. Ερμής Λαγκαδά – Στρατώνι
10. Φάρσαλα – Γέφυρα 
11. Ανατόλια – Έσπερος Λαμίας 
12. Ελευθερούπολη – Μαχητές Δόξα Πεύκων
13. Μακεδονικός – Φίλιππος Βέροιας
14. Χαλκηδόνα – Πευκοχώρι 
15. Νίκη Βόλου – Αγρίνιο 
16. Φαίακας Κέρκυρας – Ίκαροι Σερρών 

Α' Φάση - Σωματεία Α2 και Β' Εθνικής
2η αγωνιστική (Τετάρτη 19/9) 

17. Νικητής 15 – Διαγόρας Δρυοπιδέων
18. Νικητής 7 – Χαρίλαος Τρικούπης
19. Νικητής 16 – Αίολος Τρικάλων
20. Νικητής 6 – Ιπποκράτης Κω
21. Νικητής 14 – Κόροιβος Αμαλιάδας
22. Νικητής 10 – Ερμής Αγιάς Λάρισας
23. Νικητής 12 – Καβάλα 
24. Νικητής 4 – Ιωνικός Νικαίας
25. Νικητής 8 – Ψυχικό 
26. Νικητής 13 – Εθνικός 
27. Νικητής 5 – Απόλλων Πάτρας
28. Νικητής 9 – Ηρακλής 
29. Νικητής 1 – Καρδίτσα 
30. Νικητής 2 – Αμύντας
31. Νικητής 3 – Καστοριά 
32. Νικητής 11 – Μαρούσι 

3η αγωνιστική 
(Σάββατο 22 ή Κυριακή 23/9)

33. Νικητής 26 - Νικητής 23
34. Νικητής 31 - Νικητής 32
35. Νικητής 24 - Νικητής 20
36. Νικητής 19 - Νικητής 22
37. Νικητής 27 - Νικητής 18
38. Νικητής 25 - Νικητής 30
39. Νικητής 17 - Νικητής 28
40. Νικητής 21 - Νικητής 29
4η αγωνιστική (Τετάρτη 26/9)
41. Νικητής 39 - Νικητής 37
42. Νικητής 38 - Νικητής 36
43. Νικητής 40 - Νικητής 34
44. Νικητής 33 - Νικητής 35
5η αγωνιστική (Σάββατο 29/9) 
45. Νικητής 41 - Νικητής 44
46. Νικητής 42 - Νικητής 43

Β' Φάση: Σωματεία Α1 + Σωματεία Α' Φάσης
Τετάρτη 3/10
47. Ρέθυμνο – Κύμη 
48. Ολυμπιακός – Χολαργός 
49. Νικητής 46 – Παναθηναϊκός 
50. Προμηθέας – Άρης 
51. Περιστέρι – Ήφαιστος Λήμνου
52. Κολοσσός – Λαύριο 
53. ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 
54. Νικητής 45 - ΑΕΚ 

Γ' Φάση: Προημιτελικοί Αγώνες
Σάββατο 3 ή Κυριακή 4/11

55. Νικητής 47 - Νικητής 51
56. Νικητής 53 - Νικητής 54
57. Νικητής 50 - Νικητής 49
58. Νικητής 48 - Νικητής 52

Δ' Φάση: Ημιτελικοί Αγώνες (Τετάρτη 13/02/2019)
Ε' Φάση: Τελικός  (Κυριακή 17/02/2019)