Αναδείχθηκαν οι πρωταθλητές μπιτς βόλεϊ για το 2018

Ολοκληρώθηκε το σαββατοκύριακο στο ΔΑΚ Καλλιπάτειρα το φετινό σιρκουί του Πανδωδεκανησιακού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ 2018 που διοργάνωσε με επιτυχία η Τοπική Επιτροπή Βόλεϊ Δωδεκανήσου.

Ο τελευταίος σταθμός του, το Τελικό Τουρνουά του φετινού πρωταθλήματος, πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλλιπάτειρα και ανέδειξε τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου σε άνδρες και γυναίκες.

Στους άνδρες, ο Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου με το γιο του Δημήτρη κατέκτησαν τον τίτλο αφού επικράτησαν στον τελικό της ομάδας του Γιώργου Γκιζέττη και του Στάθη Μαθιουδάκη. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Σεβαστός Φιλίππου και Αντώνης Χατζηγεωργίου που νίκησαν στον μικρό τελικό τον Γιώργο Μαστόρου και τον Στέλιο Χαριστή.

Στις γυναίκες, οι δευτεραθλήτριες Ελλάδας στις νεάνιδες Φαμπιόλα Τερζίου και Ιωάννα Αθανασίου στέφθηκαν πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου νικώντας σε έναν όμορφο τελικό, τις Ειρήνη Σφυρίου και Κατερίνα Χειμωνέττου. Την 3η θέση κατέλαβαν οι Ανθή Γκίκα και Ραφαηλία Κουφομανώλη που επικράτησαν στον μικρό τελικό της Πάολας Σουσάρι και της Αριέτας Τερζίου.

Στο τελικό τουρνουά συμμετείχαν 10 γυναικείες και 8 ανδρικές ομάδες.
Η Τοπική Επιτροπή Πετοσφαίρισης Δωδεκανήσου ευχαριστεί τον ΔΟΠΑΡ, τις εταιρίες Blue Star Ferries, Electoinvest, κάβα Κυριακούλης και ‘Ξυλοσοφία’, τον διαιτητή μπιτς βόλεϊ Ανδρέα Παπαδόπουλο και τον Νεκτάριο Γεράκη για την πολύτιμη συμβολή τους στην πραγματοποίηση των φετινών αγώνων.

Ακολουθούν οι τελικές κατατάξεις και τα αποτελέσματα του τουρνουά
ΑΝΔΡΕΣ
Τελική Κατάταξη

1η θ Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου/Δημήτρης Χατζηνικολάου
2η θ  Γιώργος Γκιζέττης/Στάθης Μαθιουδάκης
3η θ Σεβαστός Φιλίππου/Αντώνης Χατζηγεωργίου
4η θ Γιώργος Μαστόρου/Στέλιος Χαριστής
5η θ Βασίλης Γκλάρας/Αλέξανδρος Πάντσος
Δημήτρης Μανώλης/Παναγιώτης Μαρκόπουλος
7η θ Θεόφιλος Ζωίδης/Κώστας Θεουλάκης
Δημήτρης Καλιόζης/Ηλίας Ρέγκλης

Αποτελέσματα
Α΄ Γύρος

 Γκιζέττης/ Μαθιουδάκης-Γκλάρας/Πάντσος 2-1(21-23,21-17,15-12)
Μανώλης/Μαρκόπουλος-Καλιόζης/Ρέγκλης 2-0(21-16,21-19)
Ζωίδης/ Θεουλάκης-Μαστόρου/Χαριστής 1-2 (21-18, 8-21, 8-15)
Χατζηνικολάου/Χατζηνικολάου-Φιλίππου/Χατζηγεωργίου 2-0 (21-13, 21-11)
Β΄ Γύρος (οι νικητές προκρίνονται στους ημιτελικούς)
Γκιζέττης/ Μαθιουδάκης-Μανώλης/Μαρκόπουλος 2-1 (21-19, 19-21, 15-13)
Μαστόρου/Χαριστής-Χατζηνικολάου/Χατζηνικολάου 0-2 (6-21, 6-21)
Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται 7οι)

Γκλάρας/Πάντσος-Καλιόζης/Ρέγκλης 2-1 (23-25, 22-20,, 15-10)
Ζωίδης/ Θεουλάκης-Φιλίππου/Χατζηγεωργίου 0-2 (10-21, 10-21)
Ταμπλό ηττημένων (οι νικητές προκρίνονται στους ημιτελικούς και οι ηττημένοι κατατάσσονται 5οι)
Μανώλης/Μαρκόπουλος- Φιλίππου/Χατζηγεωργίου 0-2 (7-21, 19-21)
Μαστόρου/Χαριστής-Γκλάρας/Πάντσος 2-1 (21-17, 19-21, 15-13)
Ημιτελικοί (οι νικητές προκρίνονται στον τελικό και οι ηττημένοι κατατάσσονται 3οι)
Γκιζέττης/ Μαθιουδάκης-Μαστόρου/Χαριστής 2-1 (10-21, 21-18, 15-12)
Χατζηνικολάου/Χατζηνικολάου-Φιλίππου/Χατζηγεωργίου 2-0 (21-7, 21-12)

Μικρός Τελικός
Φιλίππου/Χατζηγεωργίου-Μαστόρου/Χαριστής 2-0 (21-9, 21-15)

Τελικός
Χατζηνικολάου/Χατζηνικολάου-Γκιζέττης/Μαθιουδάκης 2-0 (21-10, 21-9)
 
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Τελική Κατάταξη

1η Ιωάννα Αθανασίου/Φαμπιόλα Τερζίου
2η Ειρήνη Σφυρίου/Κατερίνα Χειμωνέττου
3η Ανθή Γκίκα/ΡαΦαηλία Κουφομανώλη
4η Πάολα Σουσάρι/Αριέτα Τερζίου
5η Ελένη Γιακουμάκη/Κόνη Κλαδίτη
       Σταματίνα Γκιζέττη/Ραφαέλα Ζωγράφη
7η Αγγελική Αγγελή/Ειρήνη Γεράκη
       Αναστασία Δήμου/Ρέα Κυπριώτη
10η Αλεξία Γκιάτα/Σταυρούλα Καλιόζη
        Νικολέτα Γκίκα/Κάλια Θαρρενάκη

Αποτελέσματα
Α΄ Γύρος

Γκιάτα/Καλιόζη-Γκίκα/Θαρρενάκη 2-0 (21-16, 21-11)
Γκιζέττη/Ζωγράφη-Δήμου/Κυπριώτη 2-0 (21-18, 22-20)
Β΄ Γύρος (οι νικητριες προκρίνονται στους ημιτελικούς)
Αθανασίου/Τερζίου-Γκιάτα/Καλιόζη 2-0 (21-9, 21-8)
Σφυρίου/Χειμωνέττου-Γκίκα/Κουφομανώλη 2-0 (21-11, 21-8)
Σουσάρι/Τερζίου-Αγγελή/Γεράκη 2-0(21-10,21-10)
Γιακουμάκη/ Κλαδίτη-Γκιζέττη/Ζωγράφη 1-2 (21-23, 13-21, 15-11)
Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένες κατατάσσονται 9ες)
Δήμου/Κυπριώτη-Γκιάτα/Καλιόζη 2-0 (21-16, 21-17)

Γιακουμάκη/ Κλαδίτη-Γκίκα/Θαρρενάκη 2-0 (21-8, 21-10)
Γ΄ Γύρος (οι νικητές προκρίνονται στον ημιτελικό)
Αθανασίου/Τερζίου-Σφυρίου/Χειμωνέττου 2-0 (21-17, 21-15)
Σουσάρι/Τερζίου-Γκιζέττη/Ζωγράφη 2-0 (21-9, 21-16))
Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένες κατατάσσονται 7ες)
Δήμου/Κυπριώτη-Γκίκα/ Κουφομανώλη 0-2 (16-21, 13-21)
Γιακουμάκη/ Κλαδίτη-Αγγελή/Γεράκη 2-0 (21-14, 21-12)

Ταμπλό ηττημένων (οι νικήτριες προκρίνονται στους ημιτελικούς και οι ηττημένες κατατάσσονται 5ες)
Γκιζέττη/Ζωγράφη-Γκίκα/Κουφομανώλη 2-0αα
Σφυρίου/Χειμωνέττου-Γιακουμάκη/ Κλαδίτη 2-0 (21-14, 21-8)
Ημιτελικοί (οι νικήτριες προκρίνονται στον τελικό και οι ηττημένες κατατάσσονται 3ες)
Αθανασίου/Τερζίου-Γκίκα/Κουφομανώλη 2-0 (21-10, 21-8)
Σουσάρι/Τερζίου-Σφυρίου/Χειμωνέττου 0-2 (14-21, 14-21)

Μικρός Τελικός
Σουσάρι/Τερζίου-Γκίκα/Κουφομανώλη 0-2 (9-21, 20-22)

Τελικός
Αθανασίου/Τερζίου-Σφυρίου/Χειμωνέττου 2-0 (21-14, 21-15)